Třaskavá Abcházie. Prezident Chadžimba odstoupil, zemi vládne premiér

Parlament separatistické Abcházie, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, přijal demisi stávajícího prezidenta Raula Chadžimby. Následně poslanci jednomyslně schválili, aby prezidentovy pravomoci vykonával předseda vlády Valerij Bganba. Nová hlava neuznávaného státu má vzejít z prezidentských voleb, vyhlášených na 22. března.

Chadžimbovu demisi si podle agentury Interfax vynutila opozice, stejně jako zopakování prezidentských voleb. Chadžimba nicméně tvrdí, že odstoupil výlučně proto, aby zabránil krveprolití, a že se ještě nerozhodl, zda bude v březnu znovu kandidovat. Spolu s prezidentem odstoupil i viceprezident.

O vyhlášení nových voleb rozhodla v neděli ústřední volební komise. Stalo se tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září. K rozhodnutí zřejmě přispěla i skutečnost, že přívrženci opozice po demonstracích v Suchumi obsadili prezidentskou kancelář, kde se ozbrojili z místní zbrojnice.

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí na začátku 90. let odtrhly od Gruzie. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a nakonec i Sýrie. Oba separatistické regiony představují asi 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

Loni v září se ve druhém kole abcházských prezidentských voleb rozhodovalo mezi Chadžimbou a opozičním kandidátem Alchasem Kvicinijou. Výsledek v podobě znovuzvolení Chadžimby pak odmítl opoziční politik uznat.

Prezidentem byl Chadžimba vyhlášen i přes námitky oponentů. Podle volební komise získal zhruba o 1000 hlasů více než jeho vyzyvatel. Komise současně odmítla žádost devíti stran a spolků prohlásit volby za neplatné, protože podle výsledků žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Pro Chadžimbu podle těchto výsledků ve druhém kole hlasovalo 39.741 voličů (47,38 procenta z odevzdaných hlasů), pro opozičního politika 38.742 lidí (46,19 procenta).

Vyzyvatelem Chadžimby se měl stát společný opoziční kandidát Aslan Bžanija, ale ten musel být na jaře kvůli prudkému zhoršení zdraví hospitalizován v Moskvě. Opoziční politici a Bžanijovi příbuzní tvrdí, že mohl být otráven. Bžanija nyní prohlašuje, že v březnových volbách kandidovat bude.

Související

Ilustrační foto

Volby v Abcházii vyhrál vůdce opozice, EU je ale neuznává

Prezidentské volby, které se v neděli přes koronavirovou epidemii konaly v separatistické Abcházii, vyhrál podle předpokladů opoziční vůdce Aslan Bžanija. Podle agentury TASS to dnes oznámil předseda ústřední volební komise Tamaz Gogija. Evropská unie ale sdělila, že tyto volby neuznává s ohledem na to, že nadále považuje Abcházii za součást Gruzie.
Ilustrační foto

Abcházie ze zmítá v politické krizi. Volby prezidenta se musí opakovat

V separatistické Abcházii, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, se budou 22. března znovu konat prezidentské volby. Oznámila to dnes ústřední volební komise. Rozhodla tak poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti opozice zrušil výsledky voleb z loňského září. Dosavadní prezident ale podle agentury TASS již oznámil, že napadne tato podle něj protizákonná rozhodnutí přijatá pod nátlakem opozičních demonstrantů.

Více souvisejících

Abcházie Raul Chadžimba Gruzie Rusko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy