Po krátkém smíru mezi Arménií a Ázerbájdžánem opět propukly boje

Na hranici mezi Arménií a Ázerbájdžánem se dnes po krátkém období klidu vrátily boje, oznámila ministerstva obrany obou zakavkazských republik. Konflikt propukl na konci minulého týdne a situace se po třech dnech přestřelek dočasně uklidnila ve středu. Boje propukly v neděli v severním úseku společné hranice u arménské oblasti Tavuš a dosud si vyžádaly nejméně 17 lidských životů.

Ilham Alijev
doporučujeme

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany totiž podle agentury Interfax oznámilo, že v bojích s Armény byl zabit další ázerbájdžánský voják, celkem již dvanáctý. Baku současně tvrdí, že od neděle o život přišla i dvacítka arménských vojáků, Jerevan však dosud přiznal jen čtyři zabité vojáky a dvě desítky zraněných, z nichž jeden je ve vážném stavu. Dosavadní bilanci doplňuje jeden zabitý civilista v Ázerbájdžánu.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dnes odvolal dlouholetého šéfa diplomacie Elmara Mammadjarova. Toho podle agentury Reuters obvinil, že s Arménií vedl "nesmyslná jednání", která stejně nezabránila vzplanutí nepřátelství. Šedesátiletý Mammadjarov, který byl ministrem zahraničí od dubna 2004, podle Alijeva neudělal dost, aby konfliktu zabránil. V čele diplomacie jej nahradil Džejchun Bajramov, který býval ministrem školství.

Z vyvolání střetu s údajným cílem obsadit pozice druhé strany se obě armády obviňují navzájem. Jerevan a Baku i v nových prohlášeních tvrdí, že odpověděly na ofenzivu druhé strany.

"Ráno 16. července se arménské ozbrojené síly opět pokusily napadnout pozice ázerbájdžánské armády v úseku (společné) hranice v oblasti Tavuš," citovala ruská tisková agentura TASS prohlášení Baku.

"Okolo 03:40 (01:40 SELČ) arménské ozbrojené síly zabránily pokusu o diverzi. Při odražení útoku nepřítel utrpěl ztráty," napsala naopak mluvčí arménského ministerstva obrany na facebook.

Mezi oběma státy trvá už desítky let konflikt o enklávu Náhorní Karabach, která se za podpory Arménie v roce 1988 odtrhla od Ázerbájdžánu. Následovala válka s 30.000 oběťmi. K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma státy, ležícími v oblasti Kavkazu, dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Nynější konflikt se nicméně odehrává na jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Lukašenko veřejně ujistil, že je naživu a neodjel do ciziny

14.08.2020 16:44 Prezident Alexandr Lukašenko dnes ujistil veřejnost, že je naživu a neodjel ze země, kde dál…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama