Jermak: Trump v telefonátu řekl, že bude podporovat Ukrajinu. Chová k nám velký respekt

Vrchní poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak má podle serveru Evropean Pravda daleko větší moc než někteří ministři ve svých vlastních oblastech. V obsáhlém rozhovoru shrnul, jaká je současná situace na poli ukrajinské diplomacie.

Podle Jermaka je hlavním diplomatem Ukrajiny její prezident Volodymyr Zelenskyj, který svému poradci svěřuje důležité úkoly. „V mnoha zemích, například v USA, delegují prezidenti řadu záležitostí na poradce pro národní bezpečnost nebo poradce pro zahraniční politiku. U nás se tento formát příliš nepoužívá,“ nastínil Jermak.

Sám zhodnotil, že nemá kompetenci ve změnách legislativy. „Právě teď, když probíhá válka, je nejdůležitější dosáhnout výsledků. Hlavním výsledkem je vítězství, spravedlivý mír, obnovení územní celistvosti, bezpečnostní záruky proti budoucím útokům a návrat našich lidí,“ zdůraznil.

Jako člověk, který má přístup k nejdůležitějším diplomatickým krokům Ukrajiny, ví také o spolupráci Kyjeva s oběma kandidáty na prezidenta Spojených států. „Jsme v kontaktu s oběma stranami. Velmi si vážíme podpory celého amerického lidu a podpory obou stran v Kongresu,“ poznamenal Jermak.

Jermak se údajně nezná s kandidátem na republikánského viceprezidenta J. D. Vancem, ale podle něj má Zelenskyj velmi dobré vztahy s prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. „Jak víte, nedávno proběhl telefonát mezi Zelenským a Trumpem a vedli spolu velmi vřelý rozhovor. Tento rozhovor ukázal dobré vztahy mezi námi a velký respekt, který Donald Trump chová k Ukrajině a našemu prezidentovi,“ vyprávěl.

Míní, že by oba kandidáti měli mít na srdci vítězství Ukrajiny. „Volby v USA jsou záležitostí amerického lidu. Pro nás je ale velmi důležité, aby obě kampaně, oba kandidáti a lidé kolem nich jasně chápali, co se na Ukrajině děje. A je zásadní, aby oba kandidáti měli plán pro vítězství Ukrajiny, a chtěl bych zdůraznit, strategii pro vítězství,“ připomněl.

Trump měl dokonce Zelenskému říct, aby neposlouchal zvěsti o jeho ochotě dělat ústupky ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Ano, to skutečně řekl. Že bychom neměli věnovat pozornost falešným zprávám, které o tom kolují, že jasně chápe, o jakou válku jde, a že USA podporovaly a budou podporovat Ukrajinu. A to je velmi důležité,“ míní Jermak.

„Upřímně řečeno, nevěřím, že by Spojené státy mohly mít prezidenta, který by nepochopil hrozbu, kterou představuje Rusko, a postavil se proti podpoře Ukrajiny. Mezi USA a Ukrajinou došlo k historickým změnám. Stali jsme se partnery; ve skutečnosti máme pevný spojenecký vztah. A nevěřím, že jakýkoli následující prezident Spojených států bude jiný,“ shrnul poradce prezidenta Zelenského.

Zdůraznil, že Ukrajina za vlády současného prezidenta nepřistoupí na kompromisy. „Za prezidenta Zelenského už nikdy nebude žádný Minsk, nic, co by ukrajinská společnost nepřijala, a nic, co by šlo proti zájmům Ukrajiny. Co si o tom myslíte? Jsou ukrajinští občané – ti, kteří ztratili své blízké, ti, kteří jsou na frontové linii – připraveni dělat kompromisy?“ zeptal se.

„Jednou jsme už kompromis udělali. Měli jsme Minsk, normandský formát. A Rusko ten čas využilo k přípravě. Domnívám se, že plán prezidenta Zelenského je ve své podstatě nekompromisní. Pokud jde o nezávislost, územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny, nejsme připraveni na kompromisy,“ zdůraznil Jermak.

Do budoucna odmítá normandský formát, jako fungoval během jednání v Minsku. „Normandský formát ukázal, že mít prostředníka, který jen sedí u stolu, nepomůže, i když naši němečtí a francouzští přátelé chtěli skutečně pomoci,“ přiblížil.

„Ale pokud bychom například měli mezinárodně dohodnutý plán na navrácení ukrajinských dětí s kritérii, podmínkami a dohodnutými bezpečnostními zárukami, pak by země, které podporují náš celkový mírový plán, ale stále udržují určité vztahy s agresorským státem, mohly pomoci takový plán realizovat,“ dodal s odkazem například na Katar nebo Vatikán.

Důležité podle Jermaka je, že Čína neoficiálně podpořila územní celistvost Ukrajiny. „…zvláštní představitel Li Chuej o tom v Džiddě hovořil. Na jednáních na úrovni pracovní skupiny čínský velvyslanec rovněž uvedl, že Čína podporuje územní celistvost Ukrajiny,“ připustil.

„Jsem realista, ale věřím, že vysvětlování věcí, i kdybyste to měli dělat stokrát, a hledání společných zájmů přináší výsledky. A nejen s Čínou – s Indií jsme dosáhli určitého pokroku a myslím, že v budoucnu uvidíte nějaké výsledky. Totéž musíme udělat s Brazílií,“ doplnil.

Chce také usilovat o dobré vztahy s Maďarskem, s cestou premiéra Viktora Orbána do Moskvy a Pekingu ale nesouhlasil. „Orbán jel do Moskvy a do Číny. O těch plánech jsme nevěděli. A jeho rétoriku nepodporujeme ani nesdílíme. Ale Maďarsko je náš soused. Maďarsko je členem Evropské unie a NATO. To znamená, že musíme usilovat o to, abychom s Maďarskem měli normální, fungující a sousedské vztahy. Není to snadné,“ uvedl Jermak.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Andrij Jermak

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Turecko se odklání od Západu? Chce prohlubovat vztahy s Východem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy