Jak naložit s konfiskovaným ruským majetkem? Historie nabízí dvě možnosti – legální a „méně legální“

Server European Pravda sdílel článek s možnými návrhy a příklady z minulosti, jak lze potrestat Ruskou federaci za její zločiny během agrese proti Ukrajině. Apeloval přitom na Spojené státy coby „lídra demokratického světa“ a zemi, která „udává tón“ v mezinárodněprávních otázkách. Podle tohoto serveru další konfiskace ruského majetku ve světě do značné míry závisí právě na rozhodnutích Washingtonu. 

Potenciální konfiskaci ruského majetku popisuje jako „vysoce prestižní a citlivou záležitost“. „Od 90. let 20. století jsou Spojené státy zodpovědné za uvalení dvou třetin světových sankcí, včetně sankcí na státní aktiva Kuby a Afghánistánu.“

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v srpnu 2021 oznámila zmrazení státních aktiv Afghánistánu v USA. Tehdy nebylo jasné, jestli má k účtu přístup exilová afghánská vláda nebo Tálibán, který se právě zmocnil vlády. 

V únoru loňského roku vydal Biden exekutivní příkaz o ochraně určitého typu majetku banky Da Afghanistan „ve prospěch afghánského lidu“. Veškerý majetek a podíly v bance v hodnotě sedmi miliard dolarů byly zablokovány a nyní je nelze vůbec prodat. Část prostředků byla následně převedena do Afghánského fondu ve Švýcarsku „na humanitární a hospodářskou pomoc zemi, a to s obejitím Tálibánu“. 

Spojené státy chtěly dokonce část těchto aktiv použít jako odškodné pro oběti teroristických útoků z 11. září 2001. Okresní soud v New Yorku ale v únoru 2023 tomuto kroku učinili přítrž s tím, že „americké soudy neměly pravomoc povolit konfiskaci aktiv“. „Americké soudy nemohou federální vládě povolit používání afghánského majetku, protože by to znamenalo, že Spojené státy uznávají legitimitu vlády Tálibánu,“ znělo odůvodnění soudu. 

Případ blokace kubánských aktiv v 60. letech minulého století je na opačné straně legitimity – lépe řečeno je nelegální. „Kubánská vláda pod vedením Fidela Castra vyvlastnila majetek amerických občanů a společností na svém území,“ napsal server European Pravda. V reakci na to Američané zmrazili kubánská aktiva, hrubé odhady hovoří o částce 500 milionů dolarů.

Během července 1963 americké ministerstvo financí vydalo nařízení o kontrole kubánských aktiv a o rok později prezident Lyndon Johnson podepsal zákon týkající se pohledávek amerických občanů vůči vládě na Kubě. Tento dokument převedl některá státní aktiva Havany na USA, neupřesnil ale která. 

Současně výnosy z tohoto prodeje nejsou dostupné Američanům, jejichž majetek byl vyvlastněn, neboť „budou použity na pokrytí administrativních výdajů“. Od roku 2003 už ani nejsou k dispozici žádné veřejné informace o krocích vlády USA vůči kubánským aktivům.

A v roce 2000 americký Kongres přijal zákon o tom, že „97 milionů dolarů ze zmrazených kubánských aktiv bude vyplaceno rodinám amerických pilotů kubánského původu, které kubánská vláda sestřelila v roce 1996“. Roku 2006 federální soud v New Yorku nařídil vyplacení 91 milionů dolarů ze zmrazených kubánských aktiv rodinám dvou mužů, kteří zemřeli po neúspěšné americké operaci na Kubě roku 1961. 

European Pravda tak Washingtonu nabízí dvě cesty, ze kterých si může ve svém přístupu vůči Rusku zvolit. „V případě Ruska budou Spojené státy s největší pravděpodobností kombinovat předchozí zkušenosti z kubánského a afghánského případu,“ píše server. 

„Je vhodné vzít si příklad z Kuby a přijmout výklenkovou legislativu výhradně pro okolnosti ruské války proti Ukrajině. Zatímco vývoj federálního regulačního rámce umožní podrobnější zdůvodnění kroků týkajících se ruských fondů,“ podotýká.

Související

Více souvisejících

Rusko majetek válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy