Ruský premiér Mišustin ve čtvrtek navštíví Bělorusko

Ruský premiér Michail Mišustin navštíví ve čtvrtek Minsk, oznámil dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na úvod jednání se svým běloruským protějškem Uladzimirem Makejem. Půjde o první návštěvu tak vysoce postaveného ruského představitele v Minsku od vypuknutí politické krize, poznamenala agentura AFP. V pátek naopak bude v Moskvě jednat běloruský ministr obrany.

Michail Mišustin
doporučujeme

V Bělorusku čtvrtým týdnem pokračují protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Lavrov dnes odmítl jednání s běloruskou opozicí.

"Doslova zítra se uskuteční návštěva předsedy ruské vlády Michaila Mišustina v Minsku," řekl Lavrov a připomněl, že v nejbližší době má běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívit Moskvu. Makej poděkoval, že pozice Ruska pomáhá zabránit "otevřenému vměšování cizích sil do vnitřních záležitostí Běloruska". Úřadům se podle ministra podařilo ustát "první nápor" a odvrátit zopakování "ukrajinského scénáře" a "scénáře barevné revoluce", tedy podle něj státnímu převratu "zorganizovanému z ciziny". Makej také tvrdil, že úroveň napětí v zemi mezitím poklesla a situace se stabilizuje.

"Odsuzujeme nátlak, které se v současnosti snaží vyvíjet na legitimní vládu Běloruska řada zahraničních států, které současně poskytují podporu opozici, nespokojené s výsledkem prezidentských voleb," prohlásil Lavrov před novináři podle agentury TASS, v zjevné narážce na sankce přijaté pobaltskými státy a připravované sankce Evropské unie. Tvrdil, že v Bělorusku se snaží vyvolat nepokoje "200 extrémistů, vycvičených na Ukrajině", a prohlásil, že Rusko nemá důvod, aby jednalo s koordinační radou, vytvořenou běloruskou opozicí.

Prezidentské volby z 9. srpna byly podle Makeje zneužity "vnějšími a vnitřními silami k pokusu o destabilizaci" Běloruska a následující "násilné demonstrace" vrhly vztahy s evropskými partnery "o mnoho let zpět".

Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin podle agentury Interfax v pátek navštíví Moskvu, kde se má zúčastnil porady se svými protějšky z bývalých sovětských republik. Chrenin má na poradě přednést referát o mezinárodní a regionální bezpečnosti, o odvrácení hrozby vypuknutí válek a ozbrojených konfliktů a o posilování vojenské spolupráce. Účast na poradě má podle běloruského ministerstva obrany potvrdit, že Minsk zůstává věrný svým závazkům, uvedla agentura Interfax.

Moskva a Minsk jsou blízkými spojenci i přes sváry mezi vůdci obou zemí v nedávné době. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" bezpečnostních sil, která by měla zasáhnout v Bělorusku, pokud by se tamní situace vymkla kontrole. Lukašenko, který ještě nedávno trpce vyčítal Moskvě údajné ekonomické křivdy, na oplátku na veřejnosti podle listu Kommersant hovořil o rusko-běloruském bratrství a o "společné vlasti dvou národů, sahající od Brestu po Vladivostok".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Křivka epidemie v Rusku stoupá. Poprvé od června je přes 8000 nakažených…

28.09.2020 13:50 V Rusku za poslední den přibylo 8135 nakažených koronavirem, je to nejvíce od 16. června. Od…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

V Náhorním Karabachu se bojovalo i přes noc, po Arménii mobilizuje i…

28.09.2020 10:11 Aktualizováno Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama