Vítejte zpátky na ISS. Loď Sojuz po rekordně krátkém letu zakotvila u vesmírné stanice

Loď Sojuz MS-17 s tříčlennou posádkou dnes zakotvila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), když se připojila k ruskému servisnímu modulu Rossvet. Na orbitální komplex dorazila po rekordně krátkém letu ze Země. Trval jen tři hodiny a tři minuty.

Sojuz (kosmická loď)
doporučujeme

Nosná raketa Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-17 odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes podle plánu v 7:45 SELČ a už v 10:48 SELČ hlásily vesmírné agentury úspěšné zakotvení.

zdroj: YouTube

"Pilotovaná vesmírná loď Sojuz MS17 úspěšně zakotvila na ruském segmentu Mezinárodní vesmírné stanice, poprvé v historii to zvládla po pouhých dvou obězích kolem Země," hlásila na twitteru ruská kosmická agentura Roskosmos.

"Vítejte zpátky na vesmírné stanici! Potvrzením uchycení jejich vesmírného modulu ve 4:48 ET astronautka NASA Kate Rubinsová a kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov zakotvili na vesmírné stranici," potvrdila úspěšný let americká NASA.

Trojice před odletem kvůli covidové pandemii setrvala přibližně měsíc v karanténě a byla několikrát testována na koronavirus, řekla před odletem podle agentury DPA mikrobioložka Rubinsová, která se na ISS vydává už podruhé. "Mezinárodní vesmírná stanice je pravděpodobně nejbezpečnějším místem," poznamenal Ryžikov s poukazem na pandemii.

Nová trojice má na ISS zůstat půl roku, zatímco dosavadní posádku, kterou tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy, čeká ještě tento měsíc cesta zpět na Zemi.

Nová posádka bude během pobytu na ISS ve výšce kolem 400 kilometrů nad povrchem Země provádět vědecké experimenty v biologii, biotechnologii či fyzice.

Dosavadní letový rekord držela loď Sojuz MS-06, která v září 2017 vzdálenost Bajkonur-ISS urazila za pět hodin a 38 minut.

Lodě Sojuz začaly od roku 2013 létat s posádkami v rychlejším šestihodinovém režimu místo dřívějšího způsobu, při kterém cesta trvala dva dny. Od roku 2018 byl superrychlý tříhodinový režim úspěšně otestován na pěti nákladních lodích Progress.

NASA od posledního letu raketoplánu v roce 2011 spoléhala při přepravě astronautů na ISS na Rusko a v partnerství s Roskosmosem chce pokračovat, i když do letů do vesmíru zapojila americké společnosti SpaceX a Boeing. Loď Crew Dragon firmy SpaceX v květnu poprvé uskutečnila let k ISS s posádkou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglii čeká lockdown. V celé Británii se od začátku epidemie nakazilo přes…

31.10.2020 21:34 Aktualizováno Britská vláda zavede kvůli zhoršující se epidemické situaci uzávěru v celé Anglii. Od čtvrtka 5.…

Volby v Gruzii zřejmě vyhrála strana miliardáře Ivanišviliho, za vítěze se…

31.10.2020 20:07 Aktualizováno Dnešní parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský…

V ruské covidové nemocnici explodovala nádrž s kyslíkem, 150 pacientů…

31.10.2020 13:01 V ruském Čeljabinsku na Urale bylo dnes ze zařízení pro pacienty s covidem-19 evakuováno 150…

Gruzie volí nový parlament. O moc soupeří dva nejvlivnější politici v zemi

31.10.2020 12:30 Gruzínci dnes volí v parlamentních volbách s nepředvídatelným výsledkem, píše agentura AFP. Několik…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama