Pompeo podpořil svrchovanost Gruzie, čelící Rusku

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyjádřil svou podporu Gruzii. Učinil tak v době, kdy Rusko rozšiřuje svůj vliv na Kavkazu a v samé Gruzii pokračují opoziční protesty proti výsledku parlamentních voleb, uvedla agentura AFP. Tisíce Gruzínců i dnes podle Reuters demonstrovaly v ulicích hlavního města Tbilisi, zatímco Pompeo jednal s politickými a církevními špičkami.

Mike Pompeo
doporučujeme

Pompeo jednal s prezidentkou Salome Zurabišviliovou, premiérem Giorgim Gachariou a patriarchou gruzínské pravoslavné církve Iljou II., jakož i se zástupci občanské společnosti.

Pompeo řekl gruzínskému premiérovi, že chápe "utrpení a potíže spojené s (ruskou) okupací (části) vaší země", což byl odkaz na skutečnost, že ruské jednotky po krátké válce v srpnu 2008 obsadily dva separatistické regiony, Abcházii a Jižní Osetii, představující asi pětinu gruzínského území.

Rusko podle AFP předvedlo svůj vliv na Kavkaze tím, že zprostředkovalo ukončení nedávné války mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, kam vyslalo skoro 2000 vojáků.

Šéf americké diplomacie ujistil, že USA nadále chtějí podporovat Gruzii při budování jejích institucí, aby zajistily "svobodné a spravedlivé volby a všechny věci, které přicházejí s důkladnou debatou a demokracií".

Opozice Pompeovu návštěvu ocenila. "Gruzie potřebuje pokračující a aktivní zapojení USA na podporu (gruzínské) bezpečnosti a demokracie, aby mohla odrazit agresi (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl Reuters jeden z opozičních předáků Giga Bokeria.

V centru Tbilisi tisíce lidí vytvořily živý řetěz s obrovskou gruzínskou vlajku a transparenty typu "Děkujeme USA za podporu naší svobody!" a "Volby zmanipulované ruským oligarchou" v narážce na šéfa vládnoucí strany Bidzinu Ivanišviliho, který zbohatl podnikáním v Rusku v 90. letech.

Podle oficiálních výsledků parlamentních voleb z 31. října získala vládnoucí strana Gruzínský sen 48,23 procenta hlasů, zatímco největší opoziční strana, Sjednocené národní hnutí 27,18 procenta.

Opozice obviňuje Gruzínský sen a jeho stoupence z kupování hlasů, z vyhrožování voličům a pozorovatelům a z přehmatů během sčítání hlasů. Osm opozičních stran se rozhodlo bojkotovat jednání parlamentu. Požadují nové volby.

Lídři vládní strany popřeli tato nařčení. Zahraniční pozorovatelé prohlásili, že volby umožnily svobodnou soutěž a že byly dodrženy základní svobody, připomněl Reuters. Američtí diplomaté se podle agentury snaží uklidnit napětí a vybízejí opozici, aby bojovala za změny v parlamentu a nebojkotovala ho.

Malá země na jižním Kavkazu, kterou Washington tradičně silně podporuje, včetně vojenské pomoci, je Pompeovou předposlední zastávkou na cestě po více zemích. Tou poslední je Izrael.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šance Británie na dohodu s EU je 50 na 50

05.12.2020 14:23 Podle nejmenovaných zdrojů z britské vlády, na které se odvolávají stanice BBC a list The Guardian,…

V Rusku přibyl rekordní počet nakažených, začalo očkování

05.12.2020 11:17 V Rusku za poslední den přibylo 28.782 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

British Airways rozprodávají nepotřebné vybavení z letadel

05.12.2020 10:38 Tisíce fanoušků letectví nebo zájemců o nevšední vánoční dárky přitáhl internetový výprodej…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama