V Bělorusku demonstrovali proti režimu důchodci

Stovky důchodců dnes v Minsku - a v menším počtu i v dalších běloruských městech - demonstrovaly proti autoritářskému režimu. "Kryso, táhni pryč," skandoval dav, požadující odstoupení Alexandra Lukašenka, jehož vítězství v srpnových prezidentských volbách pokládá opozice za zfalšované. "Babičky a dědečkové půjdou až k vítězství," stálo na jednom z transparentů podle agentury AP. Policie nejméně devět lidí zadržela.

demonstrace v Bělorusku
doporučujeme

Demonstranti nesli bílo-červeno-bílé vlajky a deštníky v těchto barvách, které se staly symbolem protestů. Dav penzistů cestou narazil na policejní kordony a rozdělil se na menší skupiny, které se vydaly různými směry. Záběry na sociálních sítích a místních webech ukázaly, že některé skupiny obklíčili policisté, aby jim zabránili pokračovat v protestu. "Nebij mě, synku," žádal nápis na transparentu jednoho z postarších demonstrantů.

Bělorusko čelí od prezidentských voleb z 9. srpna vážné vnitropolitické krizi. Úřady po volbách opět vyhlásily vítězem 66letého Lukašenka, který podle nich získal více než 80 procent hlasů. Evropská unie, stejně jako běloruská opozice, odmítla výsledek uznat a zavedla sankce proti Lukašenkovi a jeho spolupracovníkům zodpovědným za falšování voleb a porušování lidských práv při potlačování protestů. Ty propukly prakticky hned po hlasování a pokračují již déle než 100 dnů. Na nedělní demonstrace přicházelo až 200.000 lidí, ale v posledních týdnech účast klesala, zatímco režim odmítá jakékoliv ústupky. Od začátku protestů policisté podle ochránců lidských práv zadrželi více než 19.000 lidí. Tisíce demonstrantů byly zbity, přičemž několik lidí v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo.

Minulý pátek Lukašenko prohlásil, že po přijetí nového základního zákona už nebude prezidentskou funkci zastávat. Jeho odpůrci mu ale nevěří, podezírají ho z protahovací taktiky a žádají jeho rezignaci ještě před ústavní reformou. Opoziční představitelé také poukazují na to, že Lukašenko zatím žádné konkrétní reformy nenavrhl a není jasný ani žádný harmonogram změn. V neděli proti Lukašenkovi opět demonstrovaly tisíce lidí, více než čtyři stovky z nich pořádkové síly zadržely.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak motivovat lidi k testům? Anglie zvažuje za pozitivní výsledek 13 tisíc…

22.01.2021 13:38 Všichni pozitivně testovaní by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13.000 korun). Dávka by měla…

Podle Kremlu jsou chystané demonstrace za Navalného nepřípustné

22.01.2021 13:14 Za nepřípustné označil dnes Kreml protestní akce, které na sobotu svolávají přívrženci uvězněného…

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama