Rusko a Čína opět vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovaly o tom zahraniční agentury. Současné povolení přitom podle agentury AFP vyprší v sobotu v 5:30 SELČ. Na dodávkách potravin a léků přes Turecka je na severozápadě Sýrie závislých asi 2,8 milionu civilistů.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

Rusko a Čína vetovaly tento týden již jednu rezoluci, nyní obě země odmítly i kompromisní návrh, který předložily Německo a Belgie. Ty chtěly prodloužit současný stav o půl roku. Celkem se jedná již o třetí vetovanou rezoluci v této záležitosti, připomněla agentura Reuters.

Podle agentury DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci v příštím půl roce využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Podle Ruska je totiž možné do daných oblastí dopravit humanitární pomoc i z jiných oblastí Sýrie. Třináct členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Rada bezpečnosti OSN poprvé schválila poskytnutí přeshraniční humanitární pomoci Sýrii před šesti lety. Tehdy ji bylo možné dopravovat i přes Jordánsko a Irák. V lednu ale Rusko prosadilo snížení počtu přechodů určených pro pomoc ze čtyř na dva. Původní rezoluce z roku 2014 dovoluje OSN dodávat pomoc i do těch regionů Sýrie, které nejsou pod kontrolou vlády v Damašku.

Podle agentury Reuters se nyní čeká ještě hlasování o ruském návrhu rezoluce, podle kterého by byly humanitární dodávky z Turecka povolené na jeden rok, ale pouze přes jeden hraniční přechod. Kdy se bude hlasovat, ale není jasné.

Občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se v Sýrii během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí už si vyžádalo nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho asi 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Do bojů se na straně syrského prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch Damašku. Moskva už v Radě bezpečnosti vetovala celkem 16 rezolucí, které se týkaly Sýrie. V řadě případů jej podpořila i Čína.

Agentura DPA uvedla, že podle expertů by zastavení dodávek humanitární pomoci do oblastí na severozápadě Sýrie, které ovládají povstalci, zřejmě dál posílilo pozici prezidenta Asada. Jeho režim kontroluje nyní už asi dvě třetiny Sýrie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama