Kreml globalizoval válku na Ukrajině. Dělá to hybridně a logicky, globální jih chce protiváhu USA

Odborný magazín Foreign Affairs přišel s tvrzením, že Rusko globalizovalo válku na Ukrajině. Původní cíl ruského prezidenta Vladimira Putina svrhnout vládu v Kyjevě a převzít kontrolu nad Ukrajinou vzal po několika týdnech válčení za své. Vliv Ruska přesto pomalu vzrůstá a konflikt se v nevojenské formě šíří do světa. Za Putinem a Kremlem nyní stojí země, které historicky nesouhlasí s mocí uplatňovanou Spojenými státy.

Nástup hybridní války

Globalizace jako taková je s rychlým rozvojem moderních technologií zejména v komunikaci a dopravě nevyhnutelná a místy dokonce nutná. Probíhá už více než jedno století, dnes nabírá na obrátkách a konflikt na Ukrajině se tak díky ní rovnou změnil v konflikt prostřednictvím hybridních prostředků.

Bojují proti sobě relativně moderní země, jejichž obyvatelé i státní úřady jsou přizpůsobené aktivnímu využívání nejmodernějších technologií. Úřady jako takové do jejich využívání navíc mohou investovat značné prostředky.

Dnes šíření vlivu nemusí nutně znamenat nastrkování „svých lidí“ to důležitých pozic nebo vyhazování tisíců letáků z letadla. Sociální sítě v čele s Facebookem, X nebo TikTokem se o to postarají spolehlivě a personální zatížení pro šíření vlivu není až tak velké.

Sociální sítě pro mnohé nahrazují funkci tradičních médií, která se dlouhodobě přizpůsobují uživatelskému prostředí na internetu. Přesto ale kritická tlačítka „sdílet“ a „sledovat“ posouvají do popředí osobnosti, které by se za normální situace často neměly šanci prosadit.

Hybridní působení můžeme velice dobře pozorovat i v České republice. Například Tomáš Čermák, nedávno odsouzený na 5,5 roku za propagaci terorismu, nyní na útěku. Pozornost internetového obecenstva získal především díky výhrůžkám a agresi. Dezinformátor Pavel Zítko je pro změnu zadlužený a v exekuci, původně se věnoval pedagogické a pohostinské činnosti.

Tito lidé využili dvou krizí. Jako první je na světlo světa vynesla pandemie onemocnění covid-19, ruská agrese jejich pozice „posílila“. Opakovaně šíří proruské a antisystémové narativy. Za takovou popularitou nestojí nic jiného než sociální sítě, ač Čermákem zveřejňovaný nebezpečný obsah ho stál svobodu.

Přeorientování globálního jihu

Rusko globalizuje válku na Ukrajině i dalšími způsoby. Tamní propaganda využívá narativy nového světového řádu a tezím o multipolaritě, tedy mocenské rozdělení světa na tři a více sfér.

Pro vysvětlení: unipolarita neboli existence jedné „supervelmoci“ probíhala především v meziválečném období, kdy Spojené státy de facto vydělaly na první světové válce štědrými půjčkami svým spojencům a vítězstvím za nulové poškození vlastní země – což se například o Francii říct rozhodně nedalo. Bipolarita přišla po druhé světové válce, kdy se svět rozdělil na východní a západní blok mezi dvě hegemonické mocnosti – USA a Sovětský svaz.

Za ideou multipolarity stojí zejména Čína a nyní i Rusko, které po konci studené války značně a nedobrovolně snížilo svůj vliv. Především v rámci organizace BRICS získává tento narativ řadu spojenců, kterým se rozdělení světa mezi více mocenských bloků hodí. Brazílie může upevnit svou moc společně s Jihoafrickou republikou právě na globálním jihu.

Takové ideje se chytají i jiné země podporující členy BRICS. Írán začátkem příštího roku do organizace vstoupí také a může získat silnější pozici vůči USA i Saúdské Arábii. Jako tichá voda do BRICS připlouvá i Argentina, která ve spojení s Brazílií může z Jižní Ameriky i globálního jihu udělat svou baštu. Další z členů – Egypt – zastává tvrdý panarabský postoj a má potenciál sjednotit arabské země do jednoho protizápadního bloku.

A jak neustále opakuje Kreml – na Ukrajině bojuje proti NATO a USA. Postupně vzniká protiváha mocenskému postavení Washingtonu a do ruského tažení se nefyzicky přidávají státy, které s tímto postavením historicky nesouhlasí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy