Londýn: Ruské pokusy o krádež dat o vakcíně nezpůsobily škodu

Pokusy hackerů podporovaných Ruskem o krádež informací o vývoji vakcíny proti nemoci covid-19 jsou "naprosto nepřijatelné", ale nezpůsobily žádnou škodu. Řekl to dnes televizi Sky News náměstek pro bezpečnost britské ministryně vnitra James Brokenshire. Moskva popírá, že by s takovými aktivitami měla cokoli společného.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) ve čtvrtek v prohlášení sestaveném společně s USA a Kanadou oznámilo, že ruští hackeři napojení na ruské tajné služby se snaží po celém světě krást informace výzkumníků, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru.

Není jasné, zda se hackerům skutečně podařilo nějaká data získat, ale NCSC už ve čtvrtek uvedlo, že útočníci zatím nepronikli k citlivým informacím v napadených organizacích.

Brokenshire dnes potvrdil, že snaha hackerů byla neúspěšná. "Nemáme žádné důkazy nebo informace o jakékoli škodě nebo o jakémkoli druhu újmy," prohlásil náměstek. "Je naprosto nepřijatelné, aby se ruské zpravodajské služby snažily proniknout do systémů těch, kteří hledají odpověď na tuto krizi - vyvinutí vakcíny," prohlásil zároveň Brokenshire.

O nepřijatelnosti takových pokusů hovořil už ve čtvrtek britský ministr zahraničí Dominic Raab, který přitom Moskvu obvinil ze "sobeckých zájmů" a lehkovážného chování. Nevyjádřil se však k tomu, zda byla nějaká data ukradena.

"Nedisponujeme informací, kdo se mohl pokusit proniknout do farmaceutických společností a výzkumných středisek v Británii. Můžeme říci jen jedno - Rusko nemá s těmito pokusy nic společného. Neakceptujeme podobná nepodložená obvinění," prohlásil ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Obecně se k tématu vyjádřil rovněž Bílý dům. "Velmi těsně jsme spolupracovali s našimi spojenci, abychom zajistili opatření na zabezpečení informací, a činíme tak i nadále," prohlásila podle agentury AP mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová.

Podle trojice západních států skupina počítačových hackerů označovaná APT29, či také Cozy Bear, útočí na akademické a farmaceutické výzkumné instituce, které se podílejí na vývoji některých vakcín. Podle vytrvalosti útoků zpravodajci Británie, USA a Kanady soudí, že jde o pokusy o krádež duševního vlastnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

14.08.2020 16:44 Prezident Alexandr Lukašenko dnes ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama