WHO odsoudila nerovný přístup k vakcíně na světě

Nerovnost přístupu k vakcíně proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi se prohlubuje a začíná nabývat "groteskních" rozměrů, upozornil dnes podle agentury AFP šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň vyzval výrobce vakcín, aby po vzoru farmaceutické společnosti AstraZeneca mezi sebou sdíleli své licence a technologie, napsala agentura Reuters.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Rozdíl mezi počtem aplikovaných vakcín v bohatých zemích a vakcín aplikovaných díky programu COVAX se prohlubuje a je den ode dne grotesknější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Schéma COVAX, které zaštiťuje WHO, má garantovat, že se vakcíny dostanou i do rozvojových zemí. "Země, které nyní očkují mladší osoby v dobré zdravotní kondici a méně ohrožené nákazou covidem-19, tak činí na úkor životů zdravotníků, seniorů a dalších rizikových skupin v jiných zemích," podtrhl šéf WHO.

Předseda světové zdravotnické organizace podotkl, že nerovnost přerozdělení vakcín není jen "morální urážkou", ale je také autodestruktivní z ekonomického a epidemického hlediska. "Některé země závodí, aby naočkovaly celou svou populaci, zatímco jiné nemají nic. To může vést (pouze) ke krátkodobé bezpečnosti," uvedl čelný představitel WHO a doplnil, že za takové situace může koronavirus ovlivňovat světovou situaci ještě několik let.

Předseda WHO také vyzval k co nejrychlejšímu navýšení výroby vakcín a vyzdvihl přístup britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Ta je podle něj jediným výrobcem, který významným způsobem přispěl ke spravedlivému přístupu k vakcíně tím, že poskytl svoji licenci dalším podnikům. Mezi nimi je jihokorejský výrobce SK Bioscience a indický Serum Institute.

Podle statistiky AFP bylo po celém světě aplikováno přes 430 milionů dávek vakcín. Více než čtvrtina z nich připadá na Spojené státy. Jen 0,1 procenta dávek připadá na země s nízkými příjmy podle rozdělení Světové banky. Přes polovinu všech vakcín dostali lidé v zemích s vysokými příjmy, v nichž žije jen asi 16 procent světové populace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irští regulátoři začali vyšetřovat Facebook kvůli úniku údajů

14.04.2021 18:24 Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v…

Britská vláda se chystá vyšetřit lobbování expremiéra Camerona

14.04.2021 13:23 Britský ministerský předseda Boris Johnson se vyslovil proto, aby se nezávisle vyšetřilo lobbování…

Kreml pokládá všechny otázky ohledně schůzky Putina a Bidena za předčasné

14.04.2021 12:05 Za předčasné označil dnes mluvčí Kremlu úvahy o termínu, místě a možné agendě americko-ruského…

Ukrajinská armáda hlásí dalšího zabitého vojáka z bojů v Donbasu

14.04.2021 09:55 Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění během uplynulých 24 hodin vinou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama