Rasmussen: Putin nepoleví a Scholz není vůdce, je váhavý a pomalý. Nechápu, proč nedáte Ukrajině rakety

Býval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen kritizoval německého kancléře Olafa Scholze za to, že je souvislosti s válkou na Ukrajině příliš váhavý. Učinil tak v rozhovoru pro švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

"Je zapotřebí hlav států, které jednají rozhodně," prohlásil Rasmussen, přičemž zdůraznil, že v době války nelze nechat veřejné mínění ovlivňovat rozhodnutí.

"Dokážeme si představit rozhodnější vládu v Německu. Kancelář Scholze je příliš pomalá a zaváhající. Nepůsobí jako vůdce," uvedl bývalý generální tajemník NATO.

Scholz dlouhodobě blokuje dodávky dlouholetých raket Taurus německé výroby pro Ukrajinu, obávajíc se, že by mohly být použity k útokům na cíle v Rusku, což by vedlo k další eskalaci konfliktu, jak připomíná DPA.

Rasmussen to považuje za jeden z důvodů, proč Německo není dostatečně uznáno jako druhý největší finanční podporovatel Ukrajiny po Spojených státech. Podle něj by Scholz měl jednat proaktivněji. "Nerozumím, proč Německo nenabízí rakety Taurus," uvedl Rasmussen.

Bývalý generální tajemník NATO se domnívá, že Evropa musí přejít na válečnou ekonomiku a poskytnout Ukrajině veškeré potřebné zbraně. "Musíme si uvědomit vážnost situace. Putin nepoleví, zvláště ne před volbami ve Spojených státech," dodal.

Zároveň podporuje co nejrychlejší pozvání Ukrajiny k vstupu do NATO. "Nevím, jestli se to stane na summitu NATO v červenci... Ale chci se postavit proti argumentu, že nelze zahájit vstupní proces, dokud je Ukrajina ve válce," prohlásil Rasmussen. Podle něj to posílí nesprávný signál vůči Rusku. Putin tak podle něj ví, že musí neustále prodlužovat válku, aby zabránil Ukrajině vstoupit do Severoatlantické aliance.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Anders Fogh Rasmussen Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy