Ruský soud odsoudil dva jehovisty, prý podnikali extremistické aktivity na Kamčatce

Ruský soud udělil pokutu dvěma členům náboženské společnosti Svědci Jehovovi. Michail Popov a jeho žena Jelena musí zaplatit 350.000 rublů (126.000 Kč) a 300.000 rublů (108.000 Kč) kvůli tomu, že se podle soudu na Kamčatce podíleli na extremistických aktivitách jejich organizace. Další čtyři jehovisté byli zadrženi. Jeden z nich si stěžoval, že byl ve vazbě mučen. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení náboženské společnosti.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ruská policie, autor: Vitaly V. Kuzmin
doporučujeme

Rusko před třemi lety působení jehovistů zakázalo a od té doby desítky z nich skončily za mřížemi. Americké ústředí jehovistů pronásledování ruských souvěrců odsuzuje a hovoří o návratu Ruska do "nejtemnějšího období dějin".

Ruská policie provedla tento týden asi 40 domovních prohlídek u jehovistů ve městě Čita na východě Sibiře. Čtyři členové skupiny byli zadrženi.

Jeden z nich, Vadim Kucenko, byl policisty zbit a byl proti němu použit elektrický paralyzér, řekl agentuře AP jeho právník Artur Ganin. "Spoutali ho, zakryli mu hlavu a oči a odvezli ho neznámo kam," řekl dnes Ganin. V lese, kam ho dovezli, zadrženého podle Ganina škrtili a bili a snažili se z něj dostat přiznání. "Nyní je ve vazbě, má bolesti a rovněž strach o svou rodinu, protože mu hrozili, že by se mohlo něco stát jeho ženě," dodal advokát.

Rusko už v roce 2017 Svědky Jehovovy oficiálně zakázalo a označilo skupinu za extremistickou organizaci. Kreml opakovaně používá nejasně formulované zákony proti extremismu k zásahům vůči opozičním aktivistům a náboženským menšinám.

Za poslední tři roky policie provedla domovní prohlídky u stovek jehovistů, desítky jich byly zadrženy a 28 jich bylo odsouzeno, z toho devět do vězení. Vyšetřováno je nyní přes 300 lidí.

Svědkové Jehovovi mají v Rusku přibližně 175.000 členů. Hnutí založené v roce 1873 ve Spojených státech kazatelem Charlesem Russelem se hlásí ke křesťanství. Po světě má kolem osmi milionů aktivních věřících. Problémy mívá s úřady hlavně kvůli odmítání krevních transfúzí. V Česku jsou Svědkové Jehovovi od roku 1993 registrováni jako církev a při sčítání lidu v roce 2011 se k nim hlásilo na 13.000 osob.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řešení syrské krize? Rusko zvažuje jednání s Erdoganem, Merkelovou a…

21.02.2020 12:58 Rusko zvažuje uspořádání summitu o Sýrii, kterého by se zúčastnili lídři Turecka, Francie a Německa…

Olympiáda 2020 se kvůli koronaviru přesune do Británie? Návrh politika…

21.02.2020 10:14 Tokijská guvernérka dnes kritizovala kandidáta na starostu Londýna Shauna Baileyho za jeho výroky…

Strach z koronaviru. V ukrajinském městečku vypukly nepokoje, zasahovala…

21.02.2020 09:32 Aktualizováno Ukrajinská policie zadržela v noci na dnešek 24 lidí během potyček s obyvateli městečka Novi…

Švýcarská prezidentka Sommarugaová slaví narozeniny, na twitteru…

21.02.2020 08:36 Švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová pozvala na oslavu svých 60. narozenin všechny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama