Lukašenko tvdí, že Cichanouské zachránil život

Dlouholetý běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes na oficiální poradě v Minsku uvedl, že Svjatlaně Cichanouské ve skutečnosti zachránil život. Čelná představitelka běloruské opozice, o které se vyjádřil jako o "ženě v domácnosti", prý sama bezpečnostní orgány prosila, aby ji po volbách odvezly do Litvy. Dnes o tom informovala státní agentura Belta.

Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu podle agentury Reuters oznámil, že Rumunsko odvolává ze solidarity s Litvou a Polskem na konzultace svého velvyslance v Bělorusku.

Nahrávka, kterou ale zveřejnila Cichanouská 11. srpna krátce po svém odjezdu do Litvy, ale naznačuje, že k odjezdu byla donucena. Její poradkyně Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že Cichanouská neměla jinou možnost.

Lukašenko ve svém dnešním projevu sdělil, že protirežimním protestujícím šlo pouze o to, aby měli "sakrální oběť", tedy aby někdo během protestů zemřel. Touto obětí se podle něj mohla stát právě Cichanouská, "běloruská občanka a žena v domácnosti", která od té doby "zapomněla, že ji "zachránil". Běloruský lídr po srpnových volbách prý bezpečnostním úřadům nařídil, aby zajistil štáb Cichanouské, asi 50 lidí včetně zahraničních novinářů, kteří se shromáždili v jedné budově, protože "byl úmysl štáb zapálit a obvinit z toho vládu". Lukašenko však již neupřesnil, kdo tento úmysl měl.

Nazítří po tomto incidentu se prý Cichanouská sama obrátila na ministerstvo vnitra a poprosila, aby ji úřady vyvezly z Běloruska. Lukašenko podle svých vlastních slov tehdy vydal rozkaz, aby ji společně s lidmi, které ji měli na její vlastní přání doprovázet, bezpečně přepravili do Litvy k dětem. Opoziční kandidátka mu prý "plakala na rameni" a děkovala, když navíc zařídil, aby na živobytí v Litvě dostala "15 tisíc dolarů".

Poradkyně Cichanouské Volha Kavalkovová dříve na svém twitteru uvedla, že prezidentská kandidátka neměla jinou možnost, než odjet. Jak připomíná server televizního kanálu Current Time, Cichanouská odjela do sousední země 10. srpna, tedy den po volbách, předchozích několik hodin strávila o samotě s představiteli silových orgánů v budově ústřední volební komise, kam se vydala, aby komisi předala svůj protest proti průběhu voleb.

Běloruské bezpečnostní orgány se pokusily za hranice v září vyvést také další známou aktivistku - Maryju Kalesnikavovou. Vedoucí volebního štábu opozičního kandidáta Viktara Babaryky však před hranicí s Ukrajinou roztrhala svůj cestovní pas. Kalesnikavová je od té doby ve vazbě.

Agentura Reuters v neděli napsala, že při protirežimních protestech v Bělorusku již bylo zadrženo 13.000 lidí a hlavní představitelé opozice skončili buď ve vězení nebo za hranicemi.

Cichanouská, původním povoláním učitelka cizích jazyků, překladatelka a tlumočnice, získala v srpnových prezidentských volbách podle oficiálních výsledků 10,1 procenta hlasů, mnozí se však domnívají, že ve skutečnosti získala více hlasů než Lukašenko, kterého ústřední volební komise prohlásila za vítěze. Hlasování neuznává ani Evropská unie. Od doby, kdy Cichanouská žije za hranicemi, se setkala s řadou významných evropských politiků včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, německé kancléřky Angely Merkelové nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Rumunsko se dnes přidalo k Německu, České republice, Estonsku a Lotyšsku, které tento týden ze solidarity s Litvou a Polskem dočasně odvolaly na konzultace své velvyslance z Běloruska. Litva a Polsko tak učinily na naléhání Minsku v pondělí.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská demonstrace v Bělorusku Bělorusko

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy