Jak mění přítomnost koronaviru cestování? Připravte se na zdražování a řadu opatření

V současné době, kdy celý svět bojuje proti pandemii je cestování považováno za jedno z největších rizik možného šíření viru SARS-CoV-2. Účinná vakcína je v nedohlednu a letecký cestovní ruch stagnuje. Některé země prodloužily zákaz letů až do podzimu a jiné se snaží najít účinná ochranná opatření, jako třeba krevní testy nebo dezinfekce celého těla.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dodržování vzdálenosti dvou metrů, dezinfekční prostředky po celém letišti a rovnoměrnější pouštění cestujících přes terminály. Tato nařízení najdeme téměř na všech letištích po celém světě, ale například letiště v Hongkongu testuje zařízení, které za 40 sekund zničí viry na kůži i oblečení. Také testuje autonomní roboty, kteří zabíjí mikroby ultrafialovým světlem. O cestování v době koronaviru píše britská BBC.

Pokud zavítáte na letiště v Spojených státech musíte si před a po bezpečnostní kontrole mýt ruce po dobu 20 sekund. Emirates, letecká společnost ze Spojených arabských emirátů, nabízí krevní testy před letištním terminálem a tvrdí, že výsledek testu má do 10 minut.

Několik letišť oznámilo, že budou zavádět termovizní kamery, jako to fungovalo v případě ptačí a prasečí chřipky či SARS. Je však sporné, jak to bude účinné v případě viru SARS-CoV-2, protože mnozí lidé jsou bez zjevných příznaků. Stále více zemí doporučuje nošení ochranných masek na obličej, proto i letušky budou s největší pravděpodobností nosit roušky. Letecká společnost Korean Air zašla ještě dál a personál bude oblečen v ochranných oděvech, rukavicích a obličejových štítech.

Většina leteckých společností bude ponechávat volná prostřední sedadla, proto můžeme očekávat rapidní růst cen letenek. Podle zdroje BBC ztráta třetiny sedadel znamená, že letecké společnosti létají s velkou ztrátou a například zpáteční letenka z Paříže do francouzského města Nice by se mohla vyšplhat až na 1 145 eur (31 039 Kč).

Až se cestovatelé dostanou přes veškerá ochranná opatření na letišti, další je čekají v cílových oblastech. Například Itálie plánuje použití plexiskla mezi lehátky na pláži. „Vážně to považují za nápad,“ uvedl Ulf Sonntag z Institutu pro výzkum cestovního ruchu v severní Evropě. S největší pravděpodobností se můžeme rozloučit se švédskými stoly, protože podle profesora medicíny Nikolaose Sipsase je právě švédský stůl společně s bazény a bary místem největšího rizika přenosu viru SARS-CoV-2.

Zájem o otevření koridorů pro zahraniční turisty projevilo několik evropských zemí, například Chorvatsko by chtělo otevřít své pláže Čechům a Slovákům, ale pravdou zůstává, že většina lidí upřednostní raději dovolenou v tuzemsku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

20.10.2020 21:40 Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou…

Trump před debatou označil Bidena za zločince

20.10.2020 21:32 Americký prezident Donald Trump v závěru kampaně před letošními americkými prezidentskými volbami…

EU finišuje jednání o podmínkách rozdělování zemědělských dotací

20.10.2020 21:16 Několikaletá komplikovaná vyjednávání o podmínkách, za nichž si členské státy Evropské unie rozdělí…

Další dezinformace padla. První vlna covidu zvýšila počet mrtvých

20.10.2020 20:48 Země Evropské unie zaregistrovaly od března do konce června bezmála o 170.000 více mrtvých, než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama