Izrael pokračuje v intenzivním bombardování Sýrie, které zahájil po svržení režimu prezidenta Bašára Asada syrskými povstalci. Britská organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) uvedla, že od neděle, kdy došlo k pádu Damašku, Izrael provedl více než 310 leteckých úderů na vojenské cíle napříč Sýrií. Mezi zasaženými místy jsou vojenská letiště, sklady zbraní, námořní základny i výzkumná centra, uvedl server BBC.
Podle SOHR byly údery zaměřeny zejména na oblasti kolem Aleppa, Damašku a Hamá. Jen mezi pondělní nocí a úterním ránem bylo údajně provedeno přes 60 náletů. Organizace dodává, že mnoho zasažených zařízení nebylo pouze poškozeno, ale zcela zničeno. Zakladatel SOHR, Rami Abdul Rahman, označil nálety za "zničení všech kapacit syrské armády" a upozornil, že "syrská území jsou systematicky narušována".
Izraelské obranné síly (IDF) popírají zprávy o přesunu svých tanků blízko Damašku a tvrdí, že jejich vojáci zůstávají v demilitarizované nárazníkové zóně na Golanských výšinách, která je monitorována OSN. Premiér Benjamin Netanjahu označil dočasné obsazení syrských pozic v této zóně za "obranné opatření", dokud nebude nalezeno vhodné řešení.
Netanjahu zároveň vyjádřil ochotu spolupracovat s novými syrskými silami, pokud to bude možné, a prohlásil: "Naším cílem je navázat mírové sousedské vztahy. Pokud to však nebude možné, uděláme vše pro obranu Izraele a jeho hranic." Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar dodal, že nálety se zaměřují na strategické zbraňové systémy, například chemické zbraně či rakety dlouhého doletu, aby se zabránilo jejich pádu do rukou extremistů.
Útoky následují po pádu Asadova režimu, který byl u moci více než pět desetiletí. Damašek obsadily v neděli síly vedené islamistickou opozicí Hayat Tahrir al-Šam (HTS), která na státní televizi prohlásila, že Sýrie je nyní "svobodná". Asad, který vládl od roku 2000, převzal moc po svém otci Háfizovi al-Asadovi.
Situace v Sýrii je nadále napjatá, přičemž Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyzvala syrské úřady, aby zajistily bezpečnost zbývajících zásob chemických zbraní. Není však jasné, kolik těchto zbraní zůstává a kde se nacházejí. Izrael své nálety ospravedlňuje nutností ochránit vlastní bezpečnost a zabránit destabilizaci regionu.
SOHR upřesnilo, že izraelské nálety zasáhly vojenská letiště, sklady zbraní a munice, letecké eskadry, radary, signalizační stanice a další strategická zařízení ve většině syrských provincií. Významné škody byly hlášeny také v blízkosti přístavního města Lázikíje, kde izraelské síly zaútočily na zařízení protivzdušné obrany a poškodily syrské vojenské lodě i sklady. Silné výbuchy byly rovněž zaznamenány v metropoli Damašku, jak informovali reportéři francouzské agentury AFP.
Kromě leteckých úderů izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil armádě, aby po svržení syrského režimu převzala kontrolu nad nárazníkovou zónou v Sýrii, která byla vytvořena v rámci dohody o klidu zbraní z roku 1974. Tato oblast, monitorovaná OSN, se nachází na Golanských výšinách, které Izrael od roku 1967 ovládá z větší části.
Golanské výšiny byly původně obsazeny Izraelem během šestidenní války a v roce 1981 byl přijat zákon, který rozšířil izraelskou správu nad tímto územím. Tento krok však nebyl mezinárodně uznán a Rada bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497 označila anexi za neplatnou. Navzdory tomu v roce 2019 Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oficiálně uznaly izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami, čímž podpořily dlouhodobý izraelský nárok na toto strategicky významné území.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Aktuálně se děje
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
24. dubna 2025 22:02
Lidé už dostávají klíčové informace k dani z nemovitostí. Lhůta je v červnu
Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května.
Zdroj: Jan Hrabě