Jak naložit s konfiskovaným ruským majetkem? Historie nabízí dvě možnosti – legální a „méně legální“

Server European Pravda sdílel článek s možnými návrhy a příklady z minulosti, jak lze potrestat Ruskou federaci za její zločiny během agrese proti Ukrajině. Apeloval přitom na Spojené státy coby „lídra demokratického světa“ a zemi, která „udává tón“ v mezinárodněprávních otázkách. Podle tohoto serveru další konfiskace ruského majetku ve světě do značné míry závisí právě na rozhodnutích Washingtonu. 

Potenciální konfiskaci ruského majetku popisuje jako „vysoce prestižní a citlivou záležitost“. „Od 90. let 20. století jsou Spojené státy zodpovědné za uvalení dvou třetin světových sankcí, včetně sankcí na státní aktiva Kuby a Afghánistánu.“

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v srpnu 2021 oznámila zmrazení státních aktiv Afghánistánu v USA. Tehdy nebylo jasné, jestli má k účtu přístup exilová afghánská vláda nebo Tálibán, který se právě zmocnil vlády. 

V únoru loňského roku vydal Biden exekutivní příkaz o ochraně určitého typu majetku banky Da Afghanistan „ve prospěch afghánského lidu“. Veškerý majetek a podíly v bance v hodnotě sedmi miliard dolarů byly zablokovány a nyní je nelze vůbec prodat. Část prostředků byla následně převedena do Afghánského fondu ve Švýcarsku „na humanitární a hospodářskou pomoc zemi, a to s obejitím Tálibánu“. 

Spojené státy chtěly dokonce část těchto aktiv použít jako odškodné pro oběti teroristických útoků z 11. září 2001. Okresní soud v New Yorku ale v únoru 2023 tomuto kroku učinili přítrž s tím, že „americké soudy neměly pravomoc povolit konfiskaci aktiv“. „Americké soudy nemohou federální vládě povolit používání afghánského majetku, protože by to znamenalo, že Spojené státy uznávají legitimitu vlády Tálibánu,“ znělo odůvodnění soudu. 

Případ blokace kubánských aktiv v 60. letech minulého století je na opačné straně legitimity – lépe řečeno je nelegální. „Kubánská vláda pod vedením Fidela Castra vyvlastnila majetek amerických občanů a společností na svém území,“ napsal server European Pravda. V reakci na to Američané zmrazili kubánská aktiva, hrubé odhady hovoří o částce 500 milionů dolarů.

Během července 1963 americké ministerstvo financí vydalo nařízení o kontrole kubánských aktiv a o rok později prezident Lyndon Johnson podepsal zákon týkající se pohledávek amerických občanů vůči vládě na Kubě. Tento dokument převedl některá státní aktiva Havany na USA, neupřesnil ale která. 

Současně výnosy z tohoto prodeje nejsou dostupné Američanům, jejichž majetek byl vyvlastněn, neboť „budou použity na pokrytí administrativních výdajů“. Od roku 2003 už ani nejsou k dispozici žádné veřejné informace o krocích vlády USA vůči kubánským aktivům.

A v roce 2000 americký Kongres přijal zákon o tom, že „97 milionů dolarů ze zmrazených kubánských aktiv bude vyplaceno rodinám amerických pilotů kubánského původu, které kubánská vláda sestřelila v roce 1996“. Roku 2006 federální soud v New Yorku nařídil vyplacení 91 milionů dolarů ze zmrazených kubánských aktiv rodinám dvou mužů, kteří zemřeli po neúspěšné americké operaci na Kubě roku 1961. 

European Pravda tak Washingtonu nabízí dvě cesty, ze kterých si může ve svém přístupu vůči Rusku zvolit. „V případě Ruska budou Spojené státy s největší pravděpodobností kombinovat předchozí zkušenosti z kubánského a afghánského případu,“ píše server. 

„Je vhodné vzít si příklad z Kuby a přijmout výklenkovou legislativu výhradně pro okolnosti ruské války proti Ukrajině. Zatímco vývoj federálního regulačního rámce umožní podrobnější zdůvodnění kroků týkajících se ruských fondů,“ podotýká.

Související

Více souvisejících

Rusko majetek válka na Ukrajině USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy