WHO: Počet úmrtí v Evropě na podzim stoupne. Vakcína pandemii neukončí

Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že v říjnu a listopadu přibude v Evropě úmrtí souvisejících s covidem-19. U příležitosti dvoudenní virtuální konference představitelů 53 zemí evropského regionu WHO o vývoji pandemie a zdravotnické strategii na příštích pět let to dnes agentuře AFP sdělil ředitel evropské pobočky organizace Hans Kluge.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

"V říjnu a listopadu budeme svědky vyšší úmrtnosti," uvedl Kluge. Potvrzených případů v Evropě v posledních týdnech rychle přibývá, počet úmrtí za den je ale zatím poměrně stabilní, připomíná AFP.

V 55 zemích, které ve struktuře WHO spadají pod Evropu, se jen za pátek odhalilo 51.000 nově nakažených. Denně v evropském regionu s koronavirem umírá okolo čtyř nebo pěti stovek lidí, což je srovnatelné se stavem ze začátku června.

Nové případy infekce se objevují zejména ve Španělsku a Francii, Česko zaznamenalo v sobotu rekordních 1539 nakažených.

Kluge zároveň varoval, aby veřejnost nevkládala přílišné naděje do vakcíny proti covidu-19. "Z různých stran se ke mně neustále dostává, že vakcína bude znamenat konec epidemie. Ale tak to není (...) Nevíme ani, zda vakcína bude účinná pro všechny skupiny v populaci. Objevují se náznaky, že nebude u všech fungovat stejně. A pokud budeme muset objednávat různé typy vakcín, bude to opravdu logisticky náročné," vysvětlil šéf WHO pro region Evropy.

Čelný představitel WHO ale ubezpečil, že pandemie dříve nebo později skončí. "Konec pandemie přijde v momentě, kdy se naše společnost naučí s virem žít, což záleží na nás. To je pro nás velice pozitivní zpráva," myslí si Kluge.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Papež vnímá pandemii jako příležitost ke změně, řekl to v OSN

25.09.2020 18:25 Papež František dnes v projevu ve všeobecné rozpravě na 75. zasedání Valného shromáždění OSN…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama