Netanjahu a Putin se sešli. Mluvili o Íránu i volbách v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že Izrael nebude trpět výhrůžky Íránu, a upozornil, že islámská republika využívá syrské území k útokům na Izrael. Putin svému hostu řekl, že mu záleží na tom, kdo vyhraje nadcházející izraelské volby. Informovaly o tom agentura Interfax a izraelský list The Times of Israel. Netanjahu jednal s Putinem v černomořském letovisku Soči. Předtím se setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Vladimír Putin
doporučujeme

Putin při setkání podle agentury RIA Novosti vyzdvihl bezpečnostní spolupráci mezi Izraelem a Ruskem. Podle izraelského listu The Times of Israel Netanjahu řekl, že blízké izraelsko-ruské vztahy a koordinace izraelských vojenských aktivit v Sýrii s Ruskem jsou výsledkem blízkého osobního vztahu s Putinem. Předseda izraelské vlády také ale kritizoval íránské vojenské aktivity v Sýrii. "V uplynulém měsíci jsme zaznamenali prudký nárůst pokusů Íránu využít syrské území k tomu, aby na nás podnikal útoky," řekl izraelský premiér. Írán stejně jako Rusko v syrském konfliktu stojí na straně vlády prezidenta Bašára Asada. Izrael opakovaně v minulosti podnikl nálety na íránské cíle v Sýrii i v Libanonu, většinou tyto operace však nekomentuje.

Putin podle The Times of Israel o osobním vztahu s Netanjahuem přímo nehovořil, uvedl však, že Rusku velmi záleží na tom, kdo vyhraje izraelské parlamentní volby. "Doufám, že ať už v Knesetu zasedne kdokoliv, bilaterální vazby obou zemí naše vztahy poženou kupředu," citoval Putina The Times of Israel. "Více než 1,5 milionu imigrantů z bývalého Sovětského svazu žije v Izraeli. Vždy jsme je považovali za naše lidi, krajany. Samozřejmě nejsme lhostejní k tomu, jací lidé usednou v izraelském parlamentu," uvedl Putin.

Netanjahu do Ruska přiletěl necelý týden před předčasnými parlamentními volbami, které se v Izraeli uskuteční 17. září. Letos to budou už druhé poté, co se Netanjahuovi nepodařilo sestavit koalici. Nynější Netanjahuova návštěva Ruska je letos již třetí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko: Americké plány na překonání ruské obrany jsou hloupost

20.09.2019 19:41 Za hloupost označil dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv tvrzení amerického generála Jeffreyho…

Putin je výtvor temných sil? Šaman, který ho šel vyhnat z Kremlu, dopadl…

20.09.2019 17:09 Ruský šaman Alexandr Gabyšev, kterého ve čtvrtek při pěším pochodu ze sibiřského Jakutska do Moskvy…

Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

20.09.2019 15:03 Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových…

Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

20.09.2019 12:17 Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama