Ukrajinská protiofenziva pokračuje v Luhanské oblasti

Ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti na severovýchodě země ani po měsíci úspěšných operací nekulminovala a nyní postupuje do západní části Luhanské oblasti. Ve své poslední analýze ruské invaze na Ukrajinu to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Britské ministerstvo obrany ve své zprávě konstatuje, že ukrajinské ozbrojené síly 2. října zahájily novou fázi protiofenzivy v Chersonské oblasti na jihu země. Ukrajinský generální štáb v ranní operační svodce píše, že ruské jednotky zaminovávají infrastrukturní objekty ve městě Enerhodar, kde se nachází také Záporožská jaderná elektrárna.

"Ukrajinské síly se 5. října zmocnily Hrekivky a Makijivky na západě Luhanské oblasti (přibližně 20 kilometrů jihozápadně od města Svatove," píše ISW. "Ruským silám se nepodařilo udržet břehy řek Oskil a Severní Doněc a využít je jako přirozené hranice, aby zabránily ukrajinským jednotkám v pronikání do zranitelných částí Ruskem okupované severovýchodní Ukrajiny," poznamenal institut.

Terén v západní části Luhanské oblasti je podle něj vhodný pro rychlý manévrový způsob boje, který Ukrajinci účinně použili v Charkovské oblasti v září. "A podle otevřených zdrojů nejsou žádné náznaky, že by ruská armáda západ Luhanské oblasti výrazně posílila," dodal ISW, jenž se domnívá, že dvě pokračující ukrajinské protiofenzivy pravděpodobně nutí Kreml upřednostňovat obranu jedné oblasti na úkor druhé, což může zvýšit pravděpodobnost ukrajinského úspěchu v obou.

"Při postupu na jih posunuly ukrajinské jednotky frontovou linii vpřed až o dalších 20 kilometrů," uvádí britské ministerstvo obrany, podle něhož ukrajinské ozbrojené síly dosáhly především úspěchů podél východního břehu řeky Inhulec a západního břehu Dněpru. "Zatím však neohrozily hlavní ruské obranné pozice," píše britský resort obrany. Ruské jednotky se podle něj obvykle stáhly a pro ruské velitele je pravděpodobně jednou z největších obav rostoucí ohrožení území kolem Nové Kachovky. "Poškozený přechod přes Dněpr v této oblasti pro ně zůstává jednou z mála cest pro zásobování sil," píše ministerstvo.

Ukrajinský generální štáb ve své zprávě o vývoji bojů uvedl, že se nepřítel snaží udržet okupovaná území, své úsilí soustředí na to, aby narušil akce ukrajinských sil v některých směrech, a pokračuje ve snaze útočit v oblastech Bachmutu a Avdijivky v Doněcké oblasti.

"Za posledních 24 hodin okupanti podnikli pět raketových, osm leteckých úderů a 65 raketometných útoků," píše velení ukrajinské armády, podle něhož ruské útoky poškodily více než 30 obcí napříč Ukrajinou, včetně měst Bila Cerkva v Kyjevské oblasti nebo Záporoží.

"V důsledku postupného osvobozování dočasně okupovaných území (ukrajinskými) obrannými silami je současně s odchodem jednotek ruských okupačních sil zaznamenán odchod přisluhovačů okupačních úřadů. Podle dostupných informací byl zaznamenán přesun tří autobusů přívrženců okupantů z obce Svatove do Novopskova v Luhanské oblasti," tvrdí ukrajinský generální štáb, podle něhož je obdobná situace v Chersonské oblasti. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajina osvobodila 500 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, řekl Zelenskyj

Ukrajinské ozbrojené síly od začátku října osvobodily v jihoukrajinské Chersonské oblasti od ruské okupace přes 500 kilometrů čtverečních území. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Mluvčí jižního velitelství ukrajinské armády Natalija Humenjuková dnes dříve hovořila o 400 kilometrech čtverečních. Generál Oleksij Hromov z ukrajinského generálního štábu novinářům řekl, že v Charkovské oblasti Ukrajinci během dvou týdnů postoupili při protiofenzivě proti ruským invazním silám až o 55 kilometrů.

Zelenskyj dnes v pravidelném videoprojevu uvedl, že ukrajinští vojáci v Chersonské oblasti osvobodili desítky osad. Úspěchy podle něj vojenské síly Kyjeva zaznamenaly i na severovýchodě Ukrajiny.

V některých směrech se podle Humenjukové frontová linie posunula až o 20 kilometrů. Mluvčí dodala, že celkově je situace nadále obtížná a vyvíjí se velmi dynamicky.

Hromov pak podle agentury Reuters řekl, že ukrajinské ozbrojené síly od 21. září dobyly zpět 93 obcí a osvobodily přes 2400 kilometrů čtverečních území od ruské okupace v Charkovské oblasti na severovýchodě země. Ruské jednotky se podle něj snaží zpomalit ukrajinský postup z nedávno osvobozeného Kupjansku ve směru na Svatove.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit.

Ukrajinské síly postupují na severovýchodě a jihu země v rámci protiofenzivy, o níž Zelenskyj v úterý prohlásil, že v ní dosáhly velkého a rychlého pokroku. Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze uvedl, že ukrajinská protiofenziva v Charkovské oblasti ani po měsíci úspěšných operací nekulminovala a postupuje nyní do západní části Luhanské oblasti.

Ukrajinska pravda zároveň napsala, že ruské letectvo dnes podniklo raketový útok na Ukrajinu z běloruského území, což se podle představitelů ukrajinské armády stalo poprvé od konce srpna. Ruské letouny podle nich vyslaly rakety na Chmelnyckou oblast. Podle ruské služby stanice BBC si údery nevyžádaly žádné oběti.

WSJ: Ukrajinský protiúder živí především zabavené ruské zbraně

Zabavené a opuštěné ruské tanky, houfnice a obrněná vozidla podporují ukrajinskou protiofenzivu proti ruským silám víc, než zbraně dodávané Kyjevu ze západních zemí. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ), který na základě veřejně dostupných dat spočítal množství ruských zbraní získaných ukrajinskou armádou od začátku války a srovnal ji s počtem dodávek zbraní ze Západu za stejnou dobu.

Ukrajina od únorového zahájení ruské invaze ukořistila 460 ruských tanků, 92 samohybných houfnic, 448 bojových vozidel pěchoty, 195 obrněných bojových vozidel a 44 salvových raketometů. Vyplývá to z fotografií a videí ruského vybavení zveřejněných na sociálních sítích a v médiích, které analyzoval web Oryx. Skutečný počet ruských zbraní v ukrajinských rukou je pravděpodobně vyšší, protože ne všechna technika byla zvěčněná na snímcích nebo záběrech.

Ukrajina na konci léta zahájila protiofenzivu na jihu a severovýchodě země, kde v Charkovské oblasti bleskově dobyla zpět velkou část území, které obsadili Rusové. Zejména tento protiúder podle WSJ zanechal v rukou Ukrajinců stovky kusů ruské výzbroje, protože ruská armáda při neorganizovaném ústupu opustila své těžké zbraně a sklady zásob.

V kombinaci se zbraněmi, které ukrajinská armáda získala po dubnovém ústupu ruských jednotek ze severu po neúspěšném pokusu obsadit Kyjev, se Moskva podle veřejně dostupných informací stala co se objemu týče největším dodavatelem zbraní Ukrajině; Západ přitom v některých případech výrazně překonala. WSJ nicméně podotýká, že zbraně dodávané západními zeměmi jsou většinou modernější a přesnější.

Například ukrajinský prapor "Sich" získal deset moderních tanků T-80 a pět samohybných kanónů 2S5 Hyacint, když v září vstoupil do okupovaného a nyní osvobozeného Izjumu, uvedl zástupce náčelníka Ruslan Andrijko. "Máme tolik kořisti, že nevíme, co s ní. Začali jsme jako pěší prapor, a teď se z nás tak trochu stává mechanizovaný prapor," dodal.

Náčelník štábu ukrajinského dělostřeleckého praporu na Charkovské frontě uvedl, že jeho jednotka nyní vedle amerických děl obsluhuje čtyři nedávno ukořistěné ruské houfnice 2S19 Msta, pro které má dostatek munice sovětské výroby.

"Rusové už nemají palebnou převahu. Před zahájením ofenzivy jsme zničili všechny jejich dělostřelecké jednotky a pak jsme začali postupovat vpřed tak rychle, že ani neměli čas natankovat a naložit své tanky," řekl náčelník. "Prostě utekli a všechno tu nechali," uvedl.

Rusko během svého tažení získalo také ukrajinské zbraně, hlavně na začátku invaze, kdy ovládlo velké části Ukrajiny. Podle údajů webu Oryx ukořistili Rusové 109 ukrajinských tanků, 15 houfnic a 16 bojových vozidel pěchoty.

WSJ připomíná, že Západ na Ukrajinu neposlal žádné tanky západní výroby. Kyjev obdržel mimo jiné 230 modernizovaných tanků T-72 z Polska a desítky dalších z České republiky. Americká a evropská pomoc se jinak soustředila především na dělostřelecké zbraně, jako jsou americké houfnice M777 a Paladin, německé PzH 2000 a polské AHS Krab a salvové raketomety HIMARS americké výroby.

Související

R-360 Neptun (ukrajinsky Р-360 «Непту́н») je ukrajinská podzvuková protilodní střela vyvinutá v Kyjevské konstrukční kanceláři Luč v letech 2012–2020. Střela slouží k ničení válečných lodí a jiných plavidel do výtlaku 5000 tun, popřípadě pozemních cílů.

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Rusko naznačuje možnost omezení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu právě ve chvíli, kdy Ukrajina nasazuje svou novou výkonnou střelu s plochou dráhou letu Long Neptune. Tento nový zbraňový systém představuje významný posun v ukrajinské strategii proti ruské ropné infrastruktuře a může mít dlouhodobý dopad na válečnou dynamiku.
Ruská armáda, ilustrační foto Analýza

Ukrajinci u Kursku ustupují pod ruským tlakem. Ztráta strategické výhody může mít fatální dopad na diplomatická jednání

Ukrajinské síly v Kurské oblasti na území Ruské federace postupně ustupují a ztrácejí strategické pozice. Rusové znovu ovládli město Sudža a podle dostupných informací vytlačují Ukrajince zpět až do Sumské oblasti. Tím Kyjev přichází o klíčovou vyjednávací výhodu, která se pod rostoucím tlakem současné administrativy Bílého domu může zcela rozplynout. Pokud by se situace vyvíjela v neprospěch Ukrajiny i na diplomatické frontě, hrozí dokonce extrémní scénář, v němž by mohla proběhnout i kremelská „denacifikace“ – se všemi důsledky, které by to znamenalo pro ukrajinskou suverenitu.

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

TELH čtvrtfinále: Sparta porazila Třinec v prodloužení 4:3, Hradec srovnal

Napětí ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stupňuje. Hradec Králové v prodloužení udolal Mladou Boleslav 3:2 a srovnal stav série na 2:2. O postup se bude bojovat v pondělí. Sparta v dramatickém duelu s Třincem vyrovnala v poslední minutě a v prodloužení rozhodla přesilovkou. Výhrou 4:3 si zajistila mečbol a vrací sérii do Prahy.

včera

důchody

Dubnové důchody doprovodí změny. Reagovat musí i pošťáci

Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Aktualizováno včera

Josef Zíma, český herec, zpěvák a moderátor, manžel herečky Evy Klepáčové. Kromě pop music je známý jako zpěvák české dechovky. Často bývá označován jako nekorunovaný král české dechovky.

Česko se rozloučilo se zpěvákem Josefem Zímou

Česko se v pátek rozloučilo s legendárním zpěvákem Josefem Zímou, který zemřel počátkem měsíce ve věku 92 let. Účast na smutečním obřadu byla značná, čímž se jen potvrdilo, jak populární osobností Zíma byl. 

včera

Policie ČR

Policisté z kauzy napadení dívky v Praze vyvázli s podmínkami

Policisté, kteří loni v únoru napadli devatenáctiletou teenagerku před barem v Praze na Smíchově, vyvázli s podmíněnými tresty. Muži a ženě je ve čtvrtek udělil Obvodní soud pro Prahu 5, rozhodnutí zatím není pravomocné. Informoval o tom web novinky.cz. 

včera

včera

Donald Trump

Politico: Trump v úřadu je stejný zlom pro svět, jako 11. září a Berlínská zeď

Události posledních týdnů zpečetily konec amerického vedení takzvaného svobodného světa. Politický vývoj ve Washingtonu, především přístup prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidenta JD Vance k Ukrajině a spojeneckým závazkům, představuje historický zlom, který může být srovnatelný s pádem Berlínské zdi nebo teroristickými útoky z 11. září, uvedl server Politico.

včera

R-360 Neptun (ukrajinsky Р-360 «Непту́н») je ukrajinská podzvuková protilodní střela vyvinutá v Kyjevské konstrukční kanceláři Luč v letech 2012–2020. Střela slouží k ničení válečných lodí a jiných plavidel do výtlaku 5000 tun, popřípadě pozemních cílů.

Řízená střela dlouhého doletu Neptun je ukrajinským esem v rukávu

Rusko naznačuje možnost omezení útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu právě ve chvíli, kdy Ukrajina nasazuje svou novou výkonnou střelu s plochou dráhou letu Long Neptune. Tento nový zbraňový systém představuje významný posun v ukrajinské strategii proti ruské ropné infrastruktuře a může mít dlouhodobý dopad na válečnou dynamiku.

včera

Ilustrační foto

Jak urovnat spor se Slovenskem? EU zvažuje využití rozsáhlých podzemních zásobníků na Ukrajině

Evropská unie zvažuje nový plán využití rozsáhlých podzemních zásobníků plynu na Ukrajině k urovnání vleklého sporu mezi Bratislavou a Kyjevem. Tento návrh, který byl poprvé projednáván při návštěvě evropských komisařů v Kyjevě minulý měsíc, má pomoci Slovensku kompenzovat ztrátu tranzitních poplatků po ukončení dohody o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu na začátku letošního roku.

včera

Izraelská armáda

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá

Izraelská armáda po dvouměsíčním příměří znovu operuje v Pásmu Gazy. Ostré reakce arabských států na sebe nenechaly dlouho čekat, zatímco Spojené státy izraelskou akci podpořily jako krok k zajištění bezpečnosti. Rusko mezitím zůstává zdrženlivé. Saúdská Arábie a Katar tvrdě odsoudily útoky, zatímco Liga arabských států volá po sankcích.

včera

Elon Musk

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda

Zdánlivě nevinná otázka na sociální síti X (dříve Twitter) spustila v Indii nečekanou digitální lavinu. Uživatel s přezdívkou Toka se Groka zeptal, zda by vypsal deset jeho nejlepších „mutuals“, tedy uživatelů, kteří se navzájem sledují a reagují na své příspěvky. Když chatbot odpověď chvíli zdržoval, Toka neudržel nervy a použil několik expresivních slov.

včera

Aktualizováno včera

Donald Trump

Trump vydal nařízení, kterým rozpustí ministerstvo školství. Studenti se bojí o budoucnost

Prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výkonný příkaz, který nařizuje postupné rozpuštění ministerstva školství. Tento krok představuje realizaci dlouholetého cíle Republikánské strany, která usiluje o převedení pravomocí v oblasti vzdělávání zpět na jednotlivé státy a místní samosprávy. Výnos nařizuje ministryni školství Lindě McMahon, aby „v maximální možné míře a v souladu se zákonem učinila veškeré nezbytné kroky k uzavření ministerstva školství“.

včera

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Koalice, které stačí pět procent? SPD podepsalo memorandum s dalšími stranami, chtějí do vlády

Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny s představiteli stran Svobodní, Trikolora a Právo respekt odbornost (PRO). Podle signatářů dokumentu jde o strategické spojenectví, které má zajistit, aby vlastenečtí voliči měli zastoupení v parlamentu a ideálně i v příští vládě. Strany se dohodly, že vytvoří společnou kandidátku a po volbách ustaví společný poslanecký klub.

včera

Tesla Cybertruck

Musk pod tlakem: Tesla stahuje ze silnic Cybertrucky, zatímco čelí sérii útoků na svá vozidla i prodejny

Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.

včera

Petr Pavel na Ukrajině (Foto: Zuzana Bönisch)

Prezident Pavel dorazil na Ukrajinu. Setká se se Zelenským a Šmyhalem

Prezident České republiky Petr Pavel dorazil na Ukrajinu, kam se přesunul po oficiální návštěvě Moldavska. Cesta české hlavy státu směřovala především do jihoukrajinských regionů, které jsou bezprostředně zasaženy válečným konfliktem. Na svém webu to uvedl Pražský hrad.

včera

Vladislav Surkov

Rusko se bude rozšiřovat všemi směry, cílem je likvidace Ukrajiny, prohlásil tajemný Putinův poradce Surkov

Od začátku války na Ukrajině neposkytl žádný politický rozhovor. Nepronesl žádný veřejný komentář k bojům, které zasáhly srdce Evropy. Vladislav Surkov, jedna z nejzáhadnějších postav Ruska, mlčel. Přesto právě on je tím, kdo „stvořil“ Vladimira Putina, tajemný poradce, jenž inspiroval román Čaroděj Kremlu spisovatele Giuliana da Empoliho. Serveru L'Express se podařilo přiblížit mu a přesvědčit jej k rozhovoru.

včera

včera

Donald Trump

Trump je jediný, kdo věří, že dosáhne míru na Ukrajině. Paralyzuje tím ale celou Evropu

Mírový proces na Ukrajině se ukazuje jako iluze, kterou bere vážně pouze americký prezident Donald Trump. Jeho snaha o ukončení války prostřednictvím přímých rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zaskočila Evropu a ochromila její schopnost reagovat. Evropské země se ocitly v nepříjemné situaci, kdy jim nezbývá než sledovat dění zpovzdálí, zatímco Washington rozhoduje o budoucnosti ukrajinského konfliktu.

včera

včera

Předpověď počasí na víkend: Teploty vyrostou, čeká nás typické jaro

Počasí bude o víkendu typicky jarní. Denní maxima podle ČHMÚ.cz vyrostou až na 17 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy