Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své funkci. Oznámil to dnes Vatikán a sám Brülhart později agentuře Reuters potvrdil, že rezignoval. Odchodu švýcarského právníka z funkce po pěti letech předcházely na začátku října bezprecedentní razie v kancelářích AIF a ve státním sekretariátu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Vatikán v krátkém oznámení uvedl, že Brülhart odejde na konci svého funkčního období a že papež František už podnikl kroky ke jmenování jeho nástupce.

Dva týdny po říjnových raziích rezignoval Domenico Giani, dlouholetý velitel Vatikánské stráže a hlavní bodyguard papeže Františka. Odešel v souvislosti s únikem policejních informací o pěti propuštěných vatikánských zaměstnancích, vyšetřovaných v souvislosti s finančními delikty. Mezi nimi byl i ředitel AIF Tommaso di Ruzza.

Vatikánský prokurátor Gian Piero Milano podle místních médií zkoumá možné kriminální činy, jako je zpronevěra, zneužití úřadu, podvod a praní špinavých peněz v souvislosti s nákupem budovy v Londýně Státním sekretariátem. Vatikánský státní tajemník kardinál Pietro Parolin v říjnu připustil, že obchod nebyl transparentní a slíbil ho prošetřit.

List Financial Times v říjnu napsal, že vyšetřování se týká investice 200 milionů USD (4,6 miliardy Kč) z peněz státu do výstavby luxusních bytů v londýnské čtvrti Chelsea.

AIF spolupracuje s finančními tajnými službami po celém světě v boji proti praní špinavých peněz. Správní rada AIF ještě v říjnu trvala na tom, že činnost úřadu byla zcela v pořádku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko přišlo o velkou ponorku. V Sevastopolu se potopila i s dokem

15.12.2019 18:34 Aktualizováno V krymském přístavu Sevastopol se v noci na dnešek potopila velká dieselová ponorka i s plovoucím…

Kvůli zemětřesení v Albánii se zatýká. Devět lidí obviněno z vraždy

15.12.2019 08:25 Policie v Albánii v souvislosti s následky nedávného ničivého zemětřesení zatkla devět lidí. Čelí…

Konflikt v Donbasu: Ukrajina zvažuje krok, který podráždí Rusko

14.12.2019 21:47 Aktualizováno Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud…

Rusko opět zasáhla vlna výhrůžek bombou, evakuovány stovky tisíc lidí

14.12.2019 10:21 Rusko znovu postihla vlna anonymních telefonátů, jejichž autoři vyhrožují bombovým útokem. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama