Zelenskyj odmítá, že by na něj Trump tlačil s vyšetřováním Bidena

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl, že by na něj byl vyvíjen tlak ze strany americké hlavy státu Donalda Trumpa v souvislosti s vyšetřováním aktivit bývalého viceprezidenta Spojených států Joea Bidena a jeho syna Huntera. Učinil tak v rozhovoru, který dnes zveřejnila japonská agentura Kjódó.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Donald Trump čelí obvinění, že zneužil svého postavení, když v červencovém telefonátu po Zelenském požadoval, aby ukrajinská justice vedla vyšetřování týkající se jeho politického rivala.

"Nikdy na měl nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky," řekl Volodymyr Zelenskyj na konto rozhovorů kolem jeho možné cesty do Bílého domu či vojenské pomoci USA. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi či vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.

Informace o telefonátu mezi Trumpem a Zelenským uskutečněném 25. července vyvolaly snahu demokratických členů Kongresu sesadit Trumpa z funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment). Ukrajinský prezident až do víkendového interview o záležitosti se zahraničními sdělovacími prostředky nehovořil, píše Kjódó.

Na problematický hovor upozornil neznámý pracovník amerických tajných služeb, podle kterého chtěl Trump na svůj protějšrk jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Záznam rozhovoru zveřejněný Bílým domem ukazuje, že Trump na slova Zelenského o pokračování spolupráce v obraně reagoval výrokem: "Byl bych ale rád, kdybyste nám prokázali jednu laskavost."

Podle oficiálního zápisu Zelenskyj následně ujistil, že nový generální prokurátor "se na situaci podívá". Ukrajinský prezident v rozhovoru s Kjódó řekl, že pouze dával najevo, že Ukrajina může Spojeným státům vyjít vstříc, pakliže by američtí prokurátoři chtěli ve věci podniknout další kroky. Ukrajinští státní zástupci se podle Zelenského budou zabývat jakoukoli žádostí ze strany svých amerických protějšků, bude-li učiněna "v souladu s našimi zákony".

Prezident Trump několik dní před telefonátem s ukrajinskou hlavou státu zmrazil 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) určených na pomoc Ukrajině. Kromě finanční podpory byla ve hře také cesta Zelenského do Bílého domu, kterou podle interní komunikace zveřejněné Kongresem dohadovali poradci obou stran.

V den klíčového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto "za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat".

Tento týden nakonec Trump před novináři otevřeně vyzval k vyšetřování Bidenových Čínu, kde Biden mladší podnikal. Vyšetřování veřejně doporučil také Kyjevu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migrace nezmizí, do pohybu se dají miliony lidí. Bývalý šéf OSN burcuje k…

15.10.2019 12:00 NÁZOR - Masový pohyb lidí je globální fenomén, který tady bude i nadále. Tvrdí to bývalý generální…

Kosovo vyšetřuje "otrávené" volební lístky ze Srbska. Kauza může skončit…

15.10.2019 11:00 Kosovský prezident Hasim Thaçi nařídil vyšetřování případu volebních lístků pocházejících ze Srbska…

Ruská policie opět vtrhla do kanceláří Navalného. Politická pomsta Kremlu?

15.10.2019 09:51 Ruská policie dnes ráno provedla další razie ve štábu Fondu boje s korupcí (FBK) opozičního předáka…

Trump zabředá do úzkých. Z Washingtonu znějí slova o další špinavé aféře

15.10.2019 00:01 NÁZOR - Je stále jasnější, že podezřelé praktiky amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajině…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama