Srbsko staví kvůli migraci plot na hranici se Severní Makedonií

Srbské úřady zahájily na hranici se Severní Makedonií výstavbu plotu, který má zabránit migrantům v nelegálním vstupu do země. Uvedla to stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na místní úřady. Zábrana vzniká u jihosrbského města Preševo, oficiálně ale stavba dosud potvrzna nebyla. Není ani jasné, jak dlouhý má hraniční plot být.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Myslíme si, že plot má funkci dodatečného zabezpečení hranice zemí mimo Evropskou unii před uprchlíky, kteří by se mohli opět ve velkém vydat na cestu po takzvané balkánské trase," řekl starosta Preševa Šćiprim Arifi. Podle něj projekt vzniká ve spolupráci s Evropskou unií. Evropská komise však zatím neodpověděla na dotaz, zda s ní Bělehrad stavbu předem konzultoval či ji o ní alespoň informoval.

Balkánskou trasou prošly do střední a západní Evropy na vrcholu migrační krize v roce 2015 statisíce běženců. Podle oficiálních údajů se v srbských utečeneckých táborech momentálně nachází 4800 migrantů, přičemž denně jich podle agentury APA přichází ze Severní Makedonie kolem padesátky. Srbské úřady v poslední době migranty zadržené při nelegálním přechodu hranice důsledněji vracejí zpět do Severní Makedonie, tvrdí nevládní organizace.

Většina migrantů, kterým se podaří překonat hranici do Srbska, obvykle pokračuje do Chorvatska či Bosny. V západobosenském Unsko-sanském kantonu se nyní nachází kolem 7000 migrantů, kteří se snaží překonat hranici do EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama