Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že země bude pokračovat v testování hypersonické rakety Orešnik, která byla nedávno použita při útoku na Ukrajinu, a plánuje zahájit její sériovou výrobu. Tato raketa, podle jeho slov, není schopná být zasažena protivníkovými obrannými systémy.

„Dodám, že na světě dnes neexistuje žádný prostředek, který by takovou raketu dokázal zachytit,“ prohlásil podle CNN Putin. „A znovu zdůrazňuji, že budeme pokračovat v testování tohoto nejnovějšího systému. Je nezbytné zahájit jeho sériovou výrobu.“

Hypersonická raketa Orešnik je součástí širší strategie Moskvy, která se snaží ukázat vojenskou technologickou převahu. Podle ruského vedení má tato raketa schopnosti, jež představují zásadní výzvu pro současné obranné systémy, včetně těch, které používá Ukrajina a její západní spojenci.

Hypersonická raketa Orešnik je zbraň vyvinutá Ruskem jako součást jeho pokročilého vojenského arzenálu. Tyto rakety jsou schopné létat rychlostí více než pětkrát rychleji než zvuk (Mach 5) a využívají hypersonických technologií pro dosažení vysoké rychlosti a manévrovatelnosti.

Putin dnes ve svém projevu na státní televizi také varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

„Považujeme za oprávněné použít naše zbraně proti vojenským zařízením těch zemí, které umožňují použití svých zbraní proti našim zařízením,“ uvedl ruský prezident. Dodal, že pokud dojde k eskalaci agresivních kroků, Rusko odpoví stejnou razancí.

Putin dále tvrdil, že ukrajinské útoky západními zbraněmi proti ruskému území selhaly díky efektivnímu fungování ruské protivzdušné obrany. „Naše protivzdušná obrana většinu raket zneškodnila,“ prohlásil. Podle něj tyto útoky „nezmění výsledek speciální vojenské operace“, jak Moskva nazývá svou invazi na Ukrajinu.

Ukrajina dostala povolení k použití amerických raket dlouhého doletu teprve nedávno, což je podle analytiků významným posunem ve vojenské podpoře Západu.

Putin také oznámil, že Rusko nasadilo novou raketu středního doletu s názvem Orešnik (Líska). „Šlo o test v bojových podmínkách, při kterém tato raketa zasáhla ukrajinské vojenské zařízení,“ řekl.

Orešnik je navržena tak, aby překonala tradiční obranné systémy, jako jsou systémy protivzdušné obrany a protiraketové obrany, což jí umožňuje zasáhnout cíle s vysokou přesností a při nízké pravděpodobnosti interceptu.

Raketa Orešnik je pravděpodobně určena k útokům na strategické cíle, jako jsou letiště, námořní základny nebo jiné vojenské infrastruktury. Tyto rakety mohou být vybaveny různými hlavicemi včetně konvenčních, jaderných nebo jiných typů hlavic, což zvyšuje jejich schopnosti v rámci různých vojenských operací.

Vývoj a nasazení hypersonických technologií jako je Oreshnik jsou součástí širšího vojenského programu Ruska, který zahrnuje také další hypersonické zbraně, jako je např. raketa Avangard, a má za cíl zlepšit ruské schopnosti proti západním protivzdušným a protiraketovým systémům. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy