Boj s počasím není ztracený: Sedm klimatických úspěchů roku 2024, o kterých jste netušili

Rok 2024 byl opět náročný pro klima i přírodu. Přestože globální teploty rostly a extrémní počasí zasáhlo bohaté i chudé země, podařilo se také dosáhnout několika významných průlomů, které přinášejí naději. BBC sestavila seznam sedmi úspěchů, které mohly zůstat nepovšimnuty.

1. Konec uhlí ve Spojeném království

Velká Británie uzavřela svůj poslední uhelný elektrárenský blok v roce 2024, což je historický okamžik, protože právě zde se uhlí poprvé využilo pro veřejnou výrobu elektřiny. Elektrárna Ratcliffe-on-Soar přestala 30. září fungovat a nyní čeká na demontáž.

Podobná místa, jako bývalá elektrárna Ferrybridge C, se mění na bateriová úložiště energie. Tento přístup se stává klíčovým krokem při přechodu na obnovitelné zdroje energie.

2. Globální boom zelené energie

Obnovitelné zdroje energie zažívají celosvětový rozmach. V USA výroba energie z větru poprvé překonala uhlí, a celková kapacita obnovitelných zdrojů by měla do roku 2030 vzrůst 2,7krát oproti roku 2022.

Čína hraje klíčovou roli, protože její kapacity obnovitelné energie by mohly tvořit polovinu světového celku. Podle Mezinárodní energetické agentury tento růst není poháněn pouze politikou, ale především ekonomickými výhodami – solární energie je nejlevnější možností téměř ve všech zemích.

3. Právní subjektivita pro přírodu

Rok 2024 přinesl rostoucí počet případů, kdy byly přírodní prvky uznány jako právnické osoby. V Brazílii získala část oceánu právní subjektivitu, zatímco na Novém Zélandu byly vrcholy národního parku Egmont uznány za právnickou osobu s názvem Te Kāhui Tupua.

Tento přístup poskytuje přírodě právní nástroje k obraně svých zájmů, čímž se posouvají hranice právního myšlení.

4. Nová ochrana oceánů v Azorech

Azory oznámily vytvoření nové chráněné mořské oblasti, která pokryje 30 % moří kolem portugalského souostroví. Polovina této oblasti bude plně chráněna, což znamená zákaz rybolovu a těžby surovin.

Chráněná oblast zahrnuje unikátní hydrotermální průduchy, desítky druhů mořských savců a stovky druhů ryb, čímž přispívá k ochraně biodiverzity.

5. Pokles odlesňování v Amazonii

Odlesňování brazilské Amazonie dosáhlo v roce 2024 nejnižší úrovně za posledních devět let, přestože oblast sužovala historické sucho a požáry. Brazilský prezident Lula da Silva slíbil ukončit odlesňování do roku 2030, a tento vývoj naznačuje, že přísná opatření začínají fungovat.

6. Úspěšné projekty na ochranu biodiverzity

Vědecká analýza více než 665 projektů ochrany přírody ukázala, že dvě třetiny z nich byly úspěšné. Mezi nejvýznamnější patří záchrana antilopy sajgy v Kazachstánu, jejíž populace vzrostla z pouhých 20 000 jedinců v roce 2003 na téměř 3 miliony v roce 2024.

7. Návrat lososů a kalifornských kondorů díky domorodým iniciativám

V Kalifornii slaví úspěch kmen Yuroků, který po desetiletích práce přivítal návrat lososů do řeky Klamath. Po odstranění přehrad lososi překonali očekávání a objevili se i v horních tocích řeky v Oregonu.

Současně se podařilo zvýšit počet kalifornských kondorů, posvátných ptáků Yuroků. Na podzim bylo vypuštěno dalších 18 jedinců, čímž se jejich populace v oblasti rozšířila.

Související

Více souvisejících

Počasí Klimatické změny deštný prales

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Pavel zavrhl veto. Vládou navržený rozpočet nakonec podepíše

Prezident Petr Pavel oznámil, že podepíše státní rozpočet na příští rok, jak ho sestavila vláda Petra Fialy (ODS). Podle Pavla bylo důležité upozornit na jeho nedostatky. Prezident si však uvědomuje, že případné veto by poslanci jednoduše přehlasovali. 

před 44 minutami

Očkovací kampaň v metropoli Demokratické republiky Kongo

Lékaři identifikovali záhadnou nemoc, která zabíjí v Kongu

Ministerstvo zdravotnictví Demokratické republiky Kongo oznámilo, že dříve neznámá nemoc, která se šíří v oblasti Panzi, je těžkou formou malárie. Tato nemoc, která vyvolává respirační potíže a je zhoršována podvýživou, již v listopadu ve jihozápadní provincii Kwango zabila 143 lidí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bundeswehr, němečtí mariňáci

Rusko vs. NATO: Kdo by zvítězil, pokud by vypukla válka?

Napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO) zůstává i nadále jedním z hlavních bezpečnostních rizik současného světa. Navzdory rétorice a konfrontačním krokům ze strany Moskvy je však přímý konflikt mezi oběma stranami považován za krajně nepravděpodobný, především kvůli jeho katastrofickým důsledkům. Magazín The Week se přesto zamyslel nad tím, kdo by v případném konfliktu vyhrál.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Mateřské drony a lasery. Ukrajina představila průlomové zbraně v boji s Ruskem

Velitel Sil bezpilotních systémů Ozbrojených sil Ukrajiny, plukovník Vadym Sucharevskyj, oznámil, že Ukrajina vyvinula laserovou zbraň nazvanou „Trojzubec“. Na konferenci „Evropský obranný průmysl: Perspektivy spolupráce s ukrajinským obranným průmyslem“, kterou pořádalo analytické centrum We Build Ukraine, také představil projekt tzv. mateřských dronů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, říká pro EZ Velíšková. Obnova ale potrvá mnoho let

Kateřina Velíšková, regionální manažerka pro Blízký východ v Charitě České republiky, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsala humanitární situaci v Sýrii po pádu diktátorského režimu Bašára Asada. „Ačkoli pro mnoho Syřanů znamená pád Asada naději na lepší budoucnost, neznamená to, že by najednou nebyla humanitární pomoc potřebná,“ řekla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá

Ruský ministr obrany Andrej Belousov oznámil, že Rusko se musí připravit na vojenský konflikt s NATO, mezi tím co pokračuje ve své válce proti Ukrajině. Na společném jednání s prezidentem Vladimirem Putinem zdůraznil, že ruské ministerstvo obrany musí počítat s možným konfliktem s NATO v Evropě během příští dekády. Tento výrok přichází v době, kdy podpora Západu pro Ukrajinu podle Ruska dosahuje „červené linie“.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří

Válka na Ukrajině trvá už více než 1000 dní a den za dnem přináší zásadní politické, vojenské i diplomatické zvraty. Mezi ty dnešní patří kritika amerického prezidenta Joea Bidena ze strany nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa, zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska a environmentální katastrofa způsobená potopením ruského tankeru v Černém moři.

před 7 hodinami

Igor Kirillov

Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova

Generálporučík Igor Kirillov, vysoce postavený ruský důstojník, byl zabit při explozi v Moskvě. Incident se odehrál v úterý ráno, kdy Kirillov opouštěl obytnou budovu. Zabilo ho výbušné zařízení ukryté v motorce odpálené na dálku. Spolu s ním zahynul také jeho asistent. Kirillov byl velitelem ruských jednotek chemické, biologické a jaderné ochrany (NBC) a zastával tuto funkci od roku 2017. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného

V české debatě se často přeceňuje význam ruského trhu, zatímco klíčová role evropských trhů bývá opomíjena. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vysvětlil, že sankce vůči Rusku motivovaly české firmy hledat stabilnější odbytiště, což paradoxně posílilo naši ekonomiku. S 80–85 % exportů směřujícími do EU je zřejmé, že budoucnost českého obchodu závisí především na evropské integraci. 

před 10 hodinami

včera

Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit

V posledních týdnech se nad různými oblastmi Spojených států objevily neidentifikované létající objekty, které mezi lidmi vyvolaly zmatek a obavy. Tyto objekty, údajně drony, byly spatřeny nad obytnými čtvrtěmi, strategickými vojenskými základnami i klíčovou infrastrukturou. Upozornil na to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy