Rusko zařadilo jehovisty na seznam teroristů. Ústředí sekty v USA zlostně reaguje

Ruské úřady zařadily více než 200 členů náboženské společnosti Svědci Jehovovi na seznam extremistů a teroristů, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení organizace. Rusko před třemi lety působení jehovistů zakázalo a od té doby desítky z nich skončily za mřížemi. Americké ústředí jehovistů pronásledování ruských souvěrců odsuzuje a hovoří o návratu Ruska do "nejtemnějšího období dějin".

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Náboženství
doporučujeme

Poslední krok v tažení proti náboženské společnosti odpojuje její stoupence od finančního systému země, protože zápis na seznam znamená zmrazení bankovních účtů a přísná omezení finančních transakcí, upozornila AP.

Rusko už v roce 2017 Svědky Jehovovy oficiálně zakázalo a označilo skupinu za extremistickou organizaci. Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům vůči opozičním aktivistům a náboženským menšinám.

Od zákazu stovky jehovistů absolvovaly domovní prohlídky, zatčení i stíhání. Celkem 24 členů organizace bylo odsouzeno, z toho devět putovalo do vězení. V současnosti je stíháno více než 300 jehovistů.

Většina věřících, zařazených na černou listinu, dosud nebyla odsouzena, ale jsou vyšetřováni, uvedli Svědkové Jehovovi.

Mluvčí ústředí jehovistů ve Spojených státech Jarrod Lopes dnes uvedl, že ruské úřady "ponižují Svědky Jehovovy a brání jim starat se o své základní potřeby".

"Je zřejmé, že Rusko se vrátilo do nejtemnějších dob svých dějin tím, že Svědky Jehovovy úporně pronásleduje stejně jako jeho netolerantní sovětští předchůdci," řekl Lopes.

Na seznamu, který je k dispozici na webových stránkách ruské finanční zpravodajské agentury Rosfinmonitoring, figuruje více než 9500 jmen. AP dokázala na seznamu identifikovat nejméně dvě desítky jehovistů. Zástupci Rosfinmonitoringu to nepotvrdili, ani nevyvrátili. Jména prý přidávají na seznam podle údajů od bezpečnostních a justičních složek.

Tažení proti jehovistům pokračuje i přes příslib ruského prezidenta Vladimíra Putina, že nechá "tento naprostý nesmysl" přezkoumat. "Svědkové Jehovovi jsou také křesťané, takže nechápu, proč je pronásledují," řekl Putin při setkání se svou radou pro lidská práva v roce 2018.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 19:22 Aktualizováno V londýnské mešitě byl dnes odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se…

Ukrajinské městečko odmítá karanténu pro ohrožené koronavirem

20.02.2020 19:20 Vzbouření vyvolala u obyvatel ukrajinského městečka Novi Sanžary v Poltavské oblasti zpráva, že v…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama