Přeživší holocaustu našla v Polsku útočiště před válkou na Ukrajině

Dvaadevadesátiletá ukrajinská židovka Ija Rudzická ve svém životě dvakrát uprchla z Kyjeva. Poprvé v roce 1941, když jí bylo pouhých deset let a na tehdejší sovětskou Ukrajinu začaly dopadat německé bomby. Podruhé loni, když Ukrajinu 24. února napadlo Rusko, píše agentura Reuters.

"Nevěřila jsem, že by se to někdy mohlo stát," říká Rudzická v malém jednopokojovém bytě, který v polském Krakově obývá se svým synem Arturem. "Dříve byli nepřítelem Němci. Ale Rusům nerozumím. Myslí si, že brání svou zemi, brání se, ale to oni přišli k nám. Zničili Charkov, k čemu ho potřebují?" říká.

Rudzická se pomalu probírá rodinnými fotografiemi, které si odvezla z Kyjeva spolu s několika knihami, doklady a základními potřebami. Přimhouří oči a snaží se najít ve fotkách své mládí. Špatně vidí, ale vzpomínky má stále živé.

Narodila se v roce 1931 do vážené židovské rodiny. Její dědeček Nuchim Vajsblat byl hlavním kyjevským rabínem, otec Vladimir spisovatelem a vydavatelem knih ukrajinských autorů včetně Tarase Ševčenka, otce zakladatele ukrajinské literatury.

Když počátkem července 1941 Německo napadlo Sovětský svaz, Rudzickou probudily zvuky bomb. Jako mladá pionýrka dostala za úkol doručovat předvolání mladým mužům ke vstupu do armády. Její otec ale věděl, že jako Židé jsou v Kyjevě v nebezpečí.

"V panice říkal, že nemáme jinou možnost než odejít. Ale to už bylo téměř nemožné. V červenci byla strašná panika, utíkali všichni, kdo mohli: komunisté, Židé a všichni ostatní," vypráví Rudzická.

Rodiče vzali ji a jejího bratra a utekli nejprve do Charkova na východě Ukrajiny, odkud pak cestovali napříč Sovětským svazem až do Taškentu - hlavního města tehdejší Uzbecké sovětské socialistické republiky, které je od jejího rodného Kyjeva vzdálené téměř 3800 kilometrů.

Rudzická si vzpomíná, že Charkov opustili 21. září. O zhruba týden později se odehrál masakr v Babím Jaru, při němž během dvou dnů nacisté zavraždili asi 33.771 ukrajinských Židů, což byl jeden z největších jednorázových masakrů v době holocaustu.

V březnu 2022 dopadly v blízkosti památníku v Babím Jaru ruské střely. Na dnešek, tedy 27. ledna, připadá Mezinárodní den památky obětí holokaustu, který připomíná osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Rodina Rudzické se po válce vrátila do Kyjeva. Ona sama získala práci typografky, vdala se a narodil se jí jediný syn Artur, kterému je nyní 54 let.

Když Rusko napadlo Ukrajinu, oba s pomocí židovské obce v Kyjevě uprchli nejprve do Moldavska a pak do Litvy, kde dostali byt. Pro Artura tam však bylo jen málo pracovních příležitostí. Americký židovský spojený distribuční výbor - humanitární organizace, jejíž kyjevskou pobočku kdysi vedl dědeček Rudzické - je pozval do Varšavy a pak do Krakova.

Poté, co od útěku z Kyjeva prošli deseti různými byty, mají nyní Rudzická a její syn ubytování na tři měsíce. Z okna vidí viset ruskou vlajku na ruském konzulátu. Rudzické Krakov připomíná její rodný Kyjev.

"Chci se vrátit domů. Jen vyjít ven a mluvit se sousedy jazykem, kterému rozumím," říká. "Měla jsem svůj denní režim, všechno. A tady jsem ze všeho vytržená," uvádí s tím, že v Kyjevě na ni také čeká hrob vedle jejích rodičů. "Je tam dokonce i destička s mým jménem. Stačí jen doplnit poslední číslice a všechno, všechno bude v pořádku."

Za jedenáct měsíců od invaze Rusko zabilo tisíce ukrajinských civilistů, miliony lidí vyhnalo z domovů a celá města proměnilo v trosky. Tvrdí, že jeho "speciální vojenská operace" byla nezbytná k zastavení bezpečnostní hrozby, která vyplývá z vazeb Ukrajiny se Západem. Kyjev a jeho spojenci uvádí, že Ukrajina Rusko nikdy neohrožovala a invaze je útočnou válkou s cílem podmanit si souseda a zmocnit se území.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Charkov, Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy