V Arménii demonstrovaly tisíce lidí, chtějí rezignaci premiéra Pašinjana

V arménské metropoli dnes vyšly do ulic tisíce demonstrantů, kteří požadovali odstoupení premiéra Nikoly Pašinjana. Informovala o tom agentura DPA. Na protestním shromáždění příznivců opozice vystoupil i bývalý premiér Vazgen Manukjan, který vyzýval, aby lidé byli připravení "povstat a uchopit moc". Opozice Pašinjana viní z porážkyu v loňské krátké válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

Nikola Pašinjan
doporučujeme

"Měli bychom být připraveni velice rychle uchopit moc," řekl 75letý expremiér Manukjan, kterého opozice představila jako svého kandidáta do čela vlády. Manukjan byl v letech 1990 až 1991 vůbec prvním premiérem Arménie poté, co země získala nezávislost; později zastával funkci ministra obrany a v roce 1996 kandidoval na prezidentský úřad.

Opozice v Arménii pravidelně protestuje od chvíle, kdy před třemi měsíci skončila válka o Náhorní Karabach. Opoziční představitelé tvrdí, že přijetím dohody o ukončení bojů, kterou zprostředkovalo Rusko, předseda vlády Pašinjan zradil vlast. Premiér oponuje, že kvůli ázerbájdžánskému postupu na bojišti neměl jinou možnost, a nabízí vypsání nových voleb. Ty ale hodlá opozice bojkotovat, pokud v nich Pašinjan bude kandidovat.

Spor o enklávu v Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem trvá desítky let. Ozbrojený konflikt začal v roce 1988, ještě za tehdejšího Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

Nejnovější konflikt o Náhorních Karabach se rozhořel loni 27. září. Ukončila ho 10. listopadu dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. Ázerbájdžánu zaručila územní zisky, Arménům však zůstala většina Karabachu. Šestitýdenní konflikt si vyžádal nejméně 4600 obětí, většinou vojáků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama