Jak mění přítomnost koronaviru cestování? Připravte se na zdražování a řadu opatření

V současné době, kdy celý svět bojuje proti pandemii je cestování považováno za jedno z největších rizik možného šíření viru SARS-CoV-2. Účinná vakcína je v nedohlednu a letecký cestovní ruch stagnuje. Některé země prodloužily zákaz letů až do podzimu a jiné se snaží najít účinná ochranná opatření, jako třeba krevní testy nebo dezinfekce celého těla.

Dodržování vzdálenosti dvou metrů, dezinfekční prostředky po celém letišti a rovnoměrnější pouštění cestujících přes terminály. Tato nařízení najdeme téměř na všech letištích po celém světě, ale například letiště v Hongkongu testuje zařízení, které za 40 sekund zničí viry na kůži i oblečení. Také testuje autonomní roboty, kteří zabíjí mikroby ultrafialovým světlem. O cestování v době koronaviru píše britská BBC.

Pokud zavítáte na letiště v Spojených státech musíte si před a po bezpečnostní kontrole mýt ruce po dobu 20 sekund. Emirates, letecká společnost ze Spojených arabských emirátů, nabízí krevní testy před letištním terminálem a tvrdí, že výsledek testu má do 10 minut.

Několik letišť oznámilo, že budou zavádět termovizní kamery, jako to fungovalo v případě ptačí a prasečí chřipky či SARS. Je však sporné, jak to bude účinné v případě viru SARS-CoV-2, protože mnozí lidé jsou bez zjevných příznaků. Stále více zemí doporučuje nošení ochranných masek na obličej, proto i letušky budou s největší pravděpodobností nosit roušky. Letecká společnost Korean Air zašla ještě dál a personál bude oblečen v ochranných oděvech, rukavicích a obličejových štítech.

Většina leteckých společností bude ponechávat volná prostřední sedadla, proto můžeme očekávat rapidní růst cen letenek. Podle zdroje BBC ztráta třetiny sedadel znamená, že letecké společnosti létají s velkou ztrátou a například zpáteční letenka z Paříže do francouzského města Nice by se mohla vyšplhat až na 1 145 eur (31 039 Kč).

Až se cestovatelé dostanou přes veškerá ochranná opatření na letišti, další je čekají v cílových oblastech. Například Itálie plánuje použití plexiskla mezi lehátky na pláži. „Vážně to považují za nápad,“ uvedl Ulf Sonntag z Institutu pro výzkum cestovního ruchu v severní Evropě. S největší pravděpodobností se můžeme rozloučit se švédskými stoly, protože podle profesora medicíny Nikolaose Sipsase je právě švédský stůl společně s bazény a bary místem největšího rizika přenosu viru SARS-CoV-2.

Zájem o otevření koridorů pro zahraniční turisty projevilo několik evropských zemí, například Chorvatsko by chtělo otevřít své pláže Čechům a Slovákům, ale pravdou zůstává, že většina lidí upřednostní raději dovolenou v tuzemsku.

Související

Více souvisejících

cestování turistika letadla, letectví Hotely Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy