Menšiny v Británii jsou více ohrožené nemocí covid-19, prokázala studie

U černochů, Asiatů a příslušníků dalších etnických menšin žijících v Británii je riziko, že po nakažení koronavirem zemřou, dvakrát až třikrát vyšší než v průměrné populaci. Vyplývá to ze studie londýnské univerzity UCL, o které dnes informovala britská média. Nejohroženější skupinou jsou přitom lidé pákistánského původu.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Tato studie ukazuje, že následky covidu-19 nejsou pro všechny stejné, ale že u černochů, Asiatů a příslušníků dalších etnických menšin je úmrtnost s covidem-19 nepoměrně vyšší," uvedl spoluautor studie Delan Devakumar. "Je důležité, abychom bojovali se zásadními sociálními a ekonomickými rizikovými faktory a bariérami v přístupu ke zdravotní péči, které vedou k těmto nespravedlivým úmrtím," dodal.

Výzkumníci UCL analyzovali úmrtí 16.272 lidí s pozitivním testem na koronavirus, kteří zemřeli v anglickým nemocnicích mezi 1. březnem a 21. dubnem. Asi u deseti procent z nich nebyl údaj o etnické příslušnosti k dispozici.

Pacienti pákistánského původu mají 3,29krát vyšší riziko, že s covidem-19 zemřou, než jaký je průměr. V případě pacientů s původem v subsaharské Africe je riziko jen o něco málo nižší (3,24krát vyšší než průměr). Obzvlášť postižené jsou i komunity lidí původem z Bangladéše (2,41krát vyšší riziko) a černochů z Karibiku (2,21krát).

Také lidé indického původu jsou ohroženi více než průměr britské populace (1,7 krát vyšší riziko). Právě Indů zemřelo z etnických menšin v anglických nemocnicích ve sledovaném období nejvíce (492). Lidé indického původu ale tvoří největší národnostní menšinu v Británii.

Riziko, že s covidem-19 zemřou, je podle studie v případě bělochů s britskými kořeny 0,88krát nižší, než jaký je průměr, v případě bělochů s irskými kořeny 0,52krát nižší.

Podle dalšího spoluautora studie Roba Aldrige může hrát roli to, kde příslušníci minorit v Británii žijí. Tento údaj ale rozhodně nevysvětluje všechny rozdíly v poměru úmrtí v jednotlivých etnických skupinách.

Studie vědců UCL potvrzuje dřívější výsledky podobných výzkumů. Například data britského statistického úřadu ONS z počátku května ukázala, že koronvirus zabíjí dvakrát častěji v chudších částech Anglie, v nichž častěji žijí příslušníci etnických menšin.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO zastavila část testů léků proti koronaviru

05.07.2020 08:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že přerušila u hospitalizovaných pacientů s…

Rekordní denní nárůst: Počet nakažených dnes stoupl o více než 200 tisíc

04.07.2020 21:56 Aktualizováno Celosvětový počet případů nákazy koronavirem se za posledních 24 hodin zvýšil o rekordních 212.326,…

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací opic

04.07.2020 11:35 Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující…

Související:

Právě se děje

Další zprávy