Konflikt na Ukrajině se po půl roce bojů podle Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany dostal do slepé uličky. V rozhovoru s ČTK řekl, že nastala patová situace, kdy ani jedna strana nemá potenciál ke zvrácení vývoje bojů na svoji stranu. Rusko Ukrajinu vojensky napadlo 24. února.
Podle Petráše je při zhodnocení půlročních bojů nejpřekvapivější hlavně přístup ruského velení při zahájení celého konfliktu. Ruská armáda při vedení invaze na Ukrajinu podle něj totiž do značné míry popřela základní principy, kdy invazi nezačala rozsáhlou vzdušnou kampaní, která by měla za cíl zničit nebo alespoň neutralizovat kritickou infrastrukturu protivníka, protivzdušnou obranu, systém velení a řízení, a získat vzdušnou převahu. "Přístup ruského velení, pohyb a činnost ruských invazních jednotek, hlavně v první fázi operace, evokoval spíše vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, než zahájení ozbrojeného konfliktu na území svrchovaného státu," uvedl Petráš.
Současný vývoj konfliktu se podle něj dostal do slepé uličky a nesvědčí ani jedné straně. "I když morální síla a odhodlání pokračovat v obraně země se bude nacházet na straně Ukrajiny, zdá se, že pro obě strany nastává kulminační bod, kdy vojenské akce nevedou k žádnému podstatnému výsledku. Tento stav by však paradoxně mohl uspíšit iniciování diplomatických jednání o kompromisním řešení válečného konfliktu," řekl odborník.
Konflikt se nyní podle něj odehrává především formou lokálních střetů, které mají různý stupeň intenzity a při kterých hraje nejdůležitější roli těžké dělostřelectvo a rakety. Z pohledu Ukrajiny především dělostřelectvo a raketové komplety jsou podle Petráše schopny ničit důležité vojenské cíle na ruské straně. "Nicméně k získání okupovaného území jsou nutné především pozemní mechanizované jednotky se silnou palebnou kapacitou. K tomu, aby Ukrajina mohla vést efektivní protiofenzívu, o které se tak často hovoří, a dosáhla operačně významného výsledku, by potřebovala soustředit poměrně velké množství mechanizovaných jednotek majících schopnost rychlého manévru, a nasadit je na slabém místě protivníkových sil," uvedl Petráš.
S palebnou podporou dělostřelectva, letectva, případně i námořnictva by pak Ukrajina podle něj mohla proniknout do hloubky okupovaného území a přinutit ruské jednotky k ústupu. "Bohužel, potřebný potenciál mechanizovaných jednotek ukrajinská armáda nemá, a tak plánovaná ofenzíva dosáhne maximálně několikakilometrových územních zisků, které však v žádném případě nezmění dosavadní stav konfliktu," uvedl Petráš.
Ruská strana podle něj používá takzvanou nepřímou strategii, kdy pomocí dílčích územních zisků chce zlomit odpor protivníka. "Ukrajina vede pochopitelně činnost v duchu defenzivní strategie, kdy se sice snaží o otevřený boj, nicméně ten nevede k zásadní změně v poměru sil na bojišti," řekl. Doplnil, že větších úspěchů Ukrajina dosahuje především formou izolovaných útoků na vojensky významné objekty na okupované části vlastního území, případně na anektovaném Krymu či přímo na území Ruska.
"V každém případě nastala patová situace, kdy se zdá, že ani jedna strana konfliktu nemá dostatečný vojensko-materiální potenciál k provedení bojové činnosti, která by vedla k operačně významnému efektu a zvrátila by vývoj konfliktu na svou stranu," uvedl Petráš. Patová situace by podle něj mohla být vyřešena diplomatickým jednáním a kompromisem, který by ideálně obě strany považovaly za své vítězství. "To už ale určitě nebude výsledkem umění na bojišti, ale uměním diplomacie," dodal.
Související

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Rusko ve čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, uvedl Kyjev
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami

ONLINE: Češi začali rozhodovat o prezidentovi. Pavel i Babiš už odvolili
před 11 minutami

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu
před 28 minutami

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko
před 44 minutami

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem
před 51 minutami

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu
před 54 minutami

Klaus cítil rozpaky, přesto volil. Prezident má podle něj k funkci přistupovat s respektem
před 58 minutami

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil
před 1 hodinou

Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou
před 1 hodinou

Je to referendum o mně, prohlásil Babiš po odevzdání hlasu v Průhonicích
Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel odevzdal hlas v Černoučku na Litoměřicku. Jde o hodně, apeloval na voliče
před 2 hodinami

Pekarová Adamová odvolila a řekla, co si představuje od prezidenta
před 2 hodinami

Podle Fialy byla kampaň "skutečně odporná". S vítězem voleb se chce brzy sejít
před 2 hodinami

50 let od konce války ve Vietnamu. Rozhodnutí ukončit americké angažmá bylo správné, soudí politolog Hlaváček
před 3 hodinami

Borrell věří, že JAR by mohla přimět Rusko k ukončení války na Ukrajině
před 3 hodinami

I Zeman vybíral svého nástupce. Naznačil, že opět volil Babiše
Aktualizováno před 3 hodinami

Zemanova omluva se minimálně odkládá. Je občan jiné kategorie, reaguje Šarapatka
před 3 hodinami

Nerudová odvolila v druhém kole. Vsází na výhru Pavla, jehož podpořila
Aktualizováno před 3 hodinami

Úplně poslední duel Pavla s Babišem. Expremiér označil soupeře za velkého favorita
Aktualizováno před 4 hodinami

Rusko ve čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu 70 raket, uvedl Kyjev
před 4 hodinami
V Rusku odsoudili prvního člověka za diskreditaci ruské armády
Ruský soud poprvé odsoudil obžalovaného v jeho nepřítomnosti za takzvanou diskreditaci ruské armády. Trest osmi let odnětí svobody uložil bývalému policejnímu majorovi Olegu Kašincevovi, který na sociálních sítích kritizoval ruskou agresi na Ukrajině a krátce po začátku války odjel z vlasti. Informoval o tom server Važnyje istorii.
Zdroj: ČTK