Rozsáhlý požár v Kanadě se blíží k Yellowknife, město zahajuje evakuaci

Kanadou se nadále šíří rozsáhlé lesní požáry. Úřady v regionu Severozápadní teritoria vyzvaly obyvatele hlavního města Yellowknife, aby započali s evakuací. Lidé na ni mají čas do pátečního poledne místního času. 

"Oheň už představuje reálné ohrožení města," řekl v noci na čtvrtek zástupce místní správy Shane Thompson podle CBC. Evakuace by podle něj měla být postupná a poklidná a týká se rovněž města Dettah a dálnice číslo 4. Plameny se přiblížily na vzdálenost 17 kilometrů, na okraj hlavního města se mohou dostat o víkendu. 

Yellowknife je hlavní město o 20 tisících obyvatel, nachází se asi 450 kilometrů na jih od polárního kruhu. Zástupci města již v pondělí vyhlásili lokální stav nouze. Mnohé komunity v blízkosti hranice s Albertou už musely být evakuovány. Směrem k této provincii se mají podle Thompsona vydat i nově evakuovaní lidé. 

Kanadská federální vláda zároveň v úterý schválila pomoc v boji s požáry, která bude spočívat v nasazení armády do hasicích prací. "Úzce spolupracujeme s vládou Severozápadních teritorií, abychom komunitám zajistili podporu, kterou potřebují," konstatoval ministr Harjit Sajjan. 

Lesní požáry letos zaznamenalo všechny 13 kanadských provincií a teritorií. Spáleno bylo přes 130 tisíc čtverečních kilometrů země, evakuováno bylo více než 168 tisíc obyvatel. Jde o nejhorší požární sezónu v historii severoamerického státu. 

Související

Více souvisejících

Požáry požáry v Kanadě Kanada

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

Povinná vojna? Polsko chce desítky tisíc nových vojáků

Polsko v současnosti neuvažuje o zavedení povinné vojenské služby, protože zájem o vstup do ozbrojených sil zůstává vysoký. Uvedl to ve středu v parlamentu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, informuje agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy