Konflikt v Libyi může být pro Evropu problém, tvrdí expert

NÁZOR - Světový tisk se v lednu zaměřil na každoroční setkání v Davosu, ale uniká mu situace, jejíž dynamika ovlivňuje budoucnost Evropy mnohem více než cokoliv, co bylo na švýcarském ekonomickém fóru řečeno, tvrdí Mike Watson v komentáři pro server National Interest. Expert na mezinárodní vztahy z think tanku Hudson Institute varuje, že EU sice čelí vnějším hrozbám vyvolaným nestabilitou v jejím okolí i avanturistickým sousedům, ale největší výzva přichází zevnitř.

Bezprostřední problém

Německá kancléřka Angela Merkelová minulý měsíc uspořádala v Berlíně konferenci s cílem vyřešit dlouhodobý konflikt v Libyi, připomíná odborník. Konstatuje, že účastníci se sice na papíře přihlásili ke zbrojnímu embargu OSN, které je roky široce porušováno, ale válčící strany se také nedomluvily na příměří či širší dohodě.

Prohlášení po konferenci správně uvedlo, že pouze Libyjci řízený a vedený politický proces může konflikt ukončit a přinést trvalý mír, ale k takovému procesu pravděpodobně nedojde, uvádí Watson. Zmiňuje slova Merkelové, že rozdíly mezi válčícími stranami jsou tak velké, že spolu ani nedokážou mluvit.

"Bezprostředním problémem pro Evropu je to, že tento konflikt má dalekosáhlé dopady," pokračuje expert. Vysvětluje, že nejde pouze o teroristické skupiny, které těží z libyjského chaosu, ale kolaps řádu uvolnil roce tamním převaděčům, kteří využívají snahy stovek tisíc lidí dostat se přes Středomoří do EU.

Podmínky těchto běženců se mnohdy blíží otroctví, odkazuje Watson na závěry každoroční zprávy amerického ministerstva zahraničí. Dodává, že pokud se ale úspěšně dostanou do Evropy, jejich příchod vede k destabilizaci evropské politiky a EU nedokáže tento problém vyřešit bez libyjské pomoci.      

Od roku 2015 do Itálie připlulo téměř půl milionu lidí a údajná neschopnost zavedených stran zastavit tento příliv přispěla k nástupu italských populistů k moci, nastiňuje expert. Podotýká, že bývalá italská vláda skutečně přijala mnoho opatření, která příliv migrantů a uprchlíků výrazně zpomalila, ale i tak jsou závislá Libyjcích a jejich zásahu proti převaděčům v Africe.

"Eskalující občanská válka v Libyi hrozí narušením této strategie," upozorňuje Watson. Domnívá se, že pokud jejich místní partneři poleví, Evropané nemají dostatečné kapacity pobřežní stráže a námořnictva, aby dostatečně hlídali Středomoří a zastavili další migrační vlnu.

Byrokracie, nebo válka

To by bylo samo o sobě výzvou i v případě, pokud by byla Evropa jedinou vnější mocností, která se v Libyi angažuje, což ale neplatí, konstatuje odborník. Podotýká, že v Libyi se roky angažují další země, nicméně situace na bojišti se změnila až nedávno, když ruští žoldáci podpořili válečníka Chalífu Haftara, a tím přiměli Turecko vyslat vojenské poradce a spřízněné syrské bojovníky na pomoc libyjské vládně národní shody, kterou uznává OSN.     

Není jasné čí vítězství by bylo pro evropské zájmy méně katastrofální, uvádí Watson. vysvětluje, že Haftarův triumf by dále usnadnil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi přístup do Středomoří a umožnil mu kdykoliv ohrozit jižní křídlo NATO, zatímco turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan již loni hrozil EU za kritiku jeho akcí v Sýrii pomstou v podobě vyslání uprchlíků nacházejících se v Turecku do Evropy a kontrola největší základny pro migraci do Evropy by mu dala do ruky silný trumf.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Za těmito hrozbami podle experta číhá největší výzva pro EU, která spočívá v tom, že navzdory silné rétorice představitelů, jako je předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, se Evropa zřejmě nestane geopolitickým hráčem, protože mezi členy unie panuje v zásadních otázkách malý konsensus a Libye je jednou z nich.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který kandidoval s heslem sjednocení EU, loni v dubnu popudil zbytek unie, když zablokoval rezoluci odsuzující Haftarovu ofenzivu, připomíná Watson. Konstatuje, že důvodem byla skutečnost, že francouzské ropné společnosti těží v části Libye, kterou ovládá právě Haftar, což umožnilo Erdoğanovi jedovatě upozornit, že Evropou vyzdvihované principy jsou otevřeně bagatelizovány v evropské sousedství.

Bylo by chybou, pokud by se američtí euroskeptici na evropské problémy dívali se škodolibostí, varuje expert. Upozorňuje, že jejich argument zní, že EU nepřinesla řešení konfliktu, který Evropu trápí již tisíc let, ale jde o pouhou poslední metodu, jakou se Francie a Německo snaží ovládnou své okolí, a že pozoruhodně stabilní mír v západní Evropě v poslední sedmi dekádách umožnily především americké bezpečnostní garance.

"Je na tom něco pravdy, ale eurofilové mají pravdu, když poukazují, jak moc je momentální francouzské a německé panování vlídnější než před stoletím," píše Watson. Dodává, že spolu s americkou reorientací na Indo-Pacifický region budou uvedené bezpečnostní garance zřejmě slábnout, a proto bude pro Evropany výhodnější dohadovat se ve výborech než se vrátit k ozbrojeným konfliktům. Reálnou alternativu k byrokratické vlezlosti Bruselu si totiž podle odborníka není těžké představit - stačí se podívat do Libye.

Související

Více souvisejících

migrace EU (Evropská unie) Libye

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

včera

4. července 2025 22:03

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

4. července 2025 21:27

4. července 2025 20:54

4. července 2025 20:12

4. července 2025 19:26

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

4. července 2025 19:01

4. července 2025 18:23

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident

Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy