Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

Podobné apokalyptické myšlení bývalo dříve námětem science fiction, dnes se stává běžnou praxí některých miliardářů, jako je zakladatel Palantiru Peter Thiel či Mark Zuckerberg z Mety, kteří investují do podzemních bunkrů, superjachet nebo soukromých letadel, aby se v případě krize mohli uchýlit na odlehlé ostrovy.

Technologičtí miliardáři sehráli důležitou roli v Trumpově vítězství, zejména šéf Tesly Elon Musk, který přispěl miliony dolarů do jeho kampaně a využil platformu X jako svůj hlasitý kanál, a Jeff Bezos z Amazonu, jehož noviny Washington Post zablokovaly redakční tým od podpory Kamaly Harrisové.

Jakmile přijmete myšlení „bunkru“, stanete se investory do apokalypsy. Místo hledání řešení příčin globálních problémů upřednostňujete přístup hromadění bohatství, zbraní a vytváření vyšších zdí kolem svého majetku.

Pro globální jih, který čelí výzvám klimatu, jako je amazonský prales, africká savana nebo asijské záplavové oblasti, je podobné myšlení v nejmocnější zemi světa katastrofou. Přežití závisí na stabilním klimatu, hojné přírodě a mírové spolupráci.

První Trumpova administrativa zrušila řadu environmentálních ochran. Druhá by mohla zajít ještě dál, protože dnes má Trump méně omezení. Tento výsledek voleb je alarmující, zejména s ohledem na možný odchod USA z globálního boje proti klimatickým změnám.

Přestože problémy spojené s klimatem a přírodou nebyly v debatách a projevech prominentně zastoupeny, klimatické problémy vytvořily podmínky pro Trumpovo vítězství orientované na ekonomiku: devastující hurikány, jako byly Helene a Milton, ukázaly impotenci federální vlády, celosvětové sucho zvýšilo ceny potravin a rostoucí teploty vyvolávají větší stres a nejistotu. Po celém světě extrémnější počasí vede k extrémnějším politikám.

Ti, kdo vnímají klimatickou krizi jen jako otázku přechodu na jiné zdroje energie, mohou považovat druhý Trumpův mandát za čtyřletý nezdar. Myslí si, že podpora solární a větrné energie je nevyhnutelná, protože jsou nyní levnější než fosilní paliva. Ale tento pohled ignoruje širší souvislosti. Podle odhadů organizace Carbon Brief by Trumpovo druhé období přidalo 4 miliardy tun emisí v USA do roku 2030, což přinese vyšší teploty, povodně, sucho, požáry, vyšší ceny potravin, více úmrtí a vyšší riziko dosažení katastrofických bodů zlomu.

Globální jih, kde žijí obyvatelé nejvíce ohrožení smrtícími vlnami horka a neúrodnými suchy, bude čelit největším následkům. Právě v těchto regionech byly vyvinuty snahy poskytnout kompenzace za ztráty a škody způsobené klimatickými katastrofami. Pokud Trump vyvede USA z Pařížské dohody a celé klimatické iniciativy OSN, bude těžší přesvědčit ostatní bohaté země k finanční pomoci.

Situace v oblastech, jako je amazonský prales, se dále zhorší. Trumpova popírání klimatických změn nezmění fyzikální realitu, která již dnes vede k vysychání některých z nejmohutnějších řek světa, jako jsou Solimões, Negro, Tapajós, Xingu a Madeira. Tím se prohloubí rozpad tohoto důležitého ekosystému, který hraje klíčovou roli ve vodním cyklu Jižní Ameriky.

Trumpova rétorika také povzbudí krajně pravicové síly po celém světě ke snižování ochrany přírody i lidí. V Brazílii by mohla zvýšit pravděpodobnost návratu sil, které se shromáždily kolem bývalého prezidenta Jaira Bolsonara.

Bolsonaro podporoval invaze do Amazonie a přihlížel rekordnímu odlesňování. Ačkoli byl po své porážce v roce 2022 dostal zákaz kandidovat do roku 2030, jeho spojenci v Kongresu jsou připraveni napodobit Trumpův příklad.

To ale není dlouhodobě udržitelné. Pouhé řešení následků problém ještě zhorší. Ti, kdo odhalují tuto pravdu – například vědci a novináři – čelí útokům. V oblasti klimatu to platí obzvlášť. Co ostatně ukazuje i příklad autorů krajně pravicového projektu „Project 2025“, kteří povzbuzují Trumpa k rozbití Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), jednoho z nejdůležitějších světových center pro klimatický výzkum. 

Související

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

Více souvisejících

Klimatické změny Donald Trump

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy