Netanjahua varování ostatních států nezajímá. Armáda do Rafáhu vstoupí, oznámil

Izraelská armáda plánuje vstoupit do města Rafáh na jihu Pásma Gazy navzdory mezinárodním varováním, oznámil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

"Budeme pokračovat v likvidaci Hamásu," prohlásil izraelský premiér, odmítající mezinárodní tlak. Zároveň opakoval, že cílem je obnovit bezpečnost a přinést "úplné vítězství izraelskému lidu a státu Izrael."

Město Rafáh v jižní části Pásma Gazy slouží jako útočiště pro přibližně 1,5 milionu Palestinců, což způsobuje přetížení tohoto nejjižnějšího města v Gaze u hranic s Egyptem, upozorňuje DPA. Existují obavy, že jakékoliv útoky na Rafah mohou mít za následek mnoho civilních obětí.

Mnohé země v současnosti kritizují kroky izraelské armády v Pásmu Gazy kvůli tamnímu nepříznivému humanitárnímu stavu. Izrael však argumentuje, že poražení Hamásu není možné bez operace v Rafahu, přičemž se obává obnovení teroristických aktivit této organizace po válce.

Izrael a palestinské militantní hnutí Hamás se zatím neblíží k dohodě o přerušení bojů v Pásmu Gazy a propuštění rukojmí. Oznámil to v úterý Katar s tím, že situace je nadále "velmi složitá".

Navzdory jednáním, kterých se účastní zprostředkovatelé ze Spojených států, Kataru a Egypta, začal posvátný měsíc muslimů, ramadán, bez očekávaného příměří a výměny vězňů.

"Nejsme blízko dohody, což naznačuje, že strany nejsou na cestě k nalezení jazyka, který by mohl vyřešit současné neshody ohledně implementace dohody," řekl mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí na tiskové konferenci.

Ansárí zdůraznil, že všechny strany pokračují v jednáních s cílem dosáhnout dohody, a vyjádřil naději, že to bude možné ještě během ramadánu. Nicméně nebyl schopen odhadnout, jak dlouho to bude trvat, a vysvětlil, že situace je nadále velmi složitá. Katar podle něj činí vše, co je v jeho silách, aby obě strany směroval k dohodě.

Politický vůdce Hamásu Ismáíl Haníja v neděli prohlásil, že jeho hnutí je otevřeno jednáním s Izraelem. Dodal, že Hamás usiluje o trvalé příměří a stažení izraelských vojáků z Gazy či větší přístup k humanitární pomoci. Izrael však odmítá úplné stažení svých vojsk z této palestinské enklávy, a premiér Benjamin Netanjahu přislíbil, že bude usilovat o zničení Hamásu i po uzavření příměří.

Válka v pásmu Gazy vypukla 7. října po útoku Hamásu na jih Izraele, při kterém zemřelo přibližně 1160 lidí, většinou civilistů. Militanti také unesli asi 250 rukojmích, z nichž Izrael předpokládá, že v Gaze jich stále zůstává 99 a 30 z nich již pravděpodobně zemřelo. Odvetné útoky Izraele a pozemní ofenzíva do Pásma Gazy si vyžádaly podle tamního ministerstva zdravotnictví již přes 31 110 obětí.

Katar zprostředkoval koncem listopadu týdenní příměří v Pásmu Gazy, které vedlo k propuštění některých rukojmích i palestinských vězňů z izraelských věznic. Během příměří se podařilo doručit do Gazy i velmi potřebnou humanitární pomoc. 


 
 
 
 
 

Související

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.
Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Izrael Benjamin Netanjahu Izraelská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy