Izraelská armáda podniká v Sýrii stovky úderů. Hledají se Asadovy chemické zbraně

Izrael pokračuje v intenzivním bombardování Sýrie, které zahájil po svržení režimu prezidenta Bašára Asada syrskými povstalci. Britská organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) uvedla, že od neděle, kdy došlo k pádu Damašku, Izrael provedl více než 310 leteckých úderů na vojenské cíle napříč Sýrií. Mezi zasaženými místy jsou vojenská letiště, sklady zbraní, námořní základny i výzkumná centra, uvedl server BBC.

Podle SOHR byly údery zaměřeny zejména na oblasti kolem Aleppa, Damašku a Hamá. Jen mezi pondělní nocí a úterním ránem bylo údajně provedeno přes 60 náletů. Organizace dodává, že mnoho zasažených zařízení nebylo pouze poškozeno, ale zcela zničeno. Zakladatel SOHR, Rami Abdul Rahman, označil nálety za "zničení všech kapacit syrské armády" a upozornil, že "syrská území jsou systematicky narušována".

Izraelské obranné síly (IDF) popírají zprávy o přesunu svých tanků blízko Damašku a tvrdí, že jejich vojáci zůstávají v demilitarizované nárazníkové zóně na Golanských výšinách, která je monitorována OSN. Premiér Benjamin Netanjahu označil dočasné obsazení syrských pozic v této zóně za "obranné opatření", dokud nebude nalezeno vhodné řešení.

Netanjahu zároveň vyjádřil ochotu spolupracovat s novými syrskými silami, pokud to bude možné, a prohlásil: "Naším cílem je navázat mírové sousedské vztahy. Pokud to však nebude možné, uděláme vše pro obranu Izraele a jeho hranic." Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar dodal, že nálety se zaměřují na strategické zbraňové systémy, například chemické zbraně či rakety dlouhého doletu, aby se zabránilo jejich pádu do rukou extremistů.

Útoky následují po pádu Asadova režimu, který byl u moci více než pět desetiletí. Damašek obsadily v neděli síly vedené islamistickou opozicí Hayat Tahrir al-Šam (HTS), která na státní televizi prohlásila, že Sýrie je nyní "svobodná". Asad, který vládl od roku 2000, převzal moc po svém otci Háfizovi al-Asadovi.

Situace v Sýrii je nadále napjatá, přičemž Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyzvala syrské úřady, aby zajistily bezpečnost zbývajících zásob chemických zbraní. Není však jasné, kolik těchto zbraní zůstává a kde se nacházejí. Izrael své nálety ospravedlňuje nutností ochránit vlastní bezpečnost a zabránit destabilizaci regionu. 

SOHR upřesnilo, že izraelské nálety zasáhly vojenská letiště, sklady zbraní a munice, letecké eskadry, radary, signalizační stanice a další strategická zařízení ve většině syrských provincií. Významné škody byly hlášeny také v blízkosti přístavního města Lázikíje, kde izraelské síly zaútočily na zařízení protivzdušné obrany a poškodily syrské vojenské lodě i sklady. Silné výbuchy byly rovněž zaznamenány v metropoli Damašku, jak informovali reportéři francouzské agentury AFP.

Kromě leteckých úderů izraelský premiér Benjamin Netanjahu nařídil armádě, aby po svržení syrského režimu převzala kontrolu nad nárazníkovou zónou v Sýrii, která byla vytvořena v rámci dohody o klidu zbraní z roku 1974. Tato oblast, monitorovaná OSN, se nachází na Golanských výšinách, které Izrael od roku 1967 ovládá z větší části.

Golanské výšiny byly původně obsazeny Izraelem během šestidenní války a v roce 1981 byl přijat zákon, který rozšířil izraelskou správu nad tímto územím. Tento krok však nebyl mezinárodně uznán a Rada bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497 označila anexi za neplatnou. Navzdory tomu v roce 2019 Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oficiálně uznaly izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami, čímž podpořily dlouhodobý izraelský nárok na toto strategicky významné území. 

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

před 2 hodinami

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 9 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 9 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 10 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 12 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy