Při útocích v Kábulu zemřelo nejméně 170 lidí, ukazuje nová bilance

Čtvrteční sebevražedný útok u kábulského letiště si vyžádal nejméně 170 obětí z řad afghánských civilistů, uvedla stanice CBS News s odvoláním na nejmenovaného afghánského činitele. O 170 mrtvých informovala i stanice CNN, která údaj získala z afghánského ministerstva zdravotnictví; stejné číslo uvádí i agentura AP a stanice BBC. Úřady zatím novou bilanci oficiálně nepotvrdily.

Mezi oběťmi je 13 amerických vojáků a dva britští občané, zraněných jsou na dvě stovky. Americký prezident Joe Biden oznámil, že evakuace z letiště budou pokračovat, ačkoli reálná hrozba dalšího teroristického útoku trvá.

Zástupci Pentagonu dnes na tiskové konferenci uvedli, že podle nich se u letiště odpálil pouze jeden sebevražedný atentátník, ačkoli původně zprávy hovořily o dvou explozích. "Nedomníváme se, že nastal druhý výbuch uvnitř nebo poblíž hotelu Baron, sebevražedný útočník byl pouze jeden," řekl generál William Taylor. Podle něj je pochopitelné, že kvůli obrovskému zmatku na místě nebyly první informace přesné.

Bilance obětí teroristického útoku zveřejněné jednotlivými médii se od sebe velice liší. Afghánští činitelé varovali, že skutečný počet mrtvých bude zřejmě mnohem vyšší než dosavadní oficiální počty, které hovořily o stovce obětí, protože některá těla mohli z místa výbuchů odnést příbuzní. Agentura Reuters s odvoláním na představitele kábulské nemocnice uvedla, že výbuchy zabily 79 Afghánců.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab oznámil, že při útoku zemřeli dva britští občané a dítě dalšího Brita, další dva lidé s britským pasem utrpěli zranění. "Byli to nevinní lidé a je tragédie, že zahynuli rukou zbabělých teroristů, když se snažili své milované dostat do bezpečí do Spojeného království," sdělil Raab.

Mluvčí Pentagonu John Kirby uvedl, že stále existuje reálná hrozba dalších teroristických útoků na letišti a že se americké jednotky snaží podniknout vše, co je v jejich silách, aby jim zabránily. Bílý dům uvedl, že bezpečnostní poradci informovali prezidenta Bidena, že příštích několik dní bude tou nejnebezpečnější fází evakuací. Spáchání dalšího teroristického útoku je podle nich pravděpodobné.

Podle amerického generála Franka McKenzieho by teroristé hlásící se ke skupině Islámský stát-Chorásán mohli na letiště útočit raketami nebo bombami nastraženými v automobilech. "Děláme vše, co můžeme, abychom byli připraveni," prohlásil šéf centrálního velení amerických ozbrojených sil a dodal, že USA sdílely některé zpravodajské informace s Tálibánem. Generál se zároveň domnívá, že tálibové "některým útokům zabránili".

Tálibán původně hlásil nejméně 28 obětí z řad svých členů, později to ale mluvčí hnutí popřel a řekl, že při útoku nezemřeli žádní tálibové. Tálibán už dříve zdůraznil, že se atentát odehrál v místech, kde na bezpečnost dohlížejí američtí vojáci. Západní média ale připomínají, že Američané zajišťují bezpečný provoz samotného letiště, zatímco za jeho zdmi dohlíží na bezpečnost Tálibán.

"Tálibán neutrpěl žádné oběti. K incidentu došlo v oblasti, kterou mají pod kontrolou americké síly," řekl dnes BBC mluvčí hnutí Zabiulláh Mudžáhid. Nejmenovaný představitel Tálibánu přitom předtím agentuře Reuters sdělil, že hnutí ztratilo 28 svých lidí, tedy více než Američané.

Oblastí u kábulského letiště ve čtvrtek vpodvečer místního času otřásla exploze a následovala střelba. Na videu, které natočili afghánští novináři, poté byla vidět těla desítek obětí ležících v příkopu na okraji letiště, popsala agentura Reuters. K útokům se přihlásila odnož teroristické organizace Islámský stát, šéf Bílého domu prohlásil, že USA viníkům neodpustí a dopadnou je.

Útoky dnes odsoudila i Rada bezpečnosti OSN a označila za hrozivé, že teroristé záměrně cílili na civilisty. Podle ní je třeba osnovatele útoku dopadnout a postavit před soud. Čin teroristů odsoudila také Čína, podle níž jsou útoky důkazem, že situace na místě je velmi komplikovaná a chmurná.

Na místě, kde ve čtvrtek vybuchly nálože, se dnes opět shromáždily davy lidí, kteří se pokoušejí dostat na palubu některého z evakuačních letů, uvedl list The Guardian.

Pentagon dnes oznámil, že z Kábulu bylo za 24 hodin dopraveno do bezpečí asi 12.500 lidí na palubě 89 letadel. Celkový počet evakuovaných osob od poloviny srpna, kdy se v zemi vrátilo k moci islamistické hnutí Tálibán, se zvýšil na 111.000.

Některé země včetně Německa, Nizozemska, Kanady, Belgie, Dánska, Polska, Itálie či Švýcarska už evakuační lety ukončily. USA v nich hodlají pokračovat do poslední možné chvíle. Zahraniční jednotky se z Afghánistánu mají stáhnout nejpozději 31. srpna. V zemi je stále kolem 1000 amerických občanů, na 400 Britů nebo kolem 300 Němců, uvádí server BBC, ale také desetitisíce Afghánců, kteří mají díky spolupráci se západními silami na převoz do bezpečí nárok.

Související

Více souvisejících

Afghanistán

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy