Ruský duchovní byl zatčen při zásahu proti klášteru, který okupoval

Příslušníci ruských silových složek dnes v noci zasahovali v klášteře na Urale, kde zatkli duchovního vyloučeného z řad pravoslavné církve Sergije Romanova, informuje agentura Interfax. Ten se dříve odmítal podřídit církevním institucím, zmocnil se ženského kláštera u Jekatěrinburgu a veřejně vystupoval proti opatřením souvisejících s epidemií koronaviru. Proti bývalému duchovnímu úřady nově zahájily trestní stíhání mimo jiné kvůli nabádání k sebevraždě.

Moskva
doporučujeme

Ke Sredněuralskému klášteru, který Sergij opanoval, úřady vyslaly zásahové jednotky a vězeňské vozy, napsal internetový zpravodajský portál Nastojaščeje vremja. Na videu zveřejněném zpravodajským serverem Znak.com je vidět potyčka mezi příslušníky bezpečnostních orgánů a Sergijovými podporovateli, kteří se vydali místo střežit, když se dozvěděli o chystaném zásahu.

Důvodem pro zatčení Romanova je podle agentury TASS zřejmě jeho video zveřejněné na platformě YouTube, v němž muž nabádal své příznivce, aby "zemřeli za Rusko". Agentura také připomněla, že duchovnímu byla již dvakrát uložena pokuta za podněcování k nenávisti a šíření nevěrohodných informací.

Advokátka bývalého duchovního Světlana Gerasimenková uvedla, že Romanov čelí obvinění z nabádání ke spáchání sebevraždy, porušení práva na svobodu vyznání a svévolného jednání. Advokátka upřesnila, že v klášteře bylo zatčeno více osob. "Je mnoho zadržených. Odvezli je odtud tak v pěti šesti vozech," sdělila agentuře Interfax.

Sergij vešel do povědomí jako představitel ultrakonzervativního křídla ruské pravoslavné církve, s níž se dostával do medializovaných konfliktů. V květnu mu církev zakázala vykonávat bohoslužby. V červenci se však s pomocí kozáků zmocnil kláštera na Urale. Podle informací agentury Interfax s ním na místě zůstávalo asi 150 následovnic. Kvůli jeho videím, v nichž duchovní nazýval šíření koronaviru "pseudopandemií" a proklínal politické představitele, kteří nařídili uzavření chrámů, byl v červenci obviněn z šíření lží. Soud mu uložil pokutu 90.000 rublů (26.100 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2000 lidí

23.01.2021 18:00 Aktualizováno Už více než 2000 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama