Kreml globalizoval válku na Ukrajině. Dělá to hybridně a logicky, globální jih chce protiváhu USA

Odborný magazín Foreign Affairs přišel s tvrzením, že Rusko globalizovalo válku na Ukrajině. Původní cíl ruského prezidenta Vladimira Putina svrhnout vládu v Kyjevě a převzít kontrolu nad Ukrajinou vzal po několika týdnech válčení za své. Vliv Ruska přesto pomalu vzrůstá a konflikt se v nevojenské formě šíří do světa. Za Putinem a Kremlem nyní stojí země, které historicky nesouhlasí s mocí uplatňovanou Spojenými státy.

Nástup hybridní války

Globalizace jako taková je s rychlým rozvojem moderních technologií zejména v komunikaci a dopravě nevyhnutelná a místy dokonce nutná. Probíhá už více než jedno století, dnes nabírá na obrátkách a konflikt na Ukrajině se tak díky ní rovnou změnil v konflikt prostřednictvím hybridních prostředků.

Bojují proti sobě relativně moderní země, jejichž obyvatelé i státní úřady jsou přizpůsobené aktivnímu využívání nejmodernějších technologií. Úřady jako takové do jejich využívání navíc mohou investovat značné prostředky.

Dnes šíření vlivu nemusí nutně znamenat nastrkování „svých lidí“ to důležitých pozic nebo vyhazování tisíců letáků z letadla. Sociální sítě v čele s Facebookem, X nebo TikTokem se o to postarají spolehlivě a personální zatížení pro šíření vlivu není až tak velké.

Sociální sítě pro mnohé nahrazují funkci tradičních médií, která se dlouhodobě přizpůsobují uživatelskému prostředí na internetu. Přesto ale kritická tlačítka „sdílet“ a „sledovat“ posouvají do popředí osobnosti, které by se za normální situace často neměly šanci prosadit.

Hybridní působení můžeme velice dobře pozorovat i v České republice. Například Tomáš Čermák, nedávno odsouzený na 5,5 roku za propagaci terorismu, nyní na útěku. Pozornost internetového obecenstva získal především díky výhrůžkám a agresi. Dezinformátor Pavel Zítko je pro změnu zadlužený a v exekuci, původně se věnoval pedagogické a pohostinské činnosti.

Tito lidé využili dvou krizí. Jako první je na světlo světa vynesla pandemie onemocnění covid-19, ruská agrese jejich pozice „posílila“. Opakovaně šíří proruské a antisystémové narativy. Za takovou popularitou nestojí nic jiného než sociální sítě, ač Čermákem zveřejňovaný nebezpečný obsah ho stál svobodu.

Přeorientování globálního jihu

Rusko globalizuje válku na Ukrajině i dalšími způsoby. Tamní propaganda využívá narativy nového světového řádu a tezím o multipolaritě, tedy mocenské rozdělení světa na tři a více sfér.

Pro vysvětlení: unipolarita neboli existence jedné „supervelmoci“ probíhala především v meziválečném období, kdy Spojené státy de facto vydělaly na první světové válce štědrými půjčkami svým spojencům a vítězstvím za nulové poškození vlastní země – což se například o Francii říct rozhodně nedalo. Bipolarita přišla po druhé světové válce, kdy se svět rozdělil na východní a západní blok mezi dvě hegemonické mocnosti – USA a Sovětský svaz.

Za ideou multipolarity stojí zejména Čína a nyní i Rusko, které po konci studené války značně a nedobrovolně snížilo svůj vliv. Především v rámci organizace BRICS získává tento narativ řadu spojenců, kterým se rozdělení světa mezi více mocenských bloků hodí. Brazílie může upevnit svou moc společně s Jihoafrickou republikou právě na globálním jihu.

Takové ideje se chytají i jiné země podporující členy BRICS. Írán začátkem příštího roku do organizace vstoupí také a může získat silnější pozici vůči USA i Saúdské Arábii. Jako tichá voda do BRICS připlouvá i Argentina, která ve spojení s Brazílií může z Jižní Ameriky i globálního jihu udělat svou baštu. Další z členů – Egypt – zastává tvrdý panarabský postoj a má potenciál sjednotit arabské země do jednoho protizápadního bloku.

A jak neustále opakuje Kreml – na Ukrajině bojuje proti NATO a USA. Postupně vzniká protiváha mocenskému postavení Washingtonu a do ruského tažení se nefyzicky přidávají státy, které s tímto postavením historicky nesouhlasí.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy