Konflikt na hranici Arménie a Ázerbájdžánu už má nejméně 13 obětí

Nejméně 13 mrtvých mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojáky si už vyžádal ozbrojený střet, který od neděle trvá na společné hranici obou zemí. Vztahy těchto bývalých sovětských republik jsou napjaté od vypuknutí konfliktu o enklávu Náhorní Karabach v roce 1988, který vyústil ve válku se 30.000 oběťmi. Moskva nyní obě strany vyzvala ke zdrženlivosti.

Ázerbájdžán, vlajka
doporučujeme

Střílet se začalo z děl v neděli odpoledne v úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš. Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice jednotek druhé strany se obě armády obviňují navzájem.

Baku dnes oznámilo, že od rána zahynulo sedm ázerbájdžánských vojáků, včetně generálmajora a plukovníka. Už v pondělí Ázerbájdžánci informovali o čtyřech příslušnících ozbrojených sil, kteří padli v prvních dvou dnech konfliktu. Kromě toho se také objevila informace o smrti jednoho civilisty.

Na druhé straně Jerevan se v neděli ani v pondělí o svých ztrátách na životech nezmínil. Dnes přiznal smrt dvou vojáků, majora a kapitána. Arménci přitom obvinili protivníka, že jeho palba zasáhla civilní objekty v příhraničním městě Berd.

Mluvčí arménského ministerstva obrany podle agentury AFP řekl, že Ázerbájdžánci "dnes ráno pokračovali v útocích různé intenzity". Podle něj při tom nasadili dělostřelectvo, tanky a rovněž bezpilotní letouny.

Moskva, která působí jako prostředník při rozhovorech o urovnání sporu o Náhorní Karabach, vyzvala Arménii a Ázerebájdžán ke zdrženlivosti. "Jsme hluboce znepokojeni přestřelkami na hranici obou zemí," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. I v tomto střetu nabídl ruské zprostředkování.

K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma státy, ležícími v oblasti Kavkazu, dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky jsou hlášené neustále.

Nicméně nejnovější konflikt se odehrává na jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama