Irsko se rozloučilo s legendární Sinéad O'Connorovou. V Bray se sešly davy lidí

Irsko se v úterý rozloučilo s populární zpěvačkou Sinéad O'Connorovou, která zemřela v závěru července v Londýně ve věku 56 let. Smutečního obřadu se zúčastnili také přední irští politici. O'Connorovou celosvětově proslavila předělávka hitu Nothing Compares 2 U z roku 1990.

Davy lidí se sešly v irském přístavním městě Brzy, aby zpěvačku vyprovodily na poslední cestu, než bude pohřbena, informovala RTÉ. Procesí, které dnes prošlo kolem jejího bývalého domu, následovalo po předchozím soukromém smutečním obřadu. 

Toho se zúčastnili předseda irské vlády Leo Varadkar i prezident Michael Higgins. "Vyjádření smutku a ocenění života a práce Sinéad O'Connorové ukazuje velký dopad, který měla na irský lid," poznamenala hlava státu. 

Rodina v nedělním prohlášení uvedla, že lidé budou mít možnost jí naposledy vyjádřit respekt. Procesí prošlo kolem domu na Strand Road, kde oceňovaná interpretka žila dlouhých 15 let. Nejbližší uvedli, že milovala život v Bray i zdejší obyvatele.

O'Connorová ještě letos převzala cenu určenou irským hudebním klasikám za album I Do Not Want What I Haven’t Got, které obsahovalo jí přezpívanou píseň hudebníka Prince Nothing Compares 2 U. Za desku obdržela v roce 1991 sošku Grammy.

Debutové album The Lion and the Cobra jí vyšlo už v roce 1987. Kariéru slavné irské zpěvačky ale provázela i řada problémů, které mnohdy souvisely s její výřečností ohledně společenských či politických témat. O'Connorová v roce 2018 konvertovala k islámu a změnila si jméno na Šhuhada Sadaqat. Předloni vydala memoáry nazvané Rememberings, loni pak vznikl také film.

Související

Více souvisejících

Sinéad O'Connorová irsko

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy