Izraelské bombardování nutí Palestince k nevídaným krokům. Křesťany pohřbívají u muslimů

Někteří palestinští křesťané v Pásmu Gazy se uchýlili k pohřbívání svých zesnulých na muslimských hřbitovech kvůli nebezpečné cestě ke křesťanskému pohřebišti na severu území. Informovala o tom agentura Reuters.

Válka v Pásmu Gazy trvá již šest měsíců a podle úřadů spravovaných radikálním hnutím Hamás si izraelské bombardování za tu dobu vyžádalo životy více než 33 000 Palestinců, většinou civilistů.

"Pracuji na tomto hřbitově téměř deset let a toto je poprvé v mém životě," uvedl Ihsán Nátúr, který pracuje na hřbitově Tál as-Sultán. Sledoval, jak jistý muž zahalený před zraky malého dítěte ukládal tělo do hrobu. "Nikdy jsem neviděl, že by byl křesťan pohřben do muslimského hrobu, ale kvůli této válce jsme neměli jinou možnost, než ho pohřbít tady," dodal Nátúr.

Někteří Palestinci přišli o celé rodiny a značná část Pásma Gazy byla zničena. Mnoho domů se proměnilo v trosky a prach. Poškozené nemocnice se jen obtížně vypořádávají s přílivem zraněných a utrpení civilistů prohlubuje hrozba hladomoru.

Izrael zahájil válku v Pásmu Gazy v reakci na přeshraniční útoky Hamásu 7. října, kdy podle izraelských úřadů palestinští ozbrojenci zabili 1200 lidí. Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kde se nachází křesťanský hřbitov, nebyli dosud Izraelem povoleni k návratu domů. Cestování po silnicích, které mohou být bombardovány nebo ostřelovány, prohlubuje utrpení lidí, kteří se snaží pohřbít své blízké.

Tělo křesťana jménem Hání Suhajl abú Davúd bylo přivezeno na muslimský hřbitov, protože pro jeho rodinu bylo kvůli bojům příliš nebezpečné cestovat. Nemohli se s ním řádně rozloučit. "Tak jsme ho pohřbili tady na hřbitově Tál as-Sultán. Nerozlišujeme zde mezi muslimy a křesťany. Je pohřben mezi muslimy a nejsou zde žádné nápisy, které by naznačovaly, že je křesťan," řekl Nátúr. "Musím se o něj postarat, protože je křesťan.

Musíme chránit boží stvoření na této zemi," pokračoval. "Je to lidská bytost, vážíme si lidí, ceníme si lidskosti a milujeme každého člověka na zemi. V naší povaze jakožto muslimů není nenávidět lidstvo," dodal. 

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 12 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy