Kyjev: Rusko spáchalo od začátku 120 000 válečných zločinů

Ukrajinští státní zástupci zaznamenali přes 120.000 případů válečných zločinů spáchaných ruskými vojáky od začátku invaze v únoru 2022, oznámil v neděli generální prokurátor Ukrajiny Andrij Kostin.  

Kostin v rozhovoru s novináři v Kyjevě na konferenci s názvem Ukrajina 2024 řekl, že vyšetřování již vedly i k rozsudkům. " Není žádný zločin, který by Rusové během této války nespáchali, " řekl.

" Už máme 80 rozsudků vyhlášených ukrajinskými soudy během této války, " dodal generální prokurátor.

Ukrajina se snaží o vytvoření tribunálů podle vzoru Norimberského procesu, který probíhal po druhé světové válce proti nacistickým válečným zločincům. Kostin jako příklad uvedl zločiny spáchané v jihoukrajinském městě Mariupol, které padlo do rukou ruských sil v květnu 2022.

Ruské síly jsou pravidelně obviňovány z poprav neozbrojených ukrajinských válečných zajatců.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na konferenci v Kyjevě řekl, že mezinárodní organizace neplní svou funkci, a poukázal na to, že Červený kříž nenavštívil ani jediného ukrajinského zajatce zadržovaného v Rusku.

Červený kříž nepomáhá ani při navracení ukrajinských dětí, protizákonně zadržovaných v Rusku a v částech Ukrajiny okupovaných Ruskem, dodal Jermak. Podle Kyjeva je takto zadržováno přes 20.000 ukrajinských dětí.

Během dvou let ruské války na Ukrajině od 24. února 2022 přitom zahynulo na území Ukrajiny nejméně 10.000 civilistů. Na obou stranách konfliktu zároveň zahynuly desetitisíce vojáků. 

Úřad OSN pro lidská práva v lednu uvedl, že od začátku ruské invaze zaznamenal na Ukrajině úmrtí 10.382 civilistů a dalších 19.659 utrpělo zranění. Téměř 8000 obětí zahynulo na území, které ovládá Ukrajina, a přes 2000 zahynulo v Ruskem okupovaných oblastech.

Od loňského prosince do ledna se počet civilních obětí výrazně zvýšil ve srovnání s předchozími měsíci, čímž se zvrátil trend snižování jejich počtu, dodal úřad OSN.

Představitel z ukrajinské státní policie zároveň koncem ledna uvedl, že na Ukrajinou ovládaném území zaznamenali téměř 10.000 civilních obětí, 7000 pohřešovaných a 11.000 zraněných.

Ukrajinské orgány však uvádějí, že tisíce dalších civilistů zahynuly během obléhání jihoukrajinského města Mariupol v prvních měsících války. Podle nejmenovaného představitele z radnice tohoto města je tam v masových hrobech pohřbeno nejméně 25.000 civilistů.

AFP upozornila, že není možné určit přesný počet obětí, protože obě strany poskytují jen málo informací o svých ztrátách, aby nepodkopaly morálku vojáků i širší veřejnosti. Armády obou stran nezveřejňují ani údaje o počtu vlastních vojenských obětí.

List The New York Times loni v srpnu s odvoláním na odhady amerických představitelů uvedl, že na ukrajinské straně zahynulo během války 70.000 vojáků a zranění utrpělo 100.000 až 120.000 dalších. Na ruské straně údajně došlo ke zhruba 120.000 obětem a 170.000 až 180.000 vojáků utrpělo zranění.

Britský ministr ozbrojených sil James Heappey koncem ledna odhadl, že na ruské straně je přes 350.000 obětí a zraněno. Ukrajinská armáda ve čtvrtek odhadla počet mrtvých a zraněných na ruské straně od začátku invaze na 392.000.

Kyjev nespecifikoval, zda tento počet zahrnuje pouze ztráty z ruské armády, nebo i proruských separatistů a ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu.

Poslední oficiální údaje o vojenských obětech pocházejí z roku 2022. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu tehdy v září uvedl, že ve válce na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků. Ukrajinská vláda zase loni v srpnu uvedla, že o život přišlo již 9000 ukrajinských vojáků.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy