Rusové jsou pod tlakem, aby volili v referendu, tvrdí server

Ruská vláda by chtěla dosáhnout co nejvyšší účasti v referendu o změnách v ústavě, které v Rusku začalo právě dnes, aby se mohla zaštítit širokou podporou navrhovaných úprav, tvrdí ruskojazyčný server Meduza. Ten ve středu napsal o technikách, které ruské úřady používají k tomu, aby účast zvýšily.

Vladimir Putin
doporučujeme

O různých praktikách, které mají Rusy přesvědčit k hlasování, píše dnes také agentura AP. Například v Krasnojarském kraji na Sibiři se má konat vědomostní soutěž zaměřená na znalosti o ústavě, na nejlépe informované čekají výhry v podobě bytů, automobilů nebo chytrých telefonů. Vedení Moskvy pak pro voliče vyčlenilo deset miliard rublů (přes tři miliardy korun) na dárkové certifikáty do obchodů a restaurací.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle agentury Interfax zdůraznil, že hlasování musí být naprosto důvěryhodné. Putin také uvedl, že jakékoli pokusy o vynucení volební účasti jsou nepřípustné. Podle zdrojů Meduzy z prostředí prezidentovy administrativy ale usiluje vláda alespoň o 55procentní účast.

Pro návrh změn by pak ideálně mělo hlasovat okolo 60 až 65 procent voličů, čímž by změny ústavy získaly srovnatelnou podporu jako v roce 1993, kdy pro nový návrh hlasovalo 33 milionů lidí. To však v době šíření koronaviru není jednoduché, a tak mají pomoci nová pravidla hlasování - na referendum nebyl vyhrazen jeden den, ale celý týden a členové volební komise na vyžádání přijdou za voličem až k němu domů.

To ovšem nestačí, a proto je tlak na voliče vyvíjen údajně také prostřednictvím zaměstnavatelů. Tři osoby, které mají vedoucí pozice ve státních institucích v různých částech Ruska, Meduze sdělili, že k účasti v referendu mobilizují regionální úřady. Tak například za hlasování lékařů zodpovídají místní úřady ministerstva zdravotnictví. Ty předávají informace o cílech, kterých je v míře hlasování potřeba dosáhnout, jednotlivým nemocnicím. V těch si organizaci účasti zaměstnanců berou na starost buď sami primáři nebo jimi pověřené osoby. Jednotliví zaměstnanci poté údajně musejí vedení hlásit, zda již volili.

Pracovník jednoho z center pro pacienty s koronavirem v Nižním Novgorodu redaktorům zpravodajského serveru sdělil, že jeho nadřízení shromažďovali údaje o tom, v jakém okrsku se jednotliví podřízení chystají hlasovat.

Mnoho zpráv o vyvíjeném tlaku přichází od státních zaměstnanců z Petrohradu, připomíná Meduza zprávu petrohradského internetového serveru Bumaga. Petrohrad je centrem Severozápadního federálního okruhu, v němž se očekává účast okolo 15 procent. Zaměstnanci státních institucí jsou tak prý nabádáni k tomu, aby se hlasování zúčastnili již v prvních dvou dnech referenda, a to v konkrétním volebním okrsku. Organizátoři hlasování je také žádají o to, aby k účasti přemluvili alespoň dvě další osoby.

Kromě toho se Meduza dozvěděla o další technice, kterou podle serveru používá například ruská pošta. Ta spočívá v tom, že se podnik, který chce kontrolovat volební účast svých zaměstnanců, zaregistruje na portálu votely.ru (ten v současnosti není volně přístupný), na který nahraje seznam jednotlivých pracovníků. Těm systém přidělí QR kódy, které pak ve volebních okrscích mají z jejich telefonů skenovat dobrovolníci.

Ruští voliči dnes začali v referendu hlasovat o změnách ústavy, které by mimo jiné mohly otevřít prezidentu Putinovi cestu k setrvání u moci až do května 2036. Do ústavy mají být zapsány také některé konzervativní hodnoty, včetně zmínky o Bohu, manželství jako svazku muže a ženy, ale také možnost, že by Rusko napříště nemuselo plnit všechna rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Hlasování skončí 1. července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 13:49 Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 12:10 Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Má Rusko koronakrizi za sebou? Existuje podezření z falšování statistik

12.07.2020 11:40 Rozvolňování ruských restriktivních opatření v souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru se…

Rusko má přes 727 tisíc nakažených, koronaviru podlehlo dalších 130 lidí

12.07.2020 11:20 Rusko dnes oznámilo 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy