Pompeo podpořil svrchovanost Gruzie, čelící Rusku

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyjádřil svou podporu Gruzii. Učinil tak v době, kdy Rusko rozšiřuje svůj vliv na Kavkazu a v samé Gruzii pokračují opoziční protesty proti výsledku parlamentních voleb, uvedla agentura AFP. Tisíce Gruzínců i dnes podle Reuters demonstrovaly v ulicích hlavního města Tbilisi, zatímco Pompeo jednal s politickými a církevními špičkami.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo jednal s prezidentkou Salome Zurabišviliovou, premiérem Giorgim Gachariou a patriarchou gruzínské pravoslavné církve Iljou II., jakož i se zástupci občanské společnosti.

Pompeo řekl gruzínskému premiérovi, že chápe "utrpení a potíže spojené s (ruskou) okupací (části) vaší země", což byl odkaz na skutečnost, že ruské jednotky po krátké válce v srpnu 2008 obsadily dva separatistické regiony, Abcházii a Jižní Osetii, představující asi pětinu gruzínského území.

Rusko podle AFP předvedlo svůj vliv na Kavkaze tím, že zprostředkovalo ukončení nedávné války mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, kam vyslalo skoro 2000 vojáků.

Šéf americké diplomacie ujistil, že USA nadále chtějí podporovat Gruzii při budování jejích institucí, aby zajistily "svobodné a spravedlivé volby a všechny věci, které přicházejí s důkladnou debatou a demokracií".

Opozice Pompeovu návštěvu ocenila. "Gruzie potřebuje pokračující a aktivní zapojení USA na podporu (gruzínské) bezpečnosti a demokracie, aby mohla odrazit agresi (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl Reuters jeden z opozičních předáků Giga Bokeria.

V centru Tbilisi tisíce lidí vytvořily živý řetěz s obrovskou gruzínskou vlajku a transparenty typu "Děkujeme USA za podporu naší svobody!" a "Volby zmanipulované ruským oligarchou" v narážce na šéfa vládnoucí strany Bidzinu Ivanišviliho, který zbohatl podnikáním v Rusku v 90. letech.

Podle oficiálních výsledků parlamentních voleb z 31. října získala vládnoucí strana Gruzínský sen 48,23 procenta hlasů, zatímco největší opoziční strana, Sjednocené národní hnutí 27,18 procenta.

Opozice obviňuje Gruzínský sen a jeho stoupence z kupování hlasů, z vyhrožování voličům a pozorovatelům a z přehmatů během sčítání hlasů. Osm opozičních stran se rozhodlo bojkotovat jednání parlamentu. Požadují nové volby.

Lídři vládní strany popřeli tato nařčení. Zahraniční pozorovatelé prohlásili, že volby umožnily svobodnou soutěž a že byly dodrženy základní svobody, připomněl Reuters. Američtí diplomaté se podle agentury snaží uklidnit napětí a vybízejí opozici, aby bojovala za změny v parlamentu a nebojkotovala ho.

Malá země na jižním Kavkazu, kterou Washington tradičně silně podporuje, včetně vojenské pomoci, je Pompeovou předposlední zastávkou na cestě po více zemích. Tou poslední je Izrael.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama