Izraelští vojáci by neměli vstupovat do tunelů, mohou je uzavřít pěnovými bombami, tvrdí bývalý generál

Podle bývalého zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády Jaira Golana by izraelští vojáci neměli vstupovat do tunelů, které patří palestinské organizaci Hamás v Pásmu Gazy. Golan tvrdí, že izraelská armáda by mohla efektivně zneškodnit tyto tunely bez toho, aby do nich vojáci vstoupili. Boj v tunelech podle něj představuje vážné riziko a je velmi nebezpečný.

Golan doporučuje použití inteligentních metod k uzávěru vchodů do těchto tunelů, například kouřových prostředků, které by palestinské ozbrojence zahnaly nebo jim ublížily.

V rozhovoru s izraelským vojenským rozhlasem podle médií varoval, že vstup do tunelů by byla závažná chyba, protože v nich neexistuje šance na nezraněný ústup.

Golan tvrdí, že Izraelská armáda má schopnosti a znalosti na úspěšné zneškodnění tunelů a že pokud Hamás zůstane v tunelech, stanou se pro něj smrtící pastí.

Izraelská armáda plánuje používat "pěnové bomby" namísto klasických výbušnin k utěsnění tunelů. Pěnové bomby fungují na principu dvou kapalin, které vytvoří expandující pěnu, která později ztuhne, když se odstraní oddělující přepážka.

Doporučené články

Manipulace s těmito kapalinami ale může být nebezpečná a v minulosti způsobila několik izraelským vojákům ztrátu zraku.

Mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás probíhají "hluboko v pásmu Gazy" intenzivní boje, uvedla tento týden izraelská armáda. Izrael potvrdil, že pokračuje v pozemních operacích, ale neuvedl, kde jsou jeho jednotky rozmístěny. 

Izraelské obranné síly ale uvedly, že zahájily boje proti Hamásu v rozsáhlé síti tunelů pod Pásmem Gazy. "Během posledního dne jednotky IDF zasáhly přibližně 300 cílů teroristického hnutí Hamás, včetně stanovišť pro odpalování protitankových raket a raket pod šachtami, i vojenské komplexy uvnitř podzemních tunelů," uvedla armáda podle agentury Reuters.

Během izraelského bombardování Pásma Gazy zahynulo podle resortu zdravotnictví 8000 lidí, dalších 20 000 lidí bylo zraněno. Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3500 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.  

Doporučené články

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů 9400, zraněno je nejméně 23 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích a Izrael hovoří o masakru, při němž Hamás stínal hlavy dětem a popravoval civilisty. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem. Za útok přijala zodpovědnost řada představitelů tajných služeb a armády.

Doporučené články

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

Později izraelská armáda znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a zahájil pozemní invazi do Gazy.

Doporučené články

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů. Dochází však k diplomatickým roztržkám.

Státy a organizace požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Do oblasti sice míří humanitární konvoje, nemocnice v Gaze jsou ale stále přetížené a potýkají se s nedostatkem elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 600 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda se mezi tím připravuje na pozemní invazi do Gazy. Izraelská armáda už dříve uvedla, že její síly jsou připraveny na další fáze války, včetně "kombinovaných a koordinovaných úderů ze vzduchu, moře a země."

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 9 hodinami

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy