Norští záchranáři našli sedmou oběť sesuvu, na místo přijel král Harald

Čtyři dny po masivním sesuvu půdy ve vesnici Ask na jihu Norska záchranáři našli sedmou oběť. Po dalších třech lidech se stále pátrá a podle agentury DPA nehasnou naděje, že by mezi nimi mohl být někdo naživu.

Sesuv půdy v Norsku
doporučujeme

Smutný osud lidí ze zasažené vesnice poznamenal vstup Norska do nového roku. Na místo dnes přijel 83letý král Harald s královnou Sonjou a korunním princem Haakonem. Setkali se s místními lidmi a záchranáři, v kostele zapálili svíčky za oběti neštěstí. "Je to naprosto strašné, je těžké to vyjádřit slovy," řekl král Harald.

Ze sedmi obětí bylo identifikováno pět. Je mezi nimi 31letý muž, člen týmu tenisty Caspera Ruuda, který byl nalezen v pátek, 40letý muž a jeho dvouletá dcera a pak 54letá žena a její 29letý syn.

Podle místní policejní velitelky Idy Melboové Öysteseové by někdo mohl přežít ve vzduchových kapsách vzniklých ve zřícených domech. "Z lékařského hlediska je možné několik dnů přežít, pokud máte vzduch," uvedla.

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska, táhl se v délce 700 metrů a šířce 300 metrů. Ve vsi Ask ležící asi 40 kilometrů na severovýchod od Osla se zřítilo nejméně devět domů s více než 30 byty, asi 1000 lidí bylo nutné evakuovat. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v následujících dnech.

Sesuv nastal po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná. Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama