Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

Podobné apokalyptické myšlení bývalo dříve námětem science fiction, dnes se stává běžnou praxí některých miliardářů, jako je zakladatel Palantiru Peter Thiel či Mark Zuckerberg z Mety, kteří investují do podzemních bunkrů, superjachet nebo soukromých letadel, aby se v případě krize mohli uchýlit na odlehlé ostrovy.

Technologičtí miliardáři sehráli důležitou roli v Trumpově vítězství, zejména šéf Tesly Elon Musk, který přispěl miliony dolarů do jeho kampaně a využil platformu X jako svůj hlasitý kanál, a Jeff Bezos z Amazonu, jehož noviny Washington Post zablokovaly redakční tým od podpory Kamaly Harrisové.

Jakmile přijmete myšlení „bunkru“, stanete se investory do apokalypsy. Místo hledání řešení příčin globálních problémů upřednostňujete přístup hromadění bohatství, zbraní a vytváření vyšších zdí kolem svého majetku.

Pro globální jih, který čelí výzvám klimatu, jako je amazonský prales, africká savana nebo asijské záplavové oblasti, je podobné myšlení v nejmocnější zemi světa katastrofou. Přežití závisí na stabilním klimatu, hojné přírodě a mírové spolupráci.

První Trumpova administrativa zrušila řadu environmentálních ochran. Druhá by mohla zajít ještě dál, protože dnes má Trump méně omezení. Tento výsledek voleb je alarmující, zejména s ohledem na možný odchod USA z globálního boje proti klimatickým změnám.

Přestože problémy spojené s klimatem a přírodou nebyly v debatách a projevech prominentně zastoupeny, klimatické problémy vytvořily podmínky pro Trumpovo vítězství orientované na ekonomiku: devastující hurikány, jako byly Helene a Milton, ukázaly impotenci federální vlády, celosvětové sucho zvýšilo ceny potravin a rostoucí teploty vyvolávají větší stres a nejistotu. Po celém světě extrémnější počasí vede k extrémnějším politikám.

Ti, kdo vnímají klimatickou krizi jen jako otázku přechodu na jiné zdroje energie, mohou považovat druhý Trumpův mandát za čtyřletý nezdar. Myslí si, že podpora solární a větrné energie je nevyhnutelná, protože jsou nyní levnější než fosilní paliva. Ale tento pohled ignoruje širší souvislosti. Podle odhadů organizace Carbon Brief by Trumpovo druhé období přidalo 4 miliardy tun emisí v USA do roku 2030, což přinese vyšší teploty, povodně, sucho, požáry, vyšší ceny potravin, více úmrtí a vyšší riziko dosažení katastrofických bodů zlomu.

Globální jih, kde žijí obyvatelé nejvíce ohrožení smrtícími vlnami horka a neúrodnými suchy, bude čelit největším následkům. Právě v těchto regionech byly vyvinuty snahy poskytnout kompenzace za ztráty a škody způsobené klimatickými katastrofami. Pokud Trump vyvede USA z Pařížské dohody a celé klimatické iniciativy OSN, bude těžší přesvědčit ostatní bohaté země k finanční pomoci.

Situace v oblastech, jako je amazonský prales, se dále zhorší. Trumpova popírání klimatických změn nezmění fyzikální realitu, která již dnes vede k vysychání některých z nejmohutnějších řek světa, jako jsou Solimões, Negro, Tapajós, Xingu a Madeira. Tím se prohloubí rozpad tohoto důležitého ekosystému, který hraje klíčovou roli ve vodním cyklu Jižní Ameriky.

Trumpova rétorika také povzbudí krajně pravicové síly po celém světě ke snižování ochrany přírody i lidí. V Brazílii by mohla zvýšit pravděpodobnost návratu sil, které se shromáždily kolem bývalého prezidenta Jaira Bolsonara.

Bolsonaro podporoval invaze do Amazonie a přihlížel rekordnímu odlesňování. Ačkoli byl po své porážce v roce 2022 dostal zákaz kandidovat do roku 2030, jeho spojenci v Kongresu jsou připraveni napodobit Trumpův příklad.

To ale není dlouhodobě udržitelné. Pouhé řešení následků problém ještě zhorší. Ti, kdo odhalují tuto pravdu – například vědci a novináři – čelí útokům. V oblasti klimatu to platí obzvlášť. Co ostatně ukazuje i příklad autorů krajně pravicového projektu „Project 2025“, kteří povzbuzují Trumpa k rozbití Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), jednoho z nejdůležitějších světových center pro klimatický výzkum. 

Související

Ilustrační foto

Extrémní počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii, oteplení překročí hranici 1,5 stupně

Podle nejnovějších údajů služby Evropské unie pro sledování klimatu Copernicus (C3S) byl listopad 2024 celosvětově druhým nejteplejším listopadem od začátku měření. Tento trend potvrzuje rostoucí obavy z oteplování planety, přičemž odborníci varují, že rok 2024 bude prvním rokem, kdy globální oteplení překročí hranici 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.  

Více souvisejících

Klimatické změny Donald Trump

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Věznice, ilustrační fotografie

Vězni beze jména, drcení k smrti. "Lidská jatka" odhalují skutečná zvěrstva Asadova režimu

Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

včera

včera

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

včera

včera

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

včera

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

včera

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

včera

včera

Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém

Během své návštěvy Paříže při příležitosti slavnostního otevření katedrály Notre-Dame poskytl bývalý americký prezident Donald Trump exkluzivní rozhovor pro Paris Match, ve kterém osvětlil svůj pohled na globální výzvy, zejména konflikt na Ukrajině a situaci na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy