Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi

Ruský prezident Vladimir Putin dosud oficiálně neodsouhlasil, ale ani neodmítl možné příměří, které bylo během týdne vyjednáno v saúdskoarabské Džiddě mezi Kyjevem a administrativou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Dva experti pro EuroZprávy.cz nastínili možné scénáře, pokud by Moskva dohodu odmítla.

Podle Tomáše Řepy, bezpečnostního experta z brněnské Univerzity obrany, zůstává otázkou, zda se Rusko k příměří přikloní, protože rozhodující slovo má pouze Putin. „Rusko ústy Vladimira Putina, protože to je jediný člověk, který to nakonec rozhodne, ještě nesdělilo, zda se k příměří ve válce přikloní nebo ne. Obecně jsem ale přesvědčen, že bude taktizovat a klást si nesplnitelné podmínky, protože teď má na frontě jasnou převahu a iniciativu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz. 

Přesto ani Moskva nezůstává bez ztrát – každý den přichází o více a více vojáků i „svou budoucnost“. Řepa zároveň zdůraznil, že pokud chce Trump skutečně vystupovat jako mírotvůrce, měl by nyní vyvinout maximální tlak na Rusko. „Pokud chce skutečně být Donald Trump za mírotvůrce, měl by právě v tento moment co nejvíce zatlačit na Rusko s tím, že už nemá co víc získat, že už to bude jen horší.“ 

Přesto podle něj vyjednávání potrvají dlouho. „Ještě nás tak jako tak čeká mnoho kol vyjednávání a ani tak nebude hned jasné, zda se boj konečně zastaví,“ dodal.

Jana Robinson, výkonná ředitelka Prague Security Studies Institute, upozornila, že pro Trumpa je v této situaci klíčová rychlost. „Rychlost je pro prezidenta Trumpa zásadní prioritou,“ poznamenala pro EuroZprávy.cz. Zdůraznila také, že pokud by Putin začal mařit jeho snahu o dosažení příměří, nelze vyloučit další sankce. 

„Pravděpodobně nebude spokojen, pokud prezident Putin začne mařit jeho snahy o dosažení pokroku směrem k příměří. Bude-li Kreml nadále váhat, logicky by se dalo očekávat zavedení nových, tvrdších amerických sankcí vůči Rusku, a to především v energetickém a finančním sektoru,“ vysvětlila.

Podle Robinson by oddalování příměří mohlo být pro Moskvu riskantní, protože by se tím otevřela cesta k dalším americkým dodávkám moderních zbraňových systémů Ukrajině. „Navíc by se mohlo znovu začít jednat o dodávkách pokročilejších amerických zbraňových systémů Ukrajině. Zkrátka kombinace energetických, finančních a vojenských opatření se pravděpodobně stane klíčovou součástí prezidentova plánu k dosažení příměří,“ uzavřela.

Trump označil nedávná jednání mezi Spojenými státy a Ruskem za „dobrá a produktivní“. Zároveň vyjádřil hluboké obavy o osud tisíců ukrajinských vojáků, kteří se podle něj ocitli v pasti ruské armády v Kurské oblasti. Na své platformě Truth Social varoval, že jsou v „extrémně špatné a zranitelné pozici“ a apeloval na Putina, aby jejich životy byly ušetřeny. Pokud by k tomu nedošlo, hrozí podle něj „hrozný masakr“, jaký svět nezažil od druhé světové války.

Hans Peter Midttun, norský bezpečnostní expert, už dříve pro EuroZprávy.cz analyzoval možné reakce Washingtonu na ruské odmítnutí příměří na Ukrajině. Podle jeho názoru mají Spojené státy tři hlavní scénáře: zesílit tlak na Kyjev, vzdát se snahy o diplomatické řešení konfliktu, nebo naopak zvýšit tlak na Moskvu. Zdůraznil, že Rusko nehodlá ustoupit ze svých požadavků, mezi něž patří demilitarizace Ukrajiny, její neutralita a zrušení sankcí. Konflikt vnímá Kreml jako klíčový pro své mocenské ambice.

Zelenskyj předpokládá, že Spojené státy v případě ruského odmítnutí příměří zesílí sankce proti Moskvě. Ukrajina s americkým návrhem na třicetidenní klid zbraní souhlasila a Washington obnovil bezpečnostní pomoc, včetně sdílení zpravodajských informací. Zelenskyj očekává „silné kroky“, které by mohly zahrnovat další sankce a rozšíření vojenské podpory Ukrajině.

Související

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Donald Trump Vladimír Putin Tomáš Řepa Jana Robinson Hans Petter Midttun Rusko USA (Spojené státy americké) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 7 minutami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy