V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad veřejného zdraví o tom informoval v neděli a hledání nakaženého pokračuje i dnes. Hledaná osoba při testu na koronavirus neuvedla kontaktní údaje.

Británie o víkendu oznámila zachycení prvních šesti případů infikování brazilskou virovou variantou, tří v Anglii a tří ve Skotsku. Pětici infikovaných mají britské úřady podchycenou.

Mutace byla poprvé odhalena na severu Brazílie a je považovaná za nakažlivější a odolnější vůči vakcínám než původní forma.

Britské úřady vyzvaly všechny občany, kteří se 12. nebo 13. února podrobili testu a neobdrželi výsledek nebo řádně nevyplnili příslušný registrační formulář, aby se hlásili. Kromě toho mají být kontaktováni všichni pasažéři jednoho letu z Brazílie z 10. února.

"Musíme toho člověka najít co nejdříve," řekl BBC vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi.

Británie zavedla v polovině února pro cestující z vysoce rizikových oblastí povinnou desetidenní karanténu v hotelu. Toto opatření tedy začalo platit až po příletu daného letadla z Brazílie.

O výskytu brazilské varianty viru, který způsobuje nemoc covid-19, dnes má hovořit britský ministr zdravotnictví Matt Hancock s poslanci.

Británie má k dispozici příslušné vědecké kapacity a podařilo se jí například odhalit na svém území snadněji se šířící variantu koronaviru, která zřejmě pochází z okolí Londýna a později se rozšířila mimo Británii, včetně České republiky, kde už je dominantní.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy