Netanjahu a Putin se sešli. Mluvili o Íránu i volbách v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že Izrael nebude trpět výhrůžky Íránu, a upozornil, že islámská republika využívá syrské území k útokům na Izrael. Putin svému hostu řekl, že mu záleží na tom, kdo vyhraje nadcházející izraelské volby. Informovaly o tom agentura Interfax a izraelský list The Times of Israel. Netanjahu jednal s Putinem v černomořském letovisku Soči. Předtím se setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Vladimír Putin
doporučujeme

Putin při setkání podle agentury RIA Novosti vyzdvihl bezpečnostní spolupráci mezi Izraelem a Ruskem. Podle izraelského listu The Times of Israel Netanjahu řekl, že blízké izraelsko-ruské vztahy a koordinace izraelských vojenských aktivit v Sýrii s Ruskem jsou výsledkem blízkého osobního vztahu s Putinem. Předseda izraelské vlády také ale kritizoval íránské vojenské aktivity v Sýrii. "V uplynulém měsíci jsme zaznamenali prudký nárůst pokusů Íránu využít syrské území k tomu, aby na nás podnikal útoky," řekl izraelský premiér. Írán stejně jako Rusko v syrském konfliktu stojí na straně vlády prezidenta Bašára Asada. Izrael opakovaně v minulosti podnikl nálety na íránské cíle v Sýrii i v Libanonu, většinou tyto operace však nekomentuje.

Putin podle The Times of Israel o osobním vztahu s Netanjahuem přímo nehovořil, uvedl však, že Rusku velmi záleží na tom, kdo vyhraje izraelské parlamentní volby. "Doufám, že ať už v Knesetu zasedne kdokoliv, bilaterální vazby obou zemí naše vztahy poženou kupředu," citoval Putina The Times of Israel. "Více než 1,5 milionu imigrantů z bývalého Sovětského svazu žije v Izraeli. Vždy jsme je považovali za naše lidi, krajany. Samozřejmě nejsme lhostejní k tomu, jací lidé usednou v izraelském parlamentu," uvedl Putin.

Netanjahu do Ruska přiletěl necelý týden před předčasnými parlamentními volbami, které se v Izraeli uskuteční 17. září. Letos to budou už druhé poté, co se Netanjahuovi nepodařilo sestavit koalici. Nynější Netanjahuova návštěva Ruska je letos již třetí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Boje v Náhorním Karabachu nepolevují, kromě vojáků umírají i civilisté

29.09.2020 13:40 Aktualizováno Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u horské enklávy Náhorní Karabach opět pokračovaly i…

Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

29.09.2020 12:29 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama