Šéfka běloruské opozice chce od Západu tlak na Lukašenka

Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes v Berlíně vyzvala západní země, aby zvýšily tlak na běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Cichanouskou v německé metropoli přijala i kancléřka Angela Merkelová.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Německá média ke schůzce poznamenávají, že ač to nebyla státní návštěva, je to pro Lukašenka jasný signál, že pro Evropu není partnerem. Evropská unie Lukašenka jako prezidenta neuznává a shodně s opozicí považuje výsledek srpnových prezidentských voleb za zfalšovaný.

"Chceme, aby nám Německo jako jedna z nejmocnějších zemí světa pomohlo s vyjednáváním," řekla Cichanouská před setkáním s Merkelovou.

Merkelová se dění v Bělorusku věnovala již na konci září v projevu v parlamentu. Tehdy se ohradila vůči tvrdým zásahům režimu proti demonstrantům a poukázala na to, že proti Lukašenkovi protestuje mnoho žen.

Cichanouská situaci v Bělorusku v rozhovoru s německými novináři přirovnala k událostem v někdejší Německé demokratické republice (NDR) v roce 1989, protože i Bělorusové nyní chtějí strhnout svou obdobu berlínské zdi.

Cichanouská rovněž vyzvala EU, aby rozšířila stávající sankce proti 40 běloruským činitelům odpovědným za volební manipulace a násilné potlačování opozičních demonstrací. Zástupkyně šéfa parlamentní frakce kancléřčiny unie CDU/CSU Katja Leikertová další sankce nevylučuje. "Jsme na straně bojovníků za svobodu," řekla Leikertová.

Německý velvyslanec v Bělorusku Manfred Huterer dnes ze země odcestoval do Berlína ke konzultacím. Podle DPA tak chce spolková vláda vyjádřit solidaritu Polsku a Litvě, které své velvyslance z Minsku již stáhly. Lukašenkův režim navíc Polsko s Litvou vyzval, aby výrazně snížily svůj diplomatický sbor v zemi.

Cichanouská, která v srpnových volbách kandidovala proti Lukašenkovi a kterou opozice považuje za skutečnou vítězku hlasování, se nedávno setkala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron následně vyzval ruského premiéra Vladimira Putina, aby s Cichanouskou začal jednat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin potřebuje slyšet jasný vzkaz. Z USA zní apel k trestu za otravu…

21.10.2020 00:01 NÁZOR - Evropská unie a Velká Británie vyslaly Kremlu vzkaz, která říká, že použití chemických…

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama