Po Novém roce přijde další plošný lockdown, varují ekonomové na příkladu Anglie

NÁZOR - Anglie nedávno ukončila čtyřtýdenní lockdown a započala sérii odstupňovaných omezení, připomínají ekonomové Peter Sivey a James Gaughan z Univerzity v Yorku. V komentáři pro server The Conversation za dobrou zprávu označují, že bylo schváleno první schválení vakcíny proti nemoci covid-19 a ta začala být aplikována, pokládají ale otázku, zda po uvolnění restrikcí při vysokém počtu nakažených a pomalém průběhu očkování nehrozí počátkem roku 2021 další, třetí lockdown.

Druhý lockdown v Anglii byl devastační pro firmy v maloobchodu a pohostinství, avšak zafungoval a koronavirová čísla snížil téměř o polovinu oproti jejich vrcholu, konstatují autoři komentáře. Dodávají, že poklesl sice počet lidí přijímaných do nemocnic, ale britskému veřejnému zdravotnictví (NHS) se výrazně neulevilo.  

"Počty pacientů v nemocnici s covidem-19 se během listopadu pouze o něco oploštily, což sotva poskytuje dodatečnou kapacitu, která by zvládala kombinovaný dopad uvolnění restrikcí a normálního zimního tlaku na NHS," píšou ekonomové. Za klíčový rozdíl mezi druhou vlnou koronaviru v Anglii a první vlnou z března a dubna označují to, že NHS se nyní snaží co nejvíce zachovat i běžné služby, například životně důležité onkologické a kardiovaskulární operace.

Sivey a Gaughan pokládají otázku, jak tedy běžně NHS funguje v zimě a zda má kapacitu, aby zvládlo více než 10 tisíc pacientů s koronavirem souběžně s běžnou péčí.

Konec zimního boje

Zima je pro NHS obdobím největšího tlaku, jelikož nízké teploty korelují s vysokými počty urgentních příjmů do nemocnic, navíc tito pacienti zůstávají v nemocnicích delší dobu, což zvyšuje obsazenost lůžek, poukazují odborníci. Vysvětlují, že starší pacienti s respiračními onemocněními a dalšími problémy jsou trvale nízkými teplotami postiženi nejvíce, a to i během mírných zim.

Zvýšený tlak se projevuje poklesem klíčové schopnosti zajistit dostatečný tok klíčových pacientů, typicky vyčíslený poměrem mezi přijímanými, přemisťovanými a propouštěnými pacienty jednotek intenzivní péče za čtyři hodiny, uvádějí akademici. Upozorňují, že tento sezónní nárůst lze očekávat i díky dlouhodobým demografickým trendům, které vedou k větší zaplněnosti jednotek urgentní medicíny pacienty s komplikovanějšími požadavky na péči.

"Také jednotky intenzitní péče v Anglii fungují během zimních měsíců při vysoké míře obsazenosti," pokračují autoři komentáře. Podotýkají, že mezi prosincem 2019 a únorem 2020 bylo obsazeno až 82 % z 3.730 lůžek na těchto jednotkách, což znamená, že k dispozici bylo jen 670 volných.  

Počet pacientů s covidem-19 na anglických jednotkách intenzivní péče činil na konci listopadu zhruba 1.500, uvádějí ekonomové. Připouštějí, že kapacity NHS pro koronavirové pacienty posílily provizorní nemocnice a omezení sociálních kontaktů zmírňuje tradiční zimní tlak chřipky, varují však, že situace není ani zdaleka dobrá.

V posledních letech anglické nemocnice reagovaly na zimní tlak odkladem zbytných procedur, aby si rozšířily kapacity, což se ale projevuje v obecném trendu, kdy pacienti čekají delší dobu nejen na neakutní zákroky, ale například i na onkologickou léčbu, upozorňují Sivey a Gaughan. Situace podle nich také naznačuje, že možnost flexibilně reagovat na nárůst koronavirových případů je ve srovnání s letními měsíci malá.

Očkování se neprojeví ihned

Autoři komentáře sice považují za skvělou zprávu, že došlo ke schválení prvních vakcín, ale obávají se, že z několika důvodů očkování tlak na NHS jen tak neodstraní. "Zaprvé, Spojené království má k dispozici velmi omezený počet vakcín, s nimiž může začít, a v posledních týdnech prosince a začátkem ledna je bude používat pomalu," píšou ekonomové. Dodávají, že u očkovaných navíc trvá dva až čtyři týdny, než se vytvoří imunita.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nejdůležitější ovšem je, že očkováni budou prioritně ti, kterým hrozí nejvíce úmrtí - nejprve osoby starší 80 let, nikoliv ti, kteří tvoří největší počet pacientů na jednotkách intenzivní péče, tedy lidé ve věku 50-79 let, deklarují Sivey a Gaughan. Upozorňují, že v Anglii je polovina pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mladší 62 let a může trvat mnoho měsíců, než bude úspěšně očkována velká část osob středního věku a jednotkám intenzivní péče se uleví.

Tlak může přijít koncem ledna

Odstupňovaný systém restrikcí, který v Anglii nahradil plošný lockdown, je tvrdší než opatření před ním a stupeň 2 nyní z velké části odpovídá předchozímu stupni 3, konstatují ekonomové. Zdůrazňují, že i tak panuje velká nejistota, jak efektivní budou takto odstupňovaná opatření při zvládání počtu nákaz.

Britská vláda se navíc rozhodla část opatření uvolnit přes vánoce, aby umožnila větší setkávání osob žijících v různých domácnostech, což pravděpodobně začátkem ledna povede k nárůstu počtu nakažených, očekávají autoři komentáře. Obávají se, že v druhé polovině ledna tak může zvýšený počet nákaz z vánočního období začít ovlivňovat příjem do nemocnic a postupně zvyšovat počty hospitalizovaných s covidem-19.

Existující zimní tlak a vysoký počet koronavirových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče může začít ohrožovat zdroje potřebné k plánovaným operacím a jiné intenzivní péči, varují Sivey a Gaughan. "Vláda tak nemusí mít na výběr a bude muset reagovat dalším plošným lockdownem v Anglii," uzavírají.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 14 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 15 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 17 hodinami

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy