Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací dohodu se Spojenými státy a uvítala úsilí, které v tomto směru slibuje nastupující administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena. Uvedla to agentura Reuters. Kreml dal dnes také najevo, že zlepšení vzájemných vztahů závisí na Bidenovi.

Dmitrij Peskov
doporučujeme

Antony Blinken, kterého si Biden vybral za nového ministra zahraničí, při úterním slyšení v Senátu prohlásil, že příští americká vláda se bude zabývat prodloužením smlouvy s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní.

Pokud by se obě velmoci rychle nedomluví na prodloužení, vyprší už 5. února platnost smlouvy podepsané v roce 2010 v Praze a zvané START 3 nebo též Nový START.

Smlouva umožňuje prodloužení o pět let a Kreml už dříve uvedl, že je k takovému kroku připraven. Měsíce vyjednávání mezi Moskvou a administrativou končícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa však nebyla úspěšné a země dosud dohodu neprodloužily.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina dal dnes před novináři také najevo, že na Bidenovi závisí zlepšení vzájemných vztahů. "Pro Rusko se (Bidenovou inaugurací) nic nezmění. Rusko tak, jak žilo po mnoho staletí, bude žít i dál a bude usilovat o dobré vztahy s USA," řekl Dmitrij Peskov a dodal, že na Bidenovi a jeho týmu závisí politická vůle USA vstřícně odpovědět na ruské snahy.

Rusko-americké vztahy jsou momentálně na nejnižším bodu od konce studené války, poznamenala agentura AFP. Dodala, že američtí a ruští diplomaté by po Bidenově nástupu do Bílého domu měli řešit nejen prodloužení smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní, ale i záchranu jaderné dohody s Íránem, jakkoli se ji Trump snažil ukončit. Připomněla také, že Putin byl jedním z mála světových vůdců, který čekal až na oficiální potvrzení Bidenova zvolení v půli prosince, aby mu poblahopřál ke zvolení - tedy šest týdnů po volbách, jejichž výsledek Trump odmítal uznat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

COVAX do května rozdělí 142 zemím 237 milionů dávek vakcín

02.03.2021 15:57 Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů…

Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený…

02.03.2021 00:01 NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí…

Velká Británie hodlá dodržet plán uvolňování i přes brazilskou mutaci

01.03.2021 20:58 Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů…

Finsko vyhlásilo stav nouze, rychle stoupá počet nakažených

01.03.2021 13:24 Finská vláda dnes v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama