V Arménii demonstrovaly tisíce lidí, chtějí rezignaci premiéra Pašinjana

V arménské metropoli dnes vyšly do ulic tisíce demonstrantů, kteří požadovali odstoupení premiéra Nikoly Pašinjana. Informovala o tom agentura DPA. Na protestním shromáždění příznivců opozice vystoupil i bývalý premiér Vazgen Manukjan, který vyzýval, aby lidé byli připravení "povstat a uchopit moc". Opozice Pašinjana viní z porážkyu v loňské krátké válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

"Měli bychom být připraveni velice rychle uchopit moc," řekl 75letý expremiér Manukjan, kterého opozice představila jako svého kandidáta do čela vlády. Manukjan byl v letech 1990 až 1991 vůbec prvním premiérem Arménie poté, co země získala nezávislost; později zastával funkci ministra obrany a v roce 1996 kandidoval na prezidentský úřad.

Opozice v Arménii pravidelně protestuje od chvíle, kdy před třemi měsíci skončila válka o Náhorní Karabach. Opoziční představitelé tvrdí, že přijetím dohody o ukončení bojů, kterou zprostředkovalo Rusko, předseda vlády Pašinjan zradil vlast. Premiér oponuje, že kvůli ázerbájdžánskému postupu na bojišti neměl jinou možnost, a nabízí vypsání nových voleb. Ty ale hodlá opozice bojkotovat, pokud v nich Pašinjan bude kandidovat.

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988, ještě za tehdejšího Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

Nejnovější konflikt o Náhorních Karabach se rozhořel loni 27. září. Ukončila ho 10. listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila územní zisky, Arménům však zůstala většina Karabachu. Šestitýdenní konflikt si vyžádal nejméně 4600 obětí, většinou vojáků.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.

Více souvisejících

arménie Nikol Pašinjan Náhorní Karabach

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy