Vatikán odstavil polského biskupa, je podezřelý z krytí pedofilie

Papež František jmenoval nového správce jedné diecéze v Polsku, kde místní biskup čelí obviněním, že chránil kněze, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Oznámila to agentura Reuters s připomínkou, že rozhodnutí přichází více než měsíc poté, co se vedení polské katolické církve rozhodlo předat případ biskupa Edwarda Janiaka Vatikánu k rozsouzení.

Přidejte svůj názor

Církev
doporučujeme

Papež rozhodl, že Janiakovu diecézi bude spravovat lodžský arcibiskup Grzegorz Ryś. Toto pověření je dočasné. Janiak zůstává biskupem v středopolském městě Kalisz, kde diecézi řídil osm let. Reuters dodal, že se mu zatím nepodařilo získat Janiakovo vyjádření.

Janiak byl podle polských médií donedávna téměř neznámým prelátem, než jej minulý měsíc "proslavil" internetový film bratří Tomasze a Marka Sekielských s názvem Zabawa w chowanego (Hra na schovávanou). Ve snímku, který mezitím zaznamenal více než sedm milionů zhlédnutí na YouTube, poprvé zazněla obvinění, že biskup po tři léta chránil faráře zneužívajícího děti.

K biskupově kompromitaci podle listu Gazeta Wyborcza přispělo, že po těchto odhaleních se hodnostář nijak nekál, ignoroval výzvy k odstoupení a tvrdil, že se stal obětí mediální štvanice. Na rozhodnutí episkopátu předat jeho případ do Vatikánu k vyšetření zareagoval útokem na arcibiskupa Wojciecha Polaka, prvního muže polské církve. Biskup má podle deníku také problém s alkoholem: na počátku června se tak opil, že jej sanitka musela odvézt do nemocnice. Tam mu naměřili v krvi 3,44 promile.

Papežovo rozhodnutí podle publicisty Tomasze Terlikowského představuje signál polské církvi, že František nesouhlasí s utajováním sexuálních zločinů. "Biskup nestojí nad církevními, ani morálními normami," napsal.

Polskem už loni otřásl první dokument bratrů Sekielských o zneužívání v místní katolické církvi. Snímek s názvem Tylko nie mów nikomu (Hlavně to nikomu neříkej) má od loňského května na YouTube bezmála 24 milionů zhlédnutí. Na příští rok Tomasz a Marek Sekielští plánují film o papeži Janu Pavlu II., od jehož narození v polských Wadowicích letos v květnu uplynulo 100 let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Rusové odhlasovali změnu ústavy. Kreml mluví o triumfu, opozice o podvodu

02.07.2020 14:55 Aktualizováno Změny v ruské ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí znovuzvolení do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy