Oslavy výročí konce války se odkládají, rozhodl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes rozhodl o odkladu slavnostní vojenské přehlídky 9. května a zrušil veškeré veřejné oslavy 75. výročí ukončení druhé světové války. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na průběh videokonference ruského prezidenta s klíčovými členy vlády. Na oslavy byla pozvána řada zahraničních státníků včetně českého prezidenta Miloše Zemana.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Oslavy konce II. světové války v Moskvě (9. května 2015)
doporučujeme

Své rozhodnutí šéf Kremlu odůvodnil šířící se nákazou koronavirem, která má v posledních dnech v Rusku znepokojivý průběh. Přípravy ke slavnostnímu pochodu, který se tradičně koná na moskevském Rudém náměstí, měly začít v těchto dnech.

"Je před námi složitá, těžká volba: Datum 9. května je pro nás svaté, ale cena života každého člověka je nevyčíslitelná," řekl ruský prezident. "Rizika spojená s epidemií koronaviru, jejíž vrchol ještě nenastal, jsou mimořádně vysoká. To mi nedává právo zahájit teď přípravu k přehlídce a dalším hromadným akcím," konstatoval a nařídil velení ruské armády, aby přehlídku odložilo. Informaci o případném novém datu nyní ruská agentura nepřinesla, mělo by to ale rozhodně být letos.

Putin nenaznačil konkrétnější datum, kdy by se přehlídka mohla konat, slíbil však, že se tak určitě stane ještě letos. "Překonáme hrozbu, s kterou se nyní potýkáme, a pak určitě uskutečníme všechny akce naplánované na 9. května. Uděláme to srdečně a slavnostně. Samozřejmě v tomto roce 2020, a to tím spíše, že celý tento rok byl v Rusku vyhlášen rokem paměti a slávy," řekl. V médiích se mezitím objevily spekulace, že přehlídka by se mohla konat 24. června, tedy v den, kdy v roce 1945 maršál Georgij Žukov vedl přehlídku na počest vítězství na Rudém náměstí v Moskvě, anebo 3. září, kdy Rusko slaví konec druhé světové války, anebo 7. listopadu jako připomínka historické přehlídky 7. listopadu 1941, kdy vojáci z přehlídky rovnou pochodovali do boje proti Němcům, blížícím se k Moskvě. První, červnové datum, není ale pokládáno za příliš pravděpodobné.

Odklad oslav není velkým překvapením. Vzhledem k epidemické situaci o něj Kreml žádaly vlivné ruské veteránské organizace, které upozorňovaly, že karanténa zabrání důstojnému průběhu a může vést k rozšíření nákazy.

Kreml pozval k účasti na květnových oslavách hlavy 17 států světa včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Trump už oznámil, že do Moskvy na oslavy nepojede, zastoupit ho měl jeden z jeho poradců. Pozvání obdržel i český prezident Miloš Zeman, který koncem března účast na oslavách přislíbil, pokud je organizátoři nezruší.

Západní státníci v posledních letech vojenskou přehlídku na Rudém náměstí spíše ignorovali vzhledem k ruské anexi ukrajinského Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským separatistům.

Ruské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo téměř 3500 nových případů nákazy, což je denní rekord. Podle ruských médií se choroba covid-19 rozšířila už do všech 85 ruských republik, krajů a oblastí. Oficiální údaj o počtu mrtvých je k dnešnímu dni 232, i podle přiznání zdravotníků je ale skutečný počet obětí vyšší, protože testování je nedostatečné.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Údajný americký špión Whelan čeká na verdikt, ruští prokurátoři žádají…

25.05.2020 16:18 Ruští prokurátoři požádali dnes moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety…

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

25.05.2020 14:14 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet…

Myslí si, že jsme hlupáci? Boris Johnson v maléru, aféra jeho poradce…

25.05.2020 13:42 Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory…

Proč Rusko nezvládá epidemii koronaviru? Svědectví z Moskvy mluví za vše

25.05.2020 11:00 Rusko je v současné době s 344 tisíci pozitivních případů nemoci covid-19 na třetí příčce a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy